S nepříliš velkou nadsázkou by se dalo říct, že Oxford byl ve středověké Británii hlavním městem zločinu. Zatímco dnes turistům nabízí historické památky a výlety na lodičkách, tak v minulosti šlo o místo, kde vražda byla součástí běžného života.

Mapa středověkých vražd 

Manuel Eisner je zástupce ředitele Cambridgeského kriminologického institutu. V roce 2018 založil Eisner interaktivní mapu londýnských středověkých vražd. Pomocí historických záznamů se dozvídáme podrobnosti o tehdejší kriminalitě. Obkladač John z Heurne chycen za krk ženou a poté napaden kamenem a krumpáčem dvěma muži ve sporu o placení nájemného. Otřesen a zbit zůstal se zmrzačenými zády, rameny a boky a druhý den ráno zemřel.

Vraždící kněz

Některé vraždy následovaly po sporech, které se dnes zdají být banální. Dozvídáme se, že kněz Richard Henry přeskakoval zeď zahrady v Cripplegate, aby ukradl ovoce, ale kolem půlnoci jedné noci v červenci 1316 na něj číhal věrný zahradník pozemku Roger a vydal se za ním s klackem. Kněz vytáhl dýku a vrazil mu ji dva palce do srdce, čímž ho zabil,“ píše Paul Brackley na stránkách cambridgeské univerzity.

75 vražd na 100 000 obyvatel

„Eisner a Brown nedávno zveřejnily statistiky podrobně popisující, jak může být Oxford korunován středověkým hlavním městem vražd díky své populaci hlučné mládeže. Ve 14. století byla míra vražd na hlavu v Oxfordu až pětkrát vyšší než ve velkých městech, jako je Londýn nebo York, a 75 % pachatelů byli studenti ve věku 14 až 21 let,“ vysvětluje Sofia Quaglia na webu Atlas Obscura. Eisner a Brown na základě svého výzkumu odhadují míru vražd v pozdním středověku v Oxfordu na 60-75 na 100 000 obyvatel. To je asi 50krát více než současné počty v anglických městech 21.století. Směs mladých studentů a chlastu byla často sudem s prachem na násilí,“ dodává Fred Lewsey na stránkách University of Cambridge.

Studentská klání – na nože a sekery

Zatímco dnes se střety a soupeření mezi studenty odehrávají v rámci sportovních klání, tak ve středověku nabíralo občas až podobu války gangů a do hry vstupovala nejen opilost, ale i prostitutky. Čtvrteční noc roku 1298 vznikla hádka mezi studenty v hospodě na Oxford High Street, která vyústila v hromadnou pouliční rvačku s meči a bojovými sekerami. Koroner zaznamenal, že student John Burel měl „smrtelnou ránu na temeni hlavy, šest palců dlouhou a hlubokou zasahující až do mozku“.

Profesor Manuel Eisner, který analyzoval 142 vražd v hranicích města, vysvětlil, jakým způsobem probíhalo šetření. „Po oznámení násilné smrti by koroner a šerifové svolali porotu z místní oblasti, aby prošetřila, a poté zaznamenala všechna zjištění.“ V zásadě se hlavní prvek vyšetřování nezměnil, akorát že tehdy bylo zajišťování stop v naprosto jiné formě, hlavní byla svědectví. Dnes je k dispozici analýza DNA, pachové stopy, daktyloskopie, šetření krevních stop (ve středověku nebyly známy krevní skupiny, takže krev oběti se od zraněného pachatele podle tohoto parametru nedala rozeznat), balistika a i pitvy prozradí mnohem víc než tehdy.

Typická porota se skládala z místních mužů s dobrou pověstí. Jejich úkolem bylo zjistit průběh událostí vyslechnutím svědků, posouzením případných důkazů a následným jmenováním podezřelého. Obžaloby shrnul koronerův písař. „Nemáme žádné důkazy, které by ukázaly, že poroty úmyslně lhaly, ale mnoho vyšetřování bylo 'nejlepším odhadem' na základě dostupných informací," řekla historička z Cambridge a spoluřešitelka projektu Dr. Stephanie Brownová. Události popsané v seznamech koronerů ukazují, že zbraně nebyly nikdy daleko, mužská čest musela být chráněna a konflikty se snadno vymkly kontrole. Poskytují nám podrobný obrázek o tom, jak bylo vraždění zasazeno do rytmu městského středověkého života.

Zdroj: Youtube

Zdroje: Atlas Obsuca, Cambridge University