Proč nikdo nechce bydlet tam, kde je to nejkrásnější? V Alpách, v osamělé přírodě, na nejkrásnějších středomořských ostrovech lidé opouštějí své vesnice a stěhují se do velkých měst nebo vzdálených zemí. Prázdné domy nikoho nezajímají. Budovy, které by měly být památkově chráněny, chátrají a místa se staletou historií vymírají. Tedy pokud s tím někdo něco neudělá.

Jak zachránit vesnici, kterou obyvatelé již dávno vzdali?

Italský odborník pro cestovní ruch Giancarlo Dall'Ara byl opakovaně konfrontován se stejnou otázkou. Jak zachránit vesnici, kterou obyvatelé již dávno vzdali? Zejména v regionu Friuli a v Abruzzu, kde se každá generace musí vypořádat s alespoň jedním silným zemětřesením, lidé již neviděli žádný smysl v obnově svých domovů po každé katastrofě.

Prohlédněte si historickou vesnici, která slouží k ubytování hostů

Zdroj: Youtube

Nový koncept

Dall'Ara se nechtěl smířit s tím, že by tato krásná místa chátrala a celé regiony se vylidňovaly. Přišel s konceptem, který by lidem vrátil chuť napravit škody a setrvat ve své obci. Jeho nápad je prostý, když majitelé při rekonstrukci zřídí pokoje pro hosty, vrátí se jim z pronájmu náklady na přestavbu. Pak zašel ještě o krok dále, aby nabídl náročným hostům atmosféru historické horské vesnice a zároveň služby hotelu, navrhl, aby byly kromě pronájmu pokojů nabízeny i obvyklé hotelové služby, ovšem rozmístěné po celé vesnici. Koncept nazval Albergo Diffuso, ubytování rozprostírající se po vesnici.

Mimořádný zážitek pro návštěvníky

V Albergo Diffuso jsou hosté integrováni do života ve vesnici. Uličky obce jsou hotelovou chodbou, která spojuje jednotlivá ubytování, z tržiště je salonek, snídaně se podávají v místní pekárně, večeře pak v malé hospůdce za rohem. Místní obyvatelé a hosté sedí vedle sebe a jedí stejná regionální jídla. Pošta, vesnický obchod, autobusová doprava nebo místní koupaliště, to vše slouží pro místní obyvatele i pro hosty.

Uprostřed života vesnice

Zrušením hranice mezi místními obyvateli a turisty se hosté posouvají blíže k běžnému vesnickému životu. Vyzkoušela to například německá turistka Uta Linnert, která absolvovala fotografický kurz v Toskánsku s ubytováním v majestátním historickém panském dvoře ve vesnici Mazzolla. Její pokoj byl zařízen starým nábytkem, který ladil se stylem domu, přesně tak, jak ho používali předchozí majitelé. I ostatní účastníci kurzu bydleli v historických budovách roztroušených po celé vesnici. „Prostě jsme žili s nimi, jako vesničané, byl to úžasný zážitek,“ popisuje Linnert nadšeně svůj zážitek Účastníci se scházeli ve starých uličkách Mazzolly, kde trvale žije už jen několik lidí a večer se všichni sešli na společné večeři v místní malé restauraci.

Jako doma

Hosté, kteří vyzkoušeli některý Albergo Diffuso se shodují, že se v obci cítili jako doma, ne jako v hotelu. Bez hostů by budovy v těchto malých vesničkách byly prázdné a postupně chátraly. V Itálii se nápad Giancarla Dall'Ara uchytil, on sám je dnes prezidentem Asociace Alberghi Diffusi, která zahrnuje více než 100 vesnic a osad. Asociace dohlíží na dodržování nejdůležitějších zásad: obyvatelé musí sami převzít iniciativu a investovat, nesmí se nic nově stavět ani přistavovat, protože zvláštní historický styl místa je ústředním prvkem Albergo Diffuso. Z toho důvodu jsou povoleny pouze přestavby ve stávajících budovách. A hosté musí mít na místě kontaktní osobu a možnost stravování.

Dům od babičky

Žádné Albergo Diffuso není stejné, ale všechny sdílejí velké nadšení pro region a lásku k pohostinnosti a autenticitě. Třeba Albergo Diffuso EcoBelmonte je integrován do idylické vesnice Belmonte na pobřeží moře v Kalábrii. Projekt vznikl díky tomu, že mladí lidé chtěli zapojit do dění ve své obci. Přijali myšlenku Alberghi Diffusi vylepšit vesnici prostřednictvím renovace a pronájmů. Každý z nabízených domů vypráví příběh svých bývalých obyvatel. Dům U kanálu je obzvláště oblíbený u novomanželů, neboť kdysi ho věnovala babička své vnučce, aby mohla žít se svým milovaným, navzdory odporu rodiny. Jiné domy jsou jeskyně vytesané do skály, což byl v regionu běžný způsob stavby.

Inspirace pro zbytek světa

Tento výjimečný koncept, má velký potenciál i v jiných zemích, první vlaštovkou je německá Schmilka v Saském Švýcarsku nedaleko Hřenska. Malá obec kombinuje podobný princip s kompletním sortimentem bioproduktů. Ve Schmilce si hosté mohou vybrat mezi různými možnostmi ubytování a společně využívat nabídky, jako jsou lázeňské domy nebo kavárny. Dvě historické vesnice byly láskyplně zrekonstruovány a přeměněny na vesnické hotely na jezeře Faaker See v Korutanech, podobně jako vesnička Aldea Pedralva v Portugalsku.