Nejprve zakotvila na ostrově Tenerife v městečku Orotava pod nejvyšší horou nejen Kanárských ostrovů, ale dokonce celého Španělska – Pico del Teide (3718 m n. m.). Zatímco dnešní průvodce turistů tvrdí, že Orotava patří k nejzajímavějším městečkům, cestovatele prý uchvátí strmé úzké uličky dlážděné kočičími hlavami, starobylé domy zdobené dřevěnými vyřezávanými balkony, Agatha Christie viděla také zápory i pro ni kouzelného místa. Rána zde sice byla překrásná, ale pak z hor přišla mlha a den zešedl. Často také pršelo.
Záhada Modrého vlaku
Autorka detektivek se zde měnila z ženy píšící pro zábavu na profesionálku vázanou smlouvami s nakladatelstvím. Poprvé byla nucena po rozchodu s manželem psát pro peníze. Snažila se tedy věnovat své práci pravidelně každý den a s přepisem jí pomáhala Carlo, zastávající i funkci sekretářky. Bylo však třeba se postarat o temperamentní živé dítě – Rosalindu, jež se často nudila, když na ni matka ponořená do tvorby nového románu, nazvaného Záhada Modrého vlaku, neměla čas. Agatha milovala plavání, jenže na Tenerife své vášni nemohla popustit uzdu, divoký Atlantik jí to neumožnil. Vzpomínala, že s Rosalindou a Carlo lehávaly na písečné sopečné pláži na břiše a čekaly na vlny, které je pravidelně splachovaly, což bylo sice zábavné, ale k plavání to mělo daleko.
Ideální místo
Nakonec se tedy s Tenerife rozloučila a přesídlila do Las Palmas na Gran Canaria, kde konečně nalezla, co hledala. Sama na svůj pobyt vzpomínala: „Las Palmas považuji dodnes za ideální místo, kam jet v zimních měsících. Dnes už je z něho asi turistické letovisko a ztratilo své někdejší kouzlo. Tenkrát tam byl klid a mír. Jezdilo tam velice málo lidí, kromě nemnoha, kteří tam v zimě zůstávali měsíc dva a dávali Las Palmas přednost před Madeirou. Byly tam dvě ideální pláže. Teplota byla také ideální; průměrně kolem 21 °C, což je podle mého teplota, jaká je v létě nejpříjemnější. Většinu dne vál příjemný větřík a večer bývalo dost teplo, aby se po večeři dalo sedět venku.“
Happy end nakonec
Sice rozbolavělá, ale komunikativní spisovatelka zde potkala nové přátele – doktora Lucase, specialistu na léčbu tuberkulózy, který měl sanatorium na východním pobřeží, a jeho vdanou sestru paní Meekovou. Doktor Lucas měl léčitelský dar a byl schopen vcítit se do problémů druhých. Když Agatha onemocněla zánětem hrtanu, poznal, že její choroba je zčásti vyvolaná psychickými problémy. Nezbývalo, než se mu svěřit. Táta, jak mu zde říkali, ji utěšoval, tvrdil, že se k ní Archie určitě vrátí a že mu má odpustit. I když laskavý doktor Lucas pravdu neměl, život Agathy Christie stejně směřoval k šťastnému happy endu. Jen ještě bylo třeba dopsat knihu a vymýšlet zápletku hodnou „malých šedých buněk“ Hercula Poirota ve stínu a omamné vůni orchidejové zahrady Sitio Litre.
A pak zase zpět do Anglie, nový pokus o smíření s manželem znovu ztroskotal. Dcera odešla do internátní školy a osamělá Agatha zamířila vstříc dalšímu dobrodružství a svému osudu. Vydala se na cestu Orient expresem do Bagdádu a na archeologické vykopávky mezopotámského města Uru.Tam potkala svého budoucího manžela archeologa Maxe Mallowana, ale to už je jiný příběh.
Zdroj: agatha.cz