Most špionů - Glienicker Brücke

Pokud je nějaký film, který má slovo most přímo ve svém názvu, tak ikonou a filmovou klasikou je Most přes řeku Kwai, americké Medisonské mosty nebo třeba Most špionů z roku 2015 (vynechme pro tuto chvíli český seriál Most, který je spíše o vztazích na českém městě než o stavbě spojující dva břehy). Glienicker Brücke stojí přes řeku Havola a spojuje Berlín (čtvrť Wannsee) s Postupimí. Most je 128 metrů dlouhý, 22 metrů široký, vzdálenost pilířů je 74 metrů. Stavba započala v roce 1906 a most byl otevřen 16. listopadu 1907.

Sovětský svaz a Spojené státy během studené války tento most celkem třikrát použily k vzájemné výměně dopadených špiónů. „Most byl vždy místem kontrastů. Ve své více než třísetleté historii ztělesňovalo spojení mezi Berlínem a Postupimí a také oddělovalo obě města od sebe a označovalo na čtyřicet let po roce 1945 hranici mezi Východem a Západem,“ udává městský berlínský web.

Připomeňme si v upoutávce film režiséra Stevena Spielberga Most špionů s Tomem Hanksem v hlavní roli.

Zdroj: Youtube

Glenfinnan Viaduct

Jednu z nejslavnějších scén zahrnujících Glenfinnanův viadukt najdeme ve filmu, Harry Potter a tajemná komnata.Poté, co jejich průchod na nástupiště 9 a tři čtvrtě zablokuje zlomyslný domácí skřítek Dobby, jsou Harry a Ron nuceni ukrást létající auto Arthura Weasleyho, aby se dostali do školy. Vůz však byl prokletý, takže když konečně dohoní Bradavický expres, vrhají se kolem Glenfinnanského viaduktu a snášejí se až k jeho obloukům,“ udává podrobnosti web belmond.com. V jiných filmech o Harrym Potterovi viadukt jednoduše nabízí krásné pozadí pro poklidnou cestu vlaku do kouzelného bradavického hradu.

Pohled na Glenfinnan Viaduct z dronu během průjezdu parního vlaku

Zdroj: Youtube

Brooklyn Bridge

Brooklynský most je oblíbená filmová kulisa. Filmoví fanoušcí možná znají I Am Legend (2007), The Perfect Man (2005), The Amazing Spider-Man 2 (2011), Annie Hall (1977) nebo disneyovsko princeznovský příběh Enchanted (2007). Samozřejmě nezapomínejme na akčňáckého Johna Wicka (2017) nebo verbálně lascivní Sex and the City (2008). Jeho nápadné kamenné oblouky jsou natolik charakteristické, že je stačí vidět jednou a poznáte je vždycky.

Podívejte se na sestřih filmových scén, kde si Brooklynský most zahrál.

Zdroj: Youtube

Golden Gate

Když uvidíte Golden Gate Bridge, víte, že jste v San Franciscu. Rezavě červený visutý most je na kalifornském pozadí impozantním monumentem. Není žádným překvapením, že tento americký symbol je tak často používán ve filmu a televizi. „Most, znázorněný v animované podobě, zaujímá hlavní místo ve střetu mezi obří můrou a robotem ve hře Monsters vs. Aliens, kde se kabely (každý vyrobený z 27 572 pramenů drátu) používají k uchycení hrozivého mechanoida,“ píše web highways.today. Most se ale objevil v takových trhácích jako bylo Zrození planety opic (2011) či bondovce Vyhlídka na vraždu (1985) na němž se odehrává filánní scéna padoucha s Bondem.

Podívejte se, jak zazářil Golden Gate v bondovce Vyhlídka na vraždu.

Zdroj: Youtube

Remagenský most most v Davli

Ludendorffův u Remagentu byl v rámci válečného tažení spojenců Evropou důležitým bodem. Pro filmové zpracování ho zastoupil most u Davle. Za dvojníka Ludendorffova mostu byl vybrán most pro pěší v Davli, přestože byl výrazně užší, měl dva železné oblouky namísto jednoho a nikdy nesloužil pro železniční dopravu. Měl však výhodnou polohu s kopcem na jedné straně a městečkem na druhé,píše Jaroslav Krupka v Deníku.

Podívejte se na upoutávku filmu Most u Remagenu

Zdroj: Youtube

Zdroje: belmond.com, https://www.thefilmtripper.com/, denik.cz, highways.today