1. Trajekt Doña Paz – filipínská srážka s tankerem

Představte si obec Dětmarovice na Karvinsku nebo Nehvizdy v Praze Východ. Ta první má 4935 obyvatel, tak druhá 4297. A mezi nimi je filipínský parník Doňa Paz, který se 20. prosince 1987 srazil s ropným tankerem Vector. Nehodu nepřežilo 4386 lidí, přičemž jejich smrt byla ta nejhorší, kterou si lze představit. Přestože k nehodě došlo na moři, tak uhořeli. „Po nárazu začal z tankeru vytékat jeho hořlavý náklad, který vzápětí explodoval. Uhořelo 4 386 lidí, pouhých 26 osob se zachránilo. Tragédie je dodnes největší námořní nehodou v době míru,“ napsal web ČT24.

2. Parník Kiangya, loď plná uprchlíků

Ned Kelly sice havárii označil za „nejsmrtelnější v době míru,“ ale my víme, že první místo už je obsazené. Parník Kiangya pravděpodobně 3. prosince 1948 najel na minu z druhé světové války. Vysoký počet mrtvých (horní hranice je odhadována na 3 353 osob) je daný běžným asijským nešvarem, na lodi bylo mnohem víc lidí, než kolik měla oficiálně přepravovat. Osobní parník vybuchl v ústí řeky Huangpu, 80 km severně od Šanghaje.

Podívejte se na historické záběry z katastrofy.

Zdroj: Youtube

3. Trajekt Le Joola – bouřlivé vody Senegalské

Když oblohu začala zahalovat noc, z Atlantiku se přihnal prudký vítr. Trajekt, který byl už tak nestabilní kvůli své váze, se rozkolísal. Jednou se naklonil, což vyvolalo poplach, ale pak se ustálil a vyvolal falešný pocit bezpečí. Pak se však naklonil znovu, tentokrát ještě silněji. Nastala panika. Lidé křičeli, děti plakaly a uprostřed chaosu se trajekt převrátil a jeho pasažéři spadli do temných, chladných hlubin oceánu.“ Tak dramaticky popisuje neštěstí James Michael Andrew na svém blogu. Faktem je, že se zachovaly fotografie převrácené lodi a meteorologové potvrdili prudkou bouři v oblasti. Sčítání nakonec ukázalo 1863 obětí. Důvodem byla opět přetíženost, původně se mělo nalodit maximálně 550 cestujících.

Parník Sultana - nejhorší americká lodní nehoda

V literárních zdrojích je výbuch amerického parníku Sultana, ke kterému došlo 27. dubna 1865 na Mississippi, označován za nejhorší námořní katastrofu v dějinách USA.Byl konec dubna 1865 a více než 2 000 unavených, nemocných a zraněných mužů ve špinavém a potrhaném oblečení sestupovalo z Vicksburgu k parníku čekajícímu v docích na řece Mississippi,“ popisuje chvíle před katastrofou Alan Huffman, autor knihy Sultana: Surviving the Civil War, Prison and the Worst Maritime Disaster in American History. 

Video přibližuje potopení parníku Sultana.

Zdroj: Youtube

Sultana byl parník 260 stop dlouhý a v nejširším místě 42 stop široký, určený pro přepravu přibližně 375 cestujících a posádky. Na palubě bylo již asi 180 soukromých cestujících a členů posádky. Dále se na palubu nalodilo více než 2 000 podmínečně propuštěných vězňů, jejich strážci z armády Unie, několik vojáků Konfederace mířících domů a členové americké sanitární komise, loď opustila Vicksburg s asi 2 400 lidmi na palubě - více než šestinásobkem své kapacity. Z největší pravděpodobností explodovaly kotle, které se snažily přetíženou loď táhnout proti proudu. Z přibližně 2 400 lidí na palubě jich asi 1 700 zahynulo.

Zkáza Titaniku

14. dubna 1912 ve 23:40 (lodního času) se Titanic srazil s ledovcem. Po necelých třech hodinách, potopil se 15. dubna v 02:20. Zahynulo přibližně 1 500 cestujících a členů posádky. Příčinou srážky byla vysoká rychlost, nedostatečně vychýlený kurz určený kapitánem Smithem, nevhodné světelné podmínky a absence pátracího světla v důsledku jeho zákazu pro britské civilní lodě. Negativní roli sehrály i příliv tisíciletí 4. ledna 1912, který způsobil neobvyklé množství kusů ledu v moři, a nevybavení hlídky dalekohledy. Příčinou vysokého počtu obětí byla zejména špatná organizace záchranných prací a nedostatek záchranných člunů v kombinaci s v té době moderním, ale stále nedostatečným stavem technologie záchranných člunů.
Zdroj: wikipedie

Zdroje: ČT24, Thats magazine, medium.com, History Now. Dotyk.cz