Tak jsme týden zpátky naházeli se svou drahou polovičkou svých “pět švestek” večer do auta a vyrazili jsme na cestu do Rakouska, kdy cílem bylo projíždět se na pána v oblacích, a to po světoznámé panoramatické silnici Grossglockner High Alpine Road, kterou najdete v oblasti Vysoké Taury, kde se nachází i nejvyšší hora Rakouska, a to pan majestátní Grossglockner, čnící do výše 3,798 m n.m.

Měli jsme na průzkum pouhé 3 dny, ale i tak jsme byli odhodlaní toho vidět co nejvíce. Avšak plány nám trošku pokazilo počasí, protože nás přivítal déšť a nízká oblačnost, což, bohužel, vydrželo téměř po celou dobu našeho pobytu (ach jo). Ale víte co? Přesto jsme zůstávali prakticky nonstop v úžasu z okolní přírody a panoramat!

Nic není zadarmo

Za vstup na silnici Grossglockner High Alpine Road, která je 48 km dlouhá, se platí - za osobní automobil je to 38 Eur na den; za 3-týdenní vstupné je to 63 Eur. Jestli je to moc nebo málo, nechám na Vás, ale určitě to stojí zato. Za mě je to nejkrásnější panoramatická projížďka, kterou jsem v Evropě zažil, a zároveň i ta nejkomfortnější! Silnice je absolutně topová, odpočívadla jsou na každém rohu, není tu přelidněno (jako se to často stává třeba v Dolomitech či ve Švýcarsku) a kochat se můžete doslova na každém rohu. Idylka.

Ale pro někoho může trošku představovat problém, že vstup na tuto silnici je možný jen v rámci určitého časového okna, což v létě je od 5.30 ráno - 9.00 večer (poslední vjezd však povolují v 8.15). Může se to zdát dostatečné, ale pokud zde pobýváte v jednom z mála ubytování, které se tu vyskytují, tak pokud vyrazíte na nějaký delší výlet mimo tuto silnici a večer se chcete vrátit zpátky na ubytování, budete mít problém…

Nejvyšší bod - Edelweißspitze

Nejvyšší bod, kam lze autem vyjet, je Edelweißspitze ve výšce 2572 m n.m. a očekávejte odsud úchvatný výhled na všechny strany (příznivci klikatých silnic linoucích se cik-cak po stranách do dáli si přijdou na své). Nachází se zde i horská hospůdka s ubytováním - k dispozici jsou tu i dva luxusní dřevěné sruby na útesu, takže pokud se chcete plácnout přes kapsu, máte možnost. Určitě ale rezervujte včas.

Každopádně - stanování ve volné přírodě je tu zakázáno, ale nebojte, kempy tu najdete. My jsme se ubytovali v hotýlku Franz Josef Höhe (výška cca 2400 m n.m.), který se nachází prakticky na opačném konci této panoramatické cesty, přímo pod bájným Grossglocknerem, u nejdelšího ledovce Pasterze v Rakousku (délka +- 8 km). Toto ubytování nabízí podobně skvostné výhledy, ale jak jsme brzy zjistili, má jednu další výhodu - v bezprostřední blízkosti se to doslova hemží svišti, kteří nás naprosto okouzlili. Jsou zkrátka skvělí! Svišti... na golfovym hřišti, svišti ?

Návštěva ledovce Pasterzea jezero Sandersee

Je libo hike? Jako povinnost bych viděl zejména tyto 2 výlety - Geotrail Tauernfenster a návštěvu ledovce Pasterze & jezera Sandersee. Geotrail Tauernfenster je hike po vrcholcích ve výšce kolem 2.600 m n.m. Krom toho, že samotná procházka nabízí nepřetržité kochání se výhledy, je zajímavá, jak ostatně název samotného hiku napovídá, i z geologického hlediska. Upřímně vzato, jde o jeden z nejkrásnějších hiků, co jsem kdy absolvoval. Navíc je velmi user friendly i pro rodiny s dětmi, neboť převýšení je

Stejně dobrá volba je vyrazit na výlet k těsné blízkosti ledovce Pasterze, kde na konci narazíte i na nádhernou ledovcovou jeskyni. Jedním z výchozích bodů pro tento parádní trek je právě vyhlídka u Franz Josef Höhe, odkud můžete sjet lanovkou, čímž si zkrátíte část cesty (pozor, lanovka funguje jen do 16.h odpolední!). Ale pokud chození v lásce máte a milujete azurovou barvu vody, doporučuji procházku prodloužit o jezero Sandersee & Speicher Margaritzen.

Samozřejmě - úchvatných míst a treků tu najdete nespočet, stejně jako impozantních vodopádů. Například vodopád Jungfernsprung kousek od města Heiligenblut je libový (říkám přesto, že jsem vodopádů už viděl opravdu mnoho). Kdo rád náročnější výlety (a vyjde mu počasí), zkuste výšlap k vysokohorskému jezeru Oberer Glatzsee nebo k epickému výhledu na horu Bretterwandspitze, ale to už je opravdu pro ty náročnější z nás (převýšení skoro 1400 m!)

Zároveň můžete zhlédnout naše video z cesty:

Zdroj: Youtube

Jan Klíma

Jsem cestovatel a fotograf (knightOnTrip.com) z Prahy, který by se rád podělil o svůj příběh z Rakouska. Můžete navštívit můj účet na Instagramu @knightOnTrip nebo na videa ze Sicílie na mém YouTube kanálu knightOnTrip