Pro všechny milovníky květin, přírodních bazénů, nekonečných levád a divoké přírody, je Madeira tou pravou trefou do černého. Ostrov v srdci Atlantiku, který vznikl před mnoha miliony let sopečnou činností má dnes nejrůznější přezdívky. Můžete ho znát jako: Ostrov věčného jara, nebo také Havaj Evropy. Věčné jaro, znamená také, že se na ostrově daří květinám. Jejich milovníci si na zde opravdu přijdou na své. Květiny rostou po celém ostrově hrají všema barvama a velmi příjemně voní.

A pokud se vám nechce až na zmiňovanou Havaj, vyrazte na Madeiru. Určitě budete okouzleni.

Levády kam se podíváš

Hlavním poznávacím znamením ostrova jsou všudypřítomné levády, které doslova lemují celý ostrov. Najdete jich tu opravdu nespočet. Jedná se o zavlažovací kanály, které přivádějí vodu do míst s menším počtem srážek. Nejčastěji je uvidíte na příjemných procházkách a trasách, které vedou lesem na úpatí hor zdejší přírody. Cestou narazíte třeba i několik vodopádů a tunelů. I proto, je vhodné být vybaven čelovkou nebo jiným osvětlením. Některé tunely jsou totiž i kilometr dlouhé, úzké a jen těžko byste si v nich bez světla poradili. Zdolání tunelu je však vzrušujícím a dobrodružným zážitkem, který obohatí každou takovou procházku.

Tradiční domky v Santaně

Pokud toužíte vidět typické slaměné pastevecké domečky, kterými je Madeira proslulá, navštivte oblast Santana. Jedná se o malý skanzen, ve kterém najdete již zmíněné Casas Tipicas. Nacházejí se hned v centru městečka a můžete se u nich vyfotit i nahlédnout dovnitř. Tam se prodávají suvenýry, květinová semínka a další upomínkové předměty. Domy v centru jsou bez poplatku, pokud se o nich chcete dozvědět více, navštivte kulturní středisko za poplatek.

Zajímavostí je, že se sláma na střeše domků, musí každé čtyři roky měnit.

Kdo nemá vyfocený tradiční barevný domek se slaměnou střechou, jako by snad na Madeiře ani nebyl.

Přírodní bazénky

Rádi se koupete nejen v rozbouřeném oceánu ale také v přírodních bazénech? V tom případě vám Madeira vyjde vstříc i tentokrát. Najdete zde hned několik přírodních bazénků. Některé jsou placené a hlídané plavčíkem, ale také je tam většinou spousta lidí.

Osobně za lepší variantu doporučuji využít neplacené bazénky třeba v Seixalu. Pokud na místo dorazíte ráno, budete tam skoro sami a můžete si užít skvělé osvěžení zdarma!

Přechod přes hřebenovku

Trek, který prostě musíte na Madeiře zažít, vede až na nejvyšší vrchol hory Pico Ruivo 1862 m.n.m. Tento přechod nejvyššího pohoří – z Pico Arriero 1818 m. n. m. na Pico Ruivo 1862 m. n. m. určitě stojí za návštěvu. Jedná se však o pořádný výšlap, tak nezapomeňte na správné outdoorové vybavení, pevnou obuv, láhev s vodou a malou svačinu. Celý trek se dá zvládnout i za 5 hodin, pokud máte něco natrénováno. Na konci pod hlavním vrcholem se nachází chata Casa de Abrigo do Pico Ruivo s občerstvením, kterou po dlouhé cestě jistě oceníte. Namažte si také pořádně své svaly, protože o nich ještě pár dní budete vědět. A schody? Ty budete několik dní také proklínat. I přes to všechno, se ale jedná o jeden z nejhezčích treků vůbec.

Mys Sao Lourenco

Mys Sao Lourenco se určitě řadí mezi jedno z nejhezčích a nejfotogeničtějších míst na ostrově. Jedná se o nejvýchodnější část ostrova,kde se můžete kochat výhledem na barevné útesy. V každém ročním období je poloostrov jinak zbarvený. V této části ostrova totiž nejsou až tak časté srážky, takže je po většinu času vyprahlý. Když se ale tráva zazelená a útesy osvítí slunce , čeká na vás krásná podívaná a můžete pořídit perfektní fotografie.Cesta vám zabere asi 2 hodiny chůze jedním směrem po značené cestě.Zaparkovat se dá hned na začátku značené stezky.

Socha Krista

Sníte o tom vidět sochu Krista spasitele v Riu de Janeiru? Já také! Nemusíte jezdit až tak daleko. I Madeira má totiž tu svou, která se tyčí na útesu a má za úkol chránit ostrov. Sochu Cristo Rei nechala postavit místní movitá rodina a v současné době se řadí mezi jedno z nejnavštěvovanějších míst na Madeiře.

Balcoes

Tento trek patří díky své nenáročnosti k těm nejoblíbenějším. Pokud budete mít náladu na velmi krátký a příjemný trek, zakončený krásným výhledem z ,,balkonu,, bude Balcoes tím pravým.Před cestou na balkon si můžete v prodejně se suvenýry koupit ptačí zob a při troše štěstí vám na ruku sednou ptáčci a budou vám zobat z ruky.

Na balkóny vede 1,5 km dlouhá cesta zvaná Vereda dos Balcões s převýšením kolem 200 metrů v každém směru. Začíná poblíž chovné stanice pstruhů v rezervaci, kde můžete i zdarma zaparkova a cesta vám v průměru nezabere více než 45 minut jedním směrem.

Co ochutnat?

Nikita – Je místní koktejl z bílého rumu, madeirského vína, piva, ananasové zmrzliny a ananasového džusu.

Pivo Coral – Skvělé místní pivo.

Madeirské víno - Je sladké lihované bílé víno , ale nešlábnete vedle ani s kterýmkoliv domácím rozlévaným vínem.

Maracuja – Na Madeiře najdete hned několika druhů ovoce maracuja, ochutnejte klidně všechny.

Kapučíno se šlehačkou – Pokud si na Madeiře objednáte Cappuccino, je dost možné , že ho dostanete se šlehačkou . Doporučuji! Chutná skvěle.

Poncha – Typický drink z Madeiry,který zkrátka musíte ochutnat. Skládá se z místního bílého rumu, který je doplněn medem, případně cukrem a ovocem – originálně citronem.

Co navštívit?

Levada Do Rei – Moc hezká procházka až k malému vodopádu.

Leváda Fajã do Rodrigues – Skvělá procházka přírodou okolo levády, připravte se na dlouhý tunel.

Leváda Caldeirao Verde – Na konci cesty lesem kolem levády vás čeká krásný vysoký vodopád.

Fanal – Náhorní plošina, kde se daří stromům a zeleni,pasou se tu krávy a natáčel se tady nový díl Hvězdných válek.

Oblast Santana – Typický skanzen s pasteveckými barevnými domy.

Funchal – Rušné hlavní město Madeiry, které ale stojí za vidění.Zkuste i procházku skrz uměleckou uličku bývalých doků Rua de Santa María.

Porto Moniz – Placené přírodní bazénky.

Seixal – Neplacené přírodní bazénky.

Radka Darebná

Radka Darebná je cestovatelka, která procestovala 50 zemí a píše o nich na své Facebookové stránce: Radka na cestách. Napsala také knihu S Radkou na cestách, kde najdete spoustu fotek a zážitků z jejích cest.