Dánsko Méďa náš obytný vůz, se kterým cestujeme, na svých cestách nemohl vynechat. Co nás na této zemi upoutalo? V Dánsku je vše malinkaté – malé kruhové objezdy, malé domečky velmi blízko u sebe, malé obchody a poměrně úzké silnice. Zaujala nás i vesnice na ostrově Mandø, do níž se dostanete jedině při odlivu. Po Dánsku jsme cestovali v listopadu a teď cestujeme po Maroku, no rádi se vrátíme vzpomínkami do Dánska.

Místa, na nichž Méďa v Dánsku zaparkoval

Co všechno jsme v Dánsku viděli? Plno věcí! Poté co jsme do Dánska projeli přes Öresundský most, mohlo začít naše dobrodružství s podtitulem DÁNSKO. Co nás na zemi nejvíce zaujalo? Rozhodně vesnice na ostrově Mandø, která se návštěvníkům otevírá pouze při odlivu, na nějž jsme si konkrétně my museli počkat až do příštího rána. Cesta na ostrov je štěrková a poznamenaná neustále se měnící úrovní hladiny moře. A tak si říkáme, že uvíznout tady s Méďou by nejspíš vůbec nebylo dobré. Naštěstí si to nejspíš myslí i Méďa a zdárně projíždí. Ve vesničce žije kolem cca 35 obyvatel a vesnička žije zejména v létě, v období turistického ruchu. Zároveň v této lokalitě je možné vidět obrovské množství ptáků.V letním období tady jezdí traktor bus a vozí turisty, kteří chodí rozbahněným mořem. Tato zajímavost není v Česku tolik známá jde o tzv. Wattovo moře. Pokud se chystáte do Dánska, rozhodněte se tam jeďte podívat. U místa odkud jede traktorbus je i muzeum, které bylo zařazeno i do UNESCA jako zajímavé místo.

Kde se ještě v Dánsku zastavit?


Ve městě Esbjerg nám společnost pro fotku dělali „Muži u moře“ – je o asi devět metrů vysoké sousoší čtyř mužů, kteří sedí a zírají směrem k moři. Vypadají hodně zajímavě a přitahují turisty. Kola našeho Médi zanechala stopu i na cestách v nejstarším vikingském městečku Ribe, které nelze popsat jinak než jako velmi útulné, romantické a historické.

Zajímavosti jsou v Dánsku i mosty, které propojují jednotlivé ostrovy.

Samozřejmě to nebylo vše, co jsme v Dánsku viděli a zažili. Mnohem podrobnější informace naleznete na našich stránkách zivot-naplno.cz.

Co jsme v Dánsku sehnali a nesehnali?

V Dánsku jsme spali šest nocí. Dánsko je poměrně drahá země. Méďa urazil 955 kilometrů a z rozpočtu nám ubylo v přepočtu 10 109 Kč. Z toho:

  • 4267 Kč jsme utratili za potraviny,
  • 1336 Kč za naftu,
  • 1267 Kč za přejezd mostu přes Velký Belt.

Nákupy v Dánsku musí Čechům jednoznačně připadat drahé. Vždyť 1 dánská koruna je přibližně 3,4 české koruny. Dánsko se tak svou úrovní přibližuje spíše Norsku.

Zatímco s nákupem jídla jsme problém neměli (dánské supermarkety nabízejí velmi rozsáhlý sortiment), předplacenou SIM kartu na data jsme bohužel nesehnali. Nepochodili jsme ani s doplněním plynu. Jediná benzínka v našem dosahu, na které bylo možné plyn doplnit, měla rozbitou plničku. Kdybychom si chtěli koupit novou plynovou lahev, museli bychom k ní dokupovat i nový ventil, což nemělo cenu při tak krátkém pobytu Naštěstí jsme plynu měli dostatek.

V Dánsku se nám spalo náramně! V noci byl převážně klid. Horší to bylo s hledáním míst na spaní. Dánsko totiž nabízí rozsáhlou síť kempů a policie dost hlídá, kde se parkuje.

Dánsko tedy přidáváme na seznam zemí, do kterých jsme se zamilovali. Abychom však na seznam našich lásek mohli přidat další položku, je načase říct Dánsku „NA SHLEDANOU!“

https://www.youtube.com/watch?v=-IqnFD7csXw&feature=youtu.be

Zdenka, Mike a Méďa

Jsme Zdenka a Mike, cestujeme obytným vozem jménem Méďa po Evropě. Méďa je značky Hymer 680 MB, 2002 ročník narození. Mike je grafik a administrátor sítě, Zdenka kreslí , zabývá se sketchnotingem/vizuální poznámky, dělá kurzy .