Koho by nelákalo navštívit Šalamounovy ostrovy? Už jen z názvu je patrné, že se musí jednat o magické místo zahaleno tajemstvím. Je tomu ale opravdu tak?
Ostrovy se skládají ze šesti hlavních a mnoho dalších menších ostrůvků, leží v Oceánii severozápadně nedaleko od ostrova Vanuatu.
Hlavní město Honiara vás však na první pohled nemusí příliš zaujmout. Lidé zde žijí ve velmi prostých podmínkách, k obutí a ošacení jim postačí žabky a košile. Ubytování a přístřešky obyvatelů, působí také jednoduchým dojmem a na většině míst se pak nacházejí odpadky. Povalující se zbytky jídla jsou zde také běžným úkazem, místní drůbež a skot se však postarají o jejich zmizení. Vše působí tak trochu chaoticky.
Při příjezdu na hotel, který je jedním z hlavních bezpečných možností ubytování na ostrově, nám bylo doporučeno pořídit si průvodce ,který slouží také jako ochranka v jednom. Když se totiž budete pohybovat po okolí s někým z místních budete více v bezpečí. Vyplatí se být obezřetní při pohybu na ostrově, protože krádeže a napadení jsou tu celkem běžné.
Kulturní vložkou a jednou z hlavních atrakcí ostrova je muzeum starých válečných letounů. Místní milá průvodkyně vás provede zahradou, kde se nachází vraky letadel z druhé světové války. Vraky zakomponované v zahradě působí autenticky a historie,vyprávěná lámanou angličtinou paní průvodkyně vás jednoznačně vtáhne do děje.
Pokud vás muzeum letounů natolik zaujme, že se rozhodnete prohlédnout si ostrov z výšky na vlastní kůži, není problém, i na to jsou zde místní připraveni. Organizované vyhlídkové lety helikoptérou se můžou zarýt hluboko do vaší paměti. Zde se teprve ukáže pestrobarevnost ostrova. Paleta barev moře, a vraky obrovských ztroskotaných lodí i ploutvonožci kroužící v čiré vodě, jsou zážitkem pro oko. Cena bývá většinou předem daná, ale kdo rád smlouvá a je vytrvalý může tento zážitek dostat i za příznivou cenu.
Obyvatelé ostrova nemají povinnou školní docházku a pouze asi 60% dětí má dnes přístup ke vzdělání. O to více se však věnují sportu a hlavně oblíbenému rugby a fotbalu. Děti také už od velmi útlého věku prodávájí na ulici ovoce, zeleninu a lokální produkty.
Na ostrovech je průměrná teplota celoročně okolo 27 stupňů s občasným výskytem srážek.
Pokud patříte mezi nadšené cestovatele, kteří touží objevovat nevšední destinace a místa s trochou adrenalinu, pak jste na Šalamounových ostrovech správně.
Ostrovy v kostce:
jazyk : angličtina
náboženství: křesťané
měna : dollar šalamounových ostrovů (SBD)
počet obyvatel: 642 000
časový posun : plus 11 hodin
ostrovy patří pod vládu královny Alžběty tzv. Commonwealth
víza turistická na 90 dní pro občany EU
vyhlídkový let - cena: http://www.helicoptersupport.com.au/index.html
Radka Darebná
Jmenuji se Radka Darebná, je mi 28 let a pocházím z Berouna. Momentálně však žiji v Sydney, kde pracuji a studuji. Vždy, když něco ušetřím, vydávám se poznávat krásy blízkých ostrovů a také JV Asie, odkud si vždy přivezu spoustu zážitků a nádherných fotografií, které se poté snažím sdílet. Podílím se také na projektu srdcarinacestach, kde si můžete zakoupit pohlednici z mých cest a já Vám ji poté zašlu. Peníze jdou těm, kteří je potřebují, já z toho nemám ani korunu.