Bylo září 2019 před začátkem dalšího semestru, když jsme se rozhodli vydat na Azorské ostrovy, konkrétně největší z nich – São Miguel. Tento ostrov o velikosti poloviny okresu Šumperk se nachází na hlavním migračním tahu kytovců (velryby, delfíni) a je vzdálen 1500 Km od Portugalska.

Bohužel jak to většina z nás zná, případní parťáci na cestu v daném termínu nemůžou z nejrůznějších důvodů. Někdo má vyčerpanou dovolenou, někdo nemá finance, někdo má žárlivou přítelkyni a jedna slečna si až při kupování letenek vzpomněla, že má vlastně kluka, a mohlo by mu to třeba vadit…

Nakonec se k naší moravácké výpravě přidala jedna sympatická Pražanda, kterou jsme nikdy neviděli a spojili se přes cestovatelskou seznamku na Facebooku. Sbalili jsme si malý batůžek s hamakou a vyrazili za dobrodružstvím. Co bych k ostrovu řekl? Jedním slovem – nádhera!

Chcete se koupat v divokém oceánu a termálních pramenech? Chcete pozorovat delfíny a velryby v přirozeném prostředí? Chcete nasát pozitivní atmosféru z ostrova o kterém místní rodáci tvrdí, že je nejkrásnější na světě a turisté ho považují na „Nový Zéland Evropy“? Chcete ochutnat pravý černý čaj v kouzelné továrně založenou už v roce 1883? To vše najdete tady!

Po příletu

Po „hladkém“ přistání v odpoledních hodinách, kdy jsme si mysleli, že pilot snad musí být student na praxi jsme se vypůjčili SUV a vyrazili krásně klikatými cestami, jenž jsou po stranách lemované květinami k prvnímu bodu naší cesty - Lagoa das Sete Cidades.

Jedná se o dvě jezera (zelené a modré) v kráteru vyhaslé sopky, nad kterým se nachází známá vyhlídka Miradoura da Grota do Inferno, ke které se dostanete krátkou procházkou od parkoviště. Doporučuji se cestou zastavit u ukrytého jezírka v lese hned za bránou parkoviště, nebo se projít přes pastviny na nedaleký vrchol Pico da Cruz (845m.n.m) odkud si užijete daleký výhled na celý ostrov. Nezapomeňte si ráno přivstat, protože to je jedno z mála míst, kde můžete očekávat větší počet lidí.

Monte Palace

Monte Palace je místo, které potěší nejen fanoušky urbexu! Už při vstupu Vás obklopí zvláštní pocit a adrenalin. Tajemnosti a „strašidelnosti“ přidává kromě nápisů na zdech a nepořádku také přírodní vegetace, která si betonový hotel plynutím času získává zpět pod svojí přírodní nadvládu. Nejlepší výhled naleznete na střeše hotelu, kde se potvrzuje nápis graffity v jednom z pokojů „Now you see the world“ Místo má v sobě nezapomenutelnou atmosféru, která se Vám jistě zaryje pod kůži. Nesmíme však zapomenou zmínit, že se jedná o tak trošku nelegální činnost na vlastní nebezpečí, protože hotel je v soukromém vlastnictví, ale kdo se bojí, nesmí do lesa ne? Lidé toto místo však normálně navštěvují, což ukazuje nejen připravené parkoviště, ale tisíce recenzí na Tripadvisoru.

Počasí na ostrově se velmi rychle mění, díky své poloze v Atlantském oceánu. Téměř denně tu aspoň chvilku mrholí, ale za hodinku je počasí na koupání. Za další hodinku zase na mikinu a větrovku. Maxima v září dosahovala 25 stupňů, ale v noci teplota klesala pod deset. Po jedné chladnější noci v hamace jsme se vyrazili ohřát do termálních oceánských pramenů Ponta da Ferraria. V termálech je nejen vytvořený chodník a schůdky pro pohodlnější přístup, ale také sprchy, toalety a je také zajištěn dohled plavčíka, kdyby Vás třeba napadlo se topit ? Neznám lepší úlevu pro zmožené tělo, než si sednout na teplé kameny, užívat si vyvěrající vodu a kochat se pohledem na divoký oceán. A to všechno – ZDARMA!

Další den vyrážíme na čajové plantáže a firmu na zpracování čaje, která byla založena již v roce 1883! Zhruba půl hodinovou prohlídku a ochutnávku čajů máte opět zdarma! Milá slečna nás nakonec zavedla až do obchůdku, kde zakupujeme čaje pro naše blízké. Lidé jsou tu celkově povahově úplně jiní než u nás, jsou si více blíž. Usmívají se na každého. Můžete sedět na lavičce a popíjet lahodný alkoholový mok a projíždějící řidič autobusu na Vás bude troubit a s úsměvem mávat. Skoro každý tu má své políčko, svých pár kraviček. Nikdo nemá moc a přitom všichni mají dostatek. Po práci se spolu setkávají v hospůdce a vesele klábosejí, celý ostrov až na jedno město je jedna velká vesnice, kde se všichni znají a hned po návštěvě kostela se jde do vedlejší putiky na lahváče.

Hlavním cílem našeho výletu bylo pozorování velryb a koupání s delfíny. Využili jsme proto služeb jedné místní zážitkové agentury. Po krátkém školení o bezpečnosti a velrybách, které se pokusíme najít, následovalo zapůjčení záchranných vest. Vyrážíme na molo a vyhlížíme naše plavidlo. Nejen, že to nebyl žádný parník, ale malý člun o kterém jsme si mysleli, že se převrhne při první vlně, ale nejhorší pocit byl, když jsme se na člunu otočili a zjistili, že zakladatel společnosti a určitě zkušený námořník zůstal na lodním mole a rychlý člun řídí ženská.. a ještě k tomu blondýna! No mysleli jsme, že to je náš konec…

Delfíní tlupy skotačili kolem našeho člunu a my po 20 minutách konečně viděli to, kvůli čemu jsme na oceán vyrazili – velrybu! Do smrti nezapomenu na potápějící se velrybí ploutev a vyfukování do vzduchu, které hltáme při sledování dokumentů.

Každých 10 kilometrů naleznete odpočívadla na kterých naleznete nejen vestavěné grily, či přístřešky s posezením, ale i čisté toalety. Na jeden z těchto přístřešků narážíme na východním pobřeží ostrova. Co může být lepšího, než spokojený spánek s plným bříškem dobrot z grilu. Být mírně omámen místním alkoholem, poslouchat šumění moře v oceánu při houpání v hamace a probouzet se na útesu při východu Slunce?

Ostrov São Miguel byl pro mě doposud nejlepší dovolenou. Nejen, že se jedná o Nový Zéland Evropy, kdy z přírodních scenérií Vám bude brada padat každý den, ale místní klidná atmosféra a přátelský přístup místních si Vás rozhodně získá. A nesmím zapomenout na maracuju! Sladké a velice návýkové ovoce, které jsme po ochutnání zkoušeli nejen v podobě limonády, ale hlavně výborné pálenky si rozhodně zamilujete!

Petr Ceh

Akční vysokoškolák, který miluje cestování a adrelinové dobrodružství. Nedokáže si představit dovolenou bez kapky alkoholu, hudby a bláznivých nápadů. O svých lowcost tripech se dělí na instagramu a snaží se namotivovat mladé lidi k cestování, protože to nikdy nebylo jednodušší. Na podzim 2020 se chystá na WH na Nový Zéland
Sledujte Petra na jeho Instagramu.