​O Madeiře se říká, že je to evropská Hawaii a ostrov věčného jara - s nadsázkou totiž lze říct, že tu opravdu celoročně panuje jaro, neboť teplota teplota vzduchu a vody se v rámci ročního období mění jen minimálně. Madeira je portugalské souostroví (Madeira, Porto Santo a další) sopečného původu v Atlantském oceánu, které svou polohou už prakticky spadá pod Africkou desku. Je extrémně hornaté a plné černých pláží vulkanického původu. A přestože je toto souostroví poměrně malé (cca 800 km²), žije tu téměř 300.000 obyvatel. Nejvyšší horou je tu Pico Ruivo (1862 m n. m.) a hlavním městem je Funchal, poblíž kterého se nachází i letiště, a kam také nyní létají z Prahy i přímé lety (cca 4,5 h).

Madeira

Toť základní shrnutí. O Madeiře jsem uvažoval již dlouho - ne kvůli koupání, protože voda je tu celoročně studená (17 - 23 °C), ale kvůli přírodě a scenériím, kterými tento malebný ostrov překypuje. A jak někteří z vás již možná vědí, miluji fotografii. A miluji hory, divoké útesy, vodopády, bujnou vegetaci a zkrátka… Přírodu jako takovou. A těžko byste hledali podobně dostupnou lokaci, která tímto vším tak hojně překypuje. A tak jsem si konečně svou vysněnou návštěvu Madeiry před pár týdny splnil - a nelitoval jsem!

Caldeirao Verde vodopád

Přiznám se, že jsem prakticky ignoroval jižní pobřeží Madeiry, protože je nejvíce osídlené, a dle mého klasického “průzkumu před odjezdem” se tu tolik atraktivních lokalit (co se týká přírodních scenérií) nenachází. Nicméně ostatní oblasti Madeiry jsou rájem. Doprava je navíc poměrně bezproblémová, protože jednotlivé úseky jsou pohodlně propojeny tunely a silnice jsou většinou ve výborném stavu. Jediné, co může občas potrápit, jsou velmi strmé a úzké vedlejší silnice, na které při některých výletech narazíte. Jelikož auto z půjčovny bylo poměrně slabé (Peugeot 108), člověk měl často nutkání z auta vyskočit a trošku mu pomoct… :-)

Faial

Ale tím se pomalu dostávám k tomu hlavnímu, co spousta turistů na Madeiře nejvíce vyhledává - k horám. Hory jsou doslova epické. Snažím se teď v paměti vybavit nějakou oblast, která by byla hornatější než Madeira, ale namouduši nic mě nenapadá! Nejvyšší horou je zde Pico Ruivo (1862 m n. m.), ale není třeba stát přímo na jejím vrcholu, aby vás majestátnost zdejších hor svou krásou “odstřelila”. Specifické tu pak je, že velmi často, když se zde procházíte po hřebenech, tak se pohybujete nad mraky. Což je zkrátka nádhera. A není třeba kvůli tomuto zážitku podstupovat nějaký náročný hike - dá se vyjet autem přímo na vrchol hory Pico do Arieiro (1818 m n. m.). Ale než do oblak vyrazíte, checkněte vždy webkameru, aby se nestalo to, že místo pohádkového scénáře, kdy chodíte nad mraky, budete chodit a moknout uvnitř mraku :-)

Fanal

Teď trošku odbočím - hned druhý den na Madeiře se mi přihodila nepěkná věc. Doteď jsem vlastně nepochopil, jak se to stalo, ale večer jsem zapomněl svůj batoh s doklady a veškerým fotografickým vybavením na parkovišti v kouzelné vesničce Seixal, a odjel. No jo já blbec. To, že batoh chybí na zadní sedačce auta, jsem si všiml už asi po pěti minutách, ale když jsem se vrátil, batoh už tam nebyl. Ano, málem to se mnou seklo. Ale víte co? Tohle není příběh o tom, jaký jsem pitomec, ale o tom, jak úžasní lidé na Madeiře jsou! Když to zkrátím - rozjela se pátračka s pomocí místních jako v Kriminálce Anděl! :-D A batoh jsem ještě téhož večera měl zpátky. A navíc jsem popil s místními lahev rumu Diplomatico, poobědval čerstvou rybu (následujícího dne) a stal se tam takovou malou “celebritou”, haha - celý příběh vyprávím ve videu zde. :-)

Seixal

Seixal

No a níže zkusím zmínit a ukázat na fotkách místa, která považuji na Madeiře (když pominu vrcholky hor) za nejkrásnější:

Ribiera da Janela

Ribeira da Janela

Malá vesnička, která se nachází v severozápadní části Madeiry (kousek od města Porto Moniz), a kde se stejnojmenná řeka vlévá do oceánu. Pozorovat zde východ slunce, kdy se vlny rozbíjejí o bizarně tvarovaná skaliska, je k nezaplacení.

Ponta de São Lourenço

Ponta de São Lourenço

Ponta de São Lourenço

Ponta de São Lourenço je nejvýchodnější částí ostrova, a za mě je to nejepičtější místo Madeiry vůbec. Jednak je to ideální místo na procházky a jednak výhledy na zdejší barevné útesy jsou jedním slovem - dechberoucí!

pobřeží Seixal

pobřeží Seixal

Seixal

Seixal je malebná vesnička v severozápadní části Madeiry, kde najdete jednu z nejkrásnějších černých pláží na Madeiře. Stejně jako jeden z TOP vodopádů na Madeiře Véu da Noiva. Ale jako by ani to nestačilo, najdete tu i několik jeskyní a přírodní bazénky vulkanického původu, kde se můžete s radostí cachtat :-)

Fanal

Fanal

Fanal je starověký subtropický les, který aktuálně pokrývá již pouze cca 15% Madeiry. Velmi mystické místo, kde často panuje mlha, a kde kromě pohádkových stromů najdete i úchvatné jezírko Fanal Pond. Nejlepší přístup je ze severozápadní části Madeiry.

Caldeirão Verde hike - delší procházka přírodou s trochou dobrodružství (2-3h jedním směrem), neboť budete muset projít několika úzkými a zároveň nízkými tunely, kde je naprostá tma. Některé tunely jsou opravdu velmi dlouhé! Ale na konci stezky čeká překvapení v podobě nádherného vodopádu Caldeirão Verde, který je téměř 100m vysoký!

Video z mé výpravy na Madeiru

Zdroj: Youtube

Jan Klíma

Jsem cestovatel a fotograf (knightOnTrip.com) z Prahy, který by se rád podělil o svůj příběh z Jižní Afriky. Můžete navštívit můj účet na Instagramu @knightOnTrip nebo na videa z Jižní Afriky na mém YouTube kanálu knightOnTrip