Ano, hned na začátku si je dobré přiznat, že Švýcarsko opravdu není levná destinace. Nicméně i zde lze dovolenou podniknout za poměrně rozumné peníze. Ačkoliv se dá říct, že Zermatt je asi tou nejvyhlášenější a nejdražší oblastí Švýcarska, dá se to - stačí dorazit autem (+- 10h jízda) a přivézt si tak většinu potravin s sebou. Ubytování je pak třeba zařídit v kempu či zvolit nějakou levnou alternativu přímo v městečku Zermatt - díky probíhající pandemii lze sehnat velmi výjimečné ubytování i za třetinu ceny oproti standardu (můj případ, kdy jsem získal dvoupodlažní apartmá se zahradou a terasou za cenu okolo 2.000,- Kč za noc).

Jediné, co je třeba skousnout, je permice (Zermatt Peak Pass) na zdejší lanovky, která je skutečně cenově mastná (na 5 dní cena > 6.000,- Kč na osobu). Říkáte si, jestli je skutečně potřeba? Dle mého názoru ano. Protože převýšení ve zdejších horách může být opravdu výzvou (např. z městečka Zermatt ke stanici lanovky Gornergrat je to > 1.600 m převýšení). Doporučuji proto síly věnovat spíše tomu, abyste šlapali po zdejší krajině či po vršcích. Rovněž je dobré říct, že lanovky tu často končí poměrně brzy (+- kolem 17.h odpoledne), takže pokud si chcete vychutnat západ slunce, půjdete dolů po svýc. Což je sranda na cca 3 hodiny rychlé chůze.

Gornegrat

Proč Zermatt?

Čím je jiný a výjimečný oproti jiným alpským destinacím? V okolí je 38 „čtyřtisícovek“ a samotné městečko Zermatt je ve vyšší nadmořské výšce než naše Sněžka, tedy ve výšce kolem 1700m nad mořem. Zadruhé tu ční člověku nad hlavou jedna z nejkrásnějších hor světa - bájný a ikonický Matterhorn (4.478 m). Zatřetí tu jsou ledovce a jezera, kam se člověk podívá. No a je to zkrátka Švýcarsko, takže vše je vypiplané, jak jen může být. Vše je vždy úhledně posekané a upravené. Vypiplané dřevěné chatičky jako z pohádek. Čistý vzduch (v Zermattu smí jezdit jen místní elektro autobusy & taxi) a klid, který přerušuje jen magické cinkání zvonců místních krav. Panoramatické jízdy lanovkami a Gornergrat vláčkem. Nikdy nezapomenu, když jsem viděl zaměstnance jedné horské chaty "česat" kameny jakýmisi hráběmi na hřebenu hory ve výšce kolem 2.000 m nad mořem. Nevěřil jsem vlastním očím.

Gornegrat

TOP 3 výlety!

Strávil jsem zde 5 dní, takže má noha nestála všude, ale nejvíce mě překvapil výhled z hory Unterrothorn, který je jedním slovem dechberoucí. A to na všechny strany. Je odtud vidět krásně jak do údolí Zermattu, tak na Matterhorn či ledovec Findelgletscher. A navíc sem jezdí přímo lanovka! Ale to stále není vše - je vhodné odtud poté vyrazit přímo k chatě Fluhalp a ledovci Findelgletscher. No a cestou zpátky do Zermattu půjdete kolem několika jezer (cesta 5-ti jezer), kde se nádherně odráží v hladině hora Matterhorn (nejvýhodnější je svou polohou Stellisee). Jinými slovy - i když vyjedete na horu Unterrothorn lanovkou (výška > 3.100 m nad mořem), tak se prakticky jedná o celodenní výlet. A za mě je tento okruh asi ten nejkrásnější v celém Zermattu. A vlastně, když tak o tom přemítám, možná je to i ten nejmalebnější a nejpestřejší hike, jaký jsem kdy zažil!

Unterhorn

Matterhorn Glacier Trail

Na druhé místo bych dal Matterhorn Glacier Trail. Vyjedete lanovkou na stanici Trockener Steg, odkud se vydáte směrem k hoře Matterhorn, tj. doprava. Já jsem si tu přišel jako na jiné planetě. Ledovcová jezírka, vodopády, úchvatné výhledy a scenérie. Highlightem pro mě byla pak ledovcová jeskyně, kterou protéká řeka, tuto jeskyni najdete kousek od stezky, ale určitě stojí za to se tam jít podívat. Cesta je bezpečná, ale lavírování na kamenech tam určitě nedoporučuji :-) Atmosféru tohoto výletu pak podtrhnul i fakt, že se počasí rychle změnilo a vše kolem se ponořilo do mlhy. Počasí je další věc, na kterou je třeba zde myslet. Může se měnit opravdu dynamicky, jak už je to ostatně v horách zvykem. Osobně mě pak velmi pobavil moment, kdy jsem po cestě natrefil na malebnou červenou lavičku, odkud by býval musel být překrásný výhled. Nicméně problém byl, že jsem v tu chvíli neviděl de facto ani na vlastní nohy :-)

Gornergat

Gornergrat je opět lokací, kam lze přímo dojet vláčkem z Zermattu. A je to určitě jedno z nejznámějších míst. Nachází se opět ve výšce > 3.100 m a nabízejí se odtud jedinečné výhledy na ledovec Gornergletscher (k ledovci lze i sejít a projít se na něm, ale mačky s sebou!). Najdete tu i jedno z ikonických jezer - Riffelsee, kde se opět bezchybně zrcadlí hora Matterhorn. Zároveň je tu i nejvýše položený hotel ve švýcarských Alpách. Východy a západy slunce odtud musí být nezapomenutelné (hotel má terasy na všechny strany). Stejně tak je to perfektní lokace pro pozorování / focení noční oblohy. Problém je, že cena za pokoj je +- 10.000,- Kč... :-)

Gornergrat

Riffelsee

Co raději vynechat?

Zermatt hodně láká turisty na Matterhorn Glacier Paradise - jedná se o jízdu lanovkou až na vrchol hory Klein Matterhorn, a to do výšky 3.883 metrů! Už jízda lanovkou jako taková je zážitkem, ale pokud nemáte Zermatt Peak Pass, jízdenku bych si nekupoval, je drahá + stanice na vršku toho prakticky moc nenabízí, pokud nehodláte lyžovat. Ano, je tu kino, restaurace a malé muzeum z ledu. Je obdivuhodné, že tu něco takového vybudovali, ale klidně bych návštěvu tohoto místa oželel - dokonce ani výhledy (ačkoliv jsou z velké výšky) nejsou v porovnání s jinými lokacemi nějak zvlášť čarovné. Jediný seriózní důvod, proč sem vyrazit, bych viděl v tom, pokud byste plánovali vystoupat na vršek vedlejší hory Breithorn (4.164 m), ale já k tomu odvahu tentokrát neměl, přestože jsem si na tuto čtyčtisícovku myslel :-)

Gorner Gorge soutěska

Co dál?

Nutno podotknout, že výlety jsou úchvatné i v nižších nadmořských výškách - příroda v Zermattu opravdu stojí zato. A veverky zde vídáte častěji než vlastní nohy :-) Určitě se tak nehoňte pouze někde ve výškách za výhledy, protože i procházky zdejšími lesíky jsou neméně kouzelné. V kontextu toho bych pak doporučil i návštěvu Gornergrat Gorge, což je soutěska, která se nachází jen kousíček od městečka. Je to sice poměrně krátká stezka, ale svou krásou se vyrovná i jedinečným soutěskám ve Slovinsku.

P.S. Jídlo opravdu s sebou - jeden řízek v Zermattu stojí klidně i 40 švýcarských franků... :-)

Krátké video z cesty:

Zdroj: Youtube

ledovec Gornergletscher

Matterhorn

ledovcová jeskyně

Jan Klíma

Jsem cestovatel a fotograf (knightOnTrip.com) z Prahy, který by se rád podělil o svůj příběh ze Sicílie Můžete navštívit můj účet na Instagramu @knightOnTrip nebo na videa ze Sicílie na mém YouTube kanálu knightOnTrip