Patagonie je místo, kde jsem si sáhla na úplné dno svých sil, a kde jsem i uronila slzu z nádhery, kterou Matka příroda vytvořila. Chci Vám teď ukázat pár míst, které se mi vryly do paměti, a které navřdy zůstanou v mém srdci.

Jelikož já a můj přítel Patrik máme WHS víza na jeden rok do Chile, máme času hodně, a proto jsme se vydali na cestu za poznáním a objevováním, abychom tu cestu ulehčili Vám, cestovatelům. Zakoupili jsme v Santiagu auto a projeli Chile a Argentinu křížem krážem, to samé chceme v Peru a v Bolívii. Ale protože víme, že ne každý má tolik času, přinášíme Vám TOP místa Patagonie, která stojí za to vidět! Patagonie, jako taková, se rozprostírá na jihu Chile a Argentiny. A protože to není malá část, dělí se na Severní Patagonii a Jižní Patagonii. Je to jedno z nejnavštěvovanějších míst z celého světa. Za dobu mého cestování mohu říci, že jsem zatím nic krásnějšího neviděla. Blankytně modrá jezera a řeky, linoucí se hornatou krajinou se zasněženými vršky všelijakých tvarů, obklopené divokými koňmi a quanakami, nebo výhledy na vulkány, u kterých jsou termální lázně. Prostě neskutečná paráda všude okolo.

SEVERNÍ PATAGONIE

COCHAMÓ

Bránou do Patagonie je bezpochyby Cochamó. Jedná se o malou vesničku, která ve svém okolí skrývá opravdové krásy a adrenalin. Zde si užijí nejenom milovníci trekování, ale i milovníci horolezectví. Cochamó je vyhlášená oblast s nelehkými skalami, a tak nabízí skvělé odreagování. Určitě doporučujeme zde začít, protože po absolvování treků v Cochamó, Vám přijde každý další trek lehký. Treky tu nejsou totiž ani zdaleka řádně označeny, jako v Národních Parcích, a tak se mnohdy musíte spoléhat na mohylky, které Vám ukazují cestu. Také to nejsou obyčejné cesty. Kolikrát se prodíráte řečištěm, šplháte po kamenech, lezete po strmé stěně nebo se brodíte bahnem a přeskakujete spadlé stromy. Trek začíná 12km cestou do základního tábora La Junta.

Zde je několik kempů, které jsou odděleny řekou, přes kterou se dostanete jen lanovkou. Na začátku Vám řeknou, který kemp je obsazený a který volný, a zároveň Vás seznámí s okolím. Ubytování v kempu je velmi důležité, protože okolní treky jsou celkem náročné. Proto i mnoho Chilanů sem jezdí na dovolenou, protože můžou být v základním táboře a absolvovat tak denní treky jenom s malým batůžkem. Pro nás to byl jeden z prvních treků a také nezapomenutelný. My jsme totiž nechtěli zůstavat v komerčním táboře a vzali jsme to jedním tahem. Takže jsme si ušli krásných 12km do základního tábora, sjeli si naturální vodopády, a pak pokračovali dalších 8km se stoupáním 1000m. Byla to celkem sranda, ale spali jsme u ledovcového jezera a ráno místo rozcvičky jsme si vyběhli na horu Trinidad, odkud jsme měli neuvěřitelný výhled. Z La Junty jsou tři základní denní treky. Hora Trinidad, Amphitheatre a Arco Iris. Další treky jsou již více denní a můžete dojít až do Argentiny. Přesněji do Bariloche.

BARILOCHE

Bariloche je území, které skýtá úžasnou podívanou nejen na hory, ale i jezera a hlavně termály. Nachází se v Národním Parku Nahuel Huapi, který je velmi hojně navštěvovaný. Nejznámější místo v Bariloche je hora Catedral, která svými výstupky a obloukovitým tvarem připomíná katedrálu. Také je místem, kde se nacházejí stromy nazývané Arrayanes neboli myrty, které jsou přes 300 let staré.

V okolí Bariloche jsou dvě malebná městečka, a to San Martín de los Andés a Villa la Angostura. Mezi nimi se nachází Národní Park Lanín a v něm se skrývají horké prameny Termas de Queñi, které vybízejí k odpočinku. Jsou zcela zadarmo a naprosto přírodní. Vede k nim 4km trek, který Vás provede lesem s výhledem na jezero Lago Queñi, u kterého bydlí správce parku a může Vám zapůjčit kajak na celý den. V okolí je několik “libre kempů”, tedy kempů bez poplatku a Vy si tak můžete užít několik dní plných zážitků, protože nedaleko se nachází vodopád Chachín, který je největším vodopádem regionu.

VULKÁN CHAITÉN A NÁRODNÍ PARK PUMALÍN

Vulkán Chaitén, který měří 1122m je dominantou parku. Jeho poslední erupce byla roku 2008 po více než 9.000 letech. V okolí je několik Národních Parků. Já ale ráda zmíním Národní Park Pumalín. Tento park koupil jako pozemky majitel The North Face Douglas Tompkins a Národní Park z něj udělal, protože chtěl chránit přírodu a zpřístupnit ji ostatním. V devadesátých letech začal odkupovat soukromé pozemky v Chile, na nichž následně vznikly národní parky Pumalín a Corcovado. V prosinci 2015 byl s pěti dalšími osobami na kajakové výpravě na jezeře General Carrera. Kvůli silným vlnám se jeho kajak převrhl a Tompkins následně strávil značné množství času ve velmi chladné vodě. Poté byl letecky přepraven do nemocnice v nedalekém městě Coyhaique, kde však v důsledku podchlazení po několika hodinách zemřel. V parcích se nachází velmi kvalitní a udržované kempy, které jsou během sezony zpoplatněné, ale mimo sezonu je můžete využívat zcela zdarma! Jen nebudete mít horkou sprchu. Každopádně všechny cesty i treky jsou krásně označené. Nejznámější trek je na vulkán Chaitén, který absolvoval i sám Douglas Tompkins. Dále zde najdete několik treků k místním vodopádům, jezerům a ledovcům.

VENTISQUIERO COLGANTE

Severní Patagonie se táhne okolo cesty, které se říká Carretera Austral. Ta vede přes 1000km od Puerto Montt do Villa O’Higgins. Její cesta vede i v okolí fjordů a ostrova Isla Magdalena, kde se dají buď za ranního rozbřesku, či zapadajícího slunce pozorovat delfíni. Kouzek od tohoto místa se nachází “visící ledovec”. Aneb Ventisquiero Colgante. Ventisquiero Colgante vypadá malý, ale ve skutečnosti se rozprostírá na 150.000 hektarech! Protože se nachází mezi dvěma horama, vytváří tvar “V”, který visí ze stěny a Vy tak můžete obdivovat, jak se každou chvíli odlamují kusy, doprovázené hřmotem, jako za bouřky.

LEDOVEC EXPLARADORES A MRAMOROVÉ JESKYNĚ

Dále po Carretera Austral je město s názvem Coyhaique. V okolí tohoto města je opravdu hodně, co dělat. Nachází se v oblasti ledovců a také hor. Jeden z nejnavštěvovanějších ledovců této oblasti, je bezpochyby San Rafael, který živí více než 250 jezer a lagun. K ledovovci se dá dostat pomocí lodi, která si ale drží bezpečný odstup a Vy se i tak můžete kochat nejen ledovcem, ale i plovoucími kry.

Pokud máte rádi dobrodružství, a chcete si vyzkoušet, jaké to vlastně je, chodit po ledovci, nebo snad vniknout do jeho jeskyní, ledovec Explaradores je ten pravý! Nejjednodušší cesta na něj je přes agenturu, která pro Vás obstará veškeré vybavení a zároveň Vám řekne i zajímavé informace.

Jedná se o celodenní trip, při kterém si vyzkoušíte mačky, chůzi po ledovci, skotačení v jeho jeskyních a pití ledové, čerstvé vody! A když už budete v tom dobrodružství, po treku, kdy se unavily Vaše nohy, můžete druhý den unavit pro změnu Vaše ruce. Z malé vesnice Puerto Rio Tranquilo jsou pořádány výlety do mramorových jeskyní.

Můžete si vybrat mezi lodí nebo kayakem. Věřte mi, kayak je ta nejlepší volba! Loď se dostane blízko, ale uděláte jednu fotku a jedete zase pryč. Prostě taková masovka. Kdežto na kajaku, máte celé jeskyně jen a jen pro sebe. A to hlavně, když si přivstanete. Můžete projíždět přímo jejich síněmi. Nejznámější jeskyně jsou Kaple a Katedrála. Kaple je menší a říká se, že pokud se dotknete její stěny, do roka a do dne bude svatba. V jejich okolí je tak křišťálově čistá voda, že vidíte svůj odraz. Za nás naprostý TOP!

CERRO CASTILLO

A aby toho nebylo málo, je tu rezervace Cerro Castillo. Není moc známá, ale za to není tolik turistická. U této vesnice se totiž nachází hora - Cerro Castillo, s výškou 2675m. Svůj název nemá jen tak náhodou.

Castillo totiž znamená hrad, a když se na horu podíváte, má opravdu obrys takového záhadného hradu. Říká se, že svou náročností a vzhledem je velmi podobná treku “W” v Torres del Paine. Takže skvělá příležitost, jak se připravit! Toto místo bychom určitě neopomenuli, protože má tu nejkrásnější a nejmodřejší lagunu z celé Patagonie! A proč je laguna tak modrá? O to se zasloužil sediment laguny a světelné efekty!

Když se ráno probudíte, laguna je křišťálově čistá, ale jakmile na ni zasvítí slunce, změní barvu na totálně tyrkysově modrou. TIP: Zkuste noční Cerro Castillo pod širákem! Neuvěřitelný zážitek s mléčnou dráhou nad horou!

A o zakončení Carretera Austral se postaral Národní Park Patagonia, Villa O’Higgins a Caleta Tortel, které nabízejí skvělé treky s dechberoucími výhledy na mnoho ledovců, nekončící řeky a zasněžené vršky hor v dáli.

JIŽNÍ PATAGONIE

O nádherný přejezd mezi Chile a Argentinou se zaručí již zmiňovaný Národní Park Patagonia, který má neuvěřitelně bohatou faunu, a tak je možné, že narazíte i na pumu. Po několika kilometrech se Vám dostane absolutně úchvatného a fotogenického výhledu na El Chaltén.

EL CHALTÉN

Velmi příjemné městečko, kde dělají nejlepší steaky v Argentině. V jeho okolí se tyčí nejvyšší hora Fitz Roy, která se pyšní 3405m! Ale to není jediná zajímavá hora. Treky jsou zde několikadenní nebo jen jednodenní. Každopádně se připravte na ledovcová jezera, která střeží ostré strany hor jako Cerro Torre, nebo Cerro Grande. Nejznámějšími místy jsou tu bezpochyby Laguna de Los Tres a Laguna Torre. Buď k nim můžete udělat jednodenní trek nebo si je obejít společně s dalšími Miradory. Takový trek trvá 3 dny (dvě noci). A my ho můžeme více než doporučit! Cesty jsou velmi dobře urdžované, dokonce vidíte i pracovníky Národního Parku pečlivě obstarávat okolí. Velmi dobře značené cesty, které Vás vedou dechberoucími údolími s výhledy na hory kolem Vás. Navíc celý park je bez vstupného a všechny kempy jsou zcela zdarma. Dokonce si ve městě můžete i zapůjčit vybavení, a to od karimatky až po sedák a karabiny, které jsou potřeba ke zdolání Huemul treku. Na tento trek se musíte zaregistrovat a zdejší ranger Vám poradí, jak tento trek zdolat, protože překračujete celkem dvě naprosto ledové řeky a část treku je i po ledovci.

TIP: Opět doporučujeme spaní pod širákem u lagun! Nepropásnete tak ani minutu úžasného výhledu, ale hlavně celý západ i východ slunce je jen Váš! A jako odměnu si ve městě můžete vychutnat šťavnatý steak s pečeným bramborem a slaninou! Toto malé městečko nás učarovalo a stalo se místem, kam se strašně rádi vrátíme. Lidé tu jsou neuvěřitelně milý a nápomocní, jídlo je vynikající a treky jsou jedna radost.

EL CALAFATE A LEDOVEC PERITO MORENO

O pár km níže je město El Calafate, které konečně připomíná civilizaci. Je poměrně velké a má hlavní třídu, na které naleznete naprosto vše. Od casina, po ledové bary. Za městem se ale skrývá jedno z dalších našich TOP míst! Naprostý unikát. Třetí největší zásobárna vody na světě. Ledovec Perito Moreno, vysoký 70 m s hranami ostrými jako čepel. Můžete u něj strávit celý den. Hodiny zde tak nějak ubíhají jinak. Z azurově modrého ledovce se totiž odlamují kusy ledu, nebo naopak vyplouvají na povrch ty, které byly pod ním, a tak míte podívanou daleko lepší, než když sledujete televizi. Podívaná, která nikdy neomrzí. Pokud ale chcete zažít víc, určitě doporučíme půldenní nebo celodenní výlet na ledovec. Lodí Vás odvezou na jeho stranu, takže budete mít spektakulární výhled.

Odtud se jde pěšky až k ledovci, kde Vás poučí o jeho vzniku, velikosti a pohybech. Pak si nazujete mačky a už brázdíte ledovcové “špičaté hory” a celá výprava je zakončena panákem whiskey s “kostkou” ledu přímo z ledovce. Je to neskutečný zážitek, který si užije naprosto každý. Půldenní výlet - na 5h nebo celodenní, kdy kráčíte po ledovci daleko déle.

Záleží, jak dlouho chcete v El Calafate zůstat. My jsme využili půl denního výletu, který jsme po zahřívací whiskey zakončili kocháním se u ledovce. U ledovce jsou totiž ochozy (velmi chytře udělané, abyste nelezli tam, kam nemáte), které na místech s nejlepším výhledem mají i posezení. A není nad to si vzít pár pivek, sendvič nebo rovnou pár sýrů a klobásek, a při pohledu na padající kusy ledovce uždibovat.

TORRES DEL PAINE

Po velkolepém zážitku v El Calafate se můžete vydat přes hranice do Chile, kde se kousek od hranic nachází další Národní Park - Torres del Paine. Tento park je asi nejznámějším, když se řekne slovo Patagonie. Dle nás je to určitě TOP, ale pokud to až sem dolů nestihnete, zas o tolik jste nepřišli. Hlavně ne o peníze. Tento park je nejdražší park v naší historii a celkově v celém Chile i Argentině. Vstup stojí pro cizince 21.000 pesos na osobu = 720 Kč.

Nejlepší je projet si park autem, protože vzdálenosti od kempů, i vyhlídek jsou řádově kolem 30 - 50km, což pěšky není zrovna velmi přívětivé a autobusem toho tolik neuvidíte. Navíc cesty nejsou zpevněné, takže i na kole to je dobrá výzva! Nesmí se kempovat nikde jinde, než v kempech a nejlevnější noc se pohybuje od 6.000 - 10.000 pesos za osobu = 210 - 350 Kč. Jsou zde ty nejznámější treky, a to “W” na 4 dny/3 noci nebo “O” 5 - 10 dní. Pokud se rozhodnete pro jakýkoli trek, který je přes noc, musíte si dopředu zarezervovat kemp, jinak Vás nepustí do areálu. Naštěstí pro nás, byli jsme mimo sezonu, a tak nás pustili i bez rezervace. Také jsme našli způsob, jak ušetřit, a neutratit za pár dní trekování tolik, za kolik bych si mohla koupit 2 týdenní dovolenou v Thajsku. Je to sice fuška, ale za to si do toho Thajska můžete zajet odpočinout. My jsme si udělali vlastní trasu “Y”, nachodili 108km, viděli všechny TOP místa a utratili pouze 50.000 pesos = 1.700 Kč! Jak jsme to udělali? Zaplatili jsme si celkem 3 noci v kempu Grande Paine, kam jsme došli po 17km od administračního centra. Z kempu jsme pak brzy ráno vycházeli na ty nejzajímavější místa, jakoé je ledovec Grey a Mirador Británico.

Je to celkem náročné (denně kolem 30km s 700m stoupáním), ale ty treky jsou naprosto famózní. Nádherné výhledy, že člověk nestačí fotit. Celkově park nabízí mnohem víc možností na trekování, než tyto dva nejznámější. Dokonce se zde i nachází stezka, kde je možnost zahlédnout pumu v divoké přírodě. Bohužel počasí v Patagonii se mění z minuty na minutu, a tak je třeba bedlivě pozorovat, co počasí chystá. Pokud Vám ale vyjde, budete mít skvělé a dechberoucí výhledy na hory, které snad nikde jinde neexistují. Jediné, co tak trochu kazí dojem, jsou mrtvé lesy. A není jich zde málo. Bohužel se tu odehrály celkem tři velké požáry, které poškodily tisíce hektarů lesa.

POBŘEŽÍ ATLANTIKU

Patagonie ale nejsou jenom hory a trekování. Patagonie dokáže nabídnout ještě víc. Na pobřeží Atlantiku můžete spatřit další unikát. A to tučňáka magellanského. To je ten se smokingem. Žijí vždy v koloniích a míst, kde je můžete spatřit je mnoho. Buďto je můžete navštívit na ostrově Isla Magdalena, který je u Punta Arenas, ale osobně, protože je to celkem drahá záležitost a jen na jednu hodinu, doporučujeme si přejet do Argentiny a navštívit buď Punta Tombo nebo poloostrov Peninsula Ninfas, kde není žádný vstup a ještě Vás přivítá hrozně hodný ranger, který Vám poví naprosto vše, co chcete vědět. Otevřeno je celý den a Vy tak můžete pozorovat tato krásná zvířata v jejich přirozeném prostředí. Navíc je občas pošťuchují pásovci hledající jejich vajíčka, takže o zábavu je postaráno.

Celé pobřeží je velmi bohaté na zvířata, čím více se budete posouvat nahoru k poloostrovu Peninsula Valdéz, který se nachází u města Puerto Madryn, můžete obdivovat například lachtany, jak se vyhřívají na slunci a líně pohazují hlavami na druhé, aby si z nich udělali polštář. Nebo rypouše, kteří neustále dovádějí a bojují mezi sebou, aby si dokázali, který z nich je ten silnější. A to vše můžete pozorovat i z jednoho metru! Záleží na Vás, jak moc se chcete přiblížit, protože je máte opravdu na dosah ruky, nikde není nikdo, kdo by Vás zastavil. Cesta k Puerto Madryn vede po pobřeží, takže je velmi pravděpodobné, že uvidíte černé skákající skvrny, kterými jsou keporkaci. Někdy se přiblíží více k pobřeží a Vy je tak můžete sledovat přímo z pláže. A pokud dorazíte na Peninsulu Valdéz, můžete vidět i kosatky, které připlouvají na břeh, aby se nakrmily, a schramstly jednoho z lachtanů, který je u břehu.

Patagonie je neuvěřitelná a nabízí neskutečně mnoho možností zažít nové dobrodružství! Stačí jen vyrazit!

Hanka Slabá

Jmenuji se Hanka, je mi 27 let a právě cestuji po Jižní Americe. Po nezdárném žádání o WHS víza na Nový Zéland jsem, společně s mým přítelem Patrikem, zvolila jinou variantu. A to WHS do Chile! A bylo to skvělé rozhodnutí. Jsme jedni z mála, kteří tyto víza vyzkoušeli a zároveň zakoupili auto. V autě bydlíme a cestujeme po Jižní Americe. Zatím jsme procestovali Chile, a to hlavně jižní část a Argentinu. Chystáme se do Peru, Bolívie a Kolumbie. Chceme navnadit a inspirovat ostatní nejen k cestování po Jižní Americe, ale i k poznání nových kultur a získání nových zkušeností. Proč jsme se rozhodli takto cestovat? Před 6 lety jsem byla na Vysoké škole a Patrik již 8 let v jedné práci. Začali jsme na sobě poznávat, že to není to, co chceme a řekli si, že to chce změnu. Vyrazili jsme proto do Anglie, kde jsme si vydělali peníze na cestování, zdokonalili se v angličtině a nabyli nových zkušeností. Chtěli jsme si zkusit Nový Zéland, ale bohužel jsme si víza nevyklikali, a tak, abychom nezůstali na jednom místě, jsme vyhledali další WHS víza a BINGO! Chile pro nás byla jasná volba! Naše cestování prokládáme i prací, která nám přináší opravdu mnoho informací o místní kultuře a zvycích. Jak dlouho budeme cestovat? To nikdo nikdy neví... Někdy chci, aby to neskončilo, někdy, abysme už byli doma. Ale jedno je jisté, čas není náš nepřítel, a tak můžeme zůstat na místě, které se nám líbí, jak dlouho chceme a pořádně ho probádat. Na Instagramu mne můžete sledovat pod @ceska_v_chile , kde se dozvíte více :)