Když jsem byl na letišti v hlavním městě Malé přivítaný se slovy “Vítejte v ráji“, byl jsem stále skeptický. Ale jakmile jsem nastoupil do hydroplánu a spatřil stovky malých ostrůvků, které jako malé dortíky zdobily azurově modré moře, rozbušilo se mi srdce. V tu chvíli jsem věděl, že téměř celodenní cesta přes půl světa se vyplatila. Jakmile hydroplán přistál u malebného přístavu ostrova Kuredu, čekal mě a mé spolucestující uvítací ceremoniál, kdy nám management hotelu zahrál na tradiční boduberu (“velké bubny“). Obratem jsem obdržel mokrý ručník na krk a vychlazený drink. A detailní instruktáž, jak to na ostrově chodí. Poté mě převezl jeden ze zaměstnanců resortu golfovým vozíkem k mému bungalovu (koupelnu včetně toalety jsem měl na vlastní zahrádce!), který byl přirozeně zasazený do panenské přírody ostrova.
Přestože musím zkušenost s Maledivami zařadit do škatulky "líná dovolená", vůbec jsem se nenudil. Poprvé v životě jsem skutečně relaxoval a cítil se hýčkaný. Jako kdybych se ocitl ve filmu Modrá laguna (jenom bez Milly Jovovich). Maledivy totiž předčily veškeré mé představy, a to se stává, věřte mi, jen zřídka. Vždycky jsem si totiž o Maledivských ostrovech myslel, že je to jen předražená dovolená u moře; že taková dovolená nemá žádnou přidanou hodnotu (vzhledem k neskutečným cenám). Božínku, jak já se mýlil. Zaprvé - pokud poletíte mimo sezónu (květen - prosinec), lze v last minute sehnat all inclusive Maledivy na týden již za cenu kolem 1.300 euro (můj případ). Zadruhé - ne, opravdu to není klasická dovolená u moře. Ale to vám docvakne v hlavě až ve chvíli, když se s vámi vznese hydroplán do vzduchu...
Křišťálově průzračné azurové moře. Úžasný podmořský život s obřími želvami. Jemný bílý písek, který je doslova všude (i v restauracích), takže nepotřebujete (a nebudete) nosit boty. Ubytování v souladu s ekologií & florou ostrova. Upřímně milí lidé a dokonalé služby. Neskutečně nádherné východy a západy slunce. A k tomu všemu máte vlastně takový malý osobní ostrůvek. Prostě dokonalost.
Jediné, co v mimosezónním období hrozí, je občasný déšť. Holt tropické podnebí. Pokud ale checknete předpověď počasí před odletem (a než zaplatíte zájezd), nějaké nepříjemné bouřky prakticky nehrozí. Pokud tedy nepatříte mezi ty, kteří milují velká vedra, má toto období jen výhody. Teplota moře je totiž skoro stejná jako v hlavní sezónu - v průměru 27°C!
Jako další potencionální negativum může někdo brát to, že na Maledivách není vlastně kam cestovat. Těžko zde budete hledat nějaké epické památky nebo kopec, kam vylézt. Zkrátka jste na ostrově nebo na moři a tím to zde začíná i končí. Ve většině jiných destinací by mi to vadilo, ale pravdou je, že zde vás to ani nenapadne. Není potřeba vyhledávat takové aktivity – cítíte se jako v panenských lázních na jiné planetě.
Nicméně jeden výlet doporučit musím - návštěvu hlavního města Malé (popřípadě některého z neturistických ostrůvků kvůli poznání zdejší komunity). Důvod? Takto bizarní město jsem totiž ještě nezažil! Město Malé se rozkládá na ostrově o velikosti pouhých 5.8 kilometrů čtverečních a průměrná nadmořská výška je pouhých 2,4 metrů nad mořem. Přesto tu žije kolem 130.000 obyvatel. Co to prakticky znamená? Že tu nenajdete ani centimetr volného místa. Jen pár měst na světě má takovou hustotu obyvatelstva. Co však v Malé rozhodně doporučuji navštívit, je místní trh s rybami. Budete jen s otevřenou pusou zírat, až před vámi z lodě vytáhnou ryby vaší velikosti…
Sestřih z mé dovolené na Maledivách můžete zhlédnout zde!
Tipy pro dovolenou na Maledivách:
- Zaplaťte si all inclusive pobyt (cokoliv dokupovat na místě není moudré, protože dovoz potravin a vody na ostrovy je drahý)
- Jeďte mimo hlavní turistickou sezonu (květen - prosinec) a sežeňte last minute (napřed ale zkontrolujte počasí)
- Vezměte věci si s sebou na šnorchlování, abyste si užili korálové útesy a barvitý podmořský život jako takový
- Navštivte hlavní město Malé a jeho rybářský trh
- Některé ostrovy jsou vyhlášené tím, že se tam pohybuje spousta obrovských vodních želv (např. Kuredu Island)
Maledivy konkrétně – čarovný ostrov Kuredu
Na Maledivy nemusíte jezdit přímo do resortu a skrze cestovku, ale pravdou je, že drtivá většina ostrovů jsou v soukromém vlastnictví, takže jakýsi “road trip“ po ostrovech by byl velmi obtížný. Proto jsem tuto cestu tentokrát nevolil. Vyhlídl jsem si místo, které se mi ze všech zamlouvalo nejvíce – ostrov Kuredu. Proč zrovna tento? Čtěte dále!
Jak najít ostrov Kuredu na Maledivách
Jasně, na Maledivách je spousta malebných míst. Konkrétně 1.196 - přesně tolik ostrovů je na Maledivách! Ale pravděpodobně žádný jiný ostrov nenabízí to, co právě Kuredu. Ostrov se nachází na severu Malediv (v atolu Lhaviyani), asi 40 minut hydroplánem od hlavního města Maledivy Malé. Kuredu je jedním z větších ostrovů na Maledivách - je dlouhý téměř 2 km a široký více než 300 metrů. A kromě jednoho z nejlepších resortů Malediv nabízí i 3 unikátní zážitky!
Nejkrásnější pláž na Maledivách
Nekonečně dlouhá pláž. Nebo spíše cesta. Cesta oceánem. No dobře, nekonečně dlouhá asi není, ale upřímně vám mohu říct, že jsem nebyl schopný dosáhnout jejího konce. A to jsem se hodně snažil. Tato pláž se sněhově bílým pískem se nachází na západním cípu ostrova. Na její konec se mi podařilo dojít pouze během dne, kdy byl příliv. A trvalo mi to cca půl hodiny. Ráno, když je odliv, je to úplně jiná písnička. Trvalo by to alespoň hodinu. Krásné také je, že na pláži jste prakticky sami. Azurová barva vody je dechberoucí a pokud budete mít štěstí, budou vás na obou stranách doprovázet rejnoci. Asi nemusím dodávat, že fotografování je tu (zejména s dronem) topovka. Právě zde jsem zažil svůj nejkrásnější východ slunce. Varování! Je to pastva pro oči, takže jednomu slza ukápne, když takovou scenérii uvidí – to vám slibuji!
Obří želvy a neuvěřitelně pestrý podmořský život
Když jsem první den vstoupil do vody, přemýšlel jsem, jak daleko bych musel plavat, abych se dostal ke korálům. Bylo krásné slunečné počasí a nemohl jsem se dočkat, až si ponořím hlavu pod hladinu. Zatímco jsem si navlékal šnorchl (voda mi sotva sahala k pasu), něco masivního, na co jsem šlápl, se hnulo a vyděsilo mě jako malou holčičku. Ano, byla to obrovská vodní želva. Víte, ostrovu Kuredu se přezdívá želví ostrov. Doslova jen pár metrů od pobřeží se můžete setkat s těmito krásnými a klidnými stvořeními. Tyto želvy mohou měřit až metr a vážit téměř 200 kg! Na světě je mnoho míst, kde můžete plavat s želvami, ale u tohoto pobřeží jich jsou doslova tucty a jsou opravdu obrovské! Těžké je popsat, jak příjemné a uklidňující je plavat s těmito obry. Balzám na duši. Pokud jde o korály a podmořský život jako takový, je to stejně úžasná podívaná, které se nerovná (dle mé zkušenosti) ani vyhlášený Egypt. Navíc se stačí vzdálit jen pár desítek metrů od břehu. Jeden tajný tip - poblíž přístavu je v hloubce cca 10 metrů potopená loď. Pokud si tedy chcete hrát na lovce pokladů, směle do toho!
Noční pláž posetá světelnými hvězdami
Bioluminiscence je produkce a emise světla živými organismy. V případě Malediv je to Phytoplankton známý jako Noctiluca Scintillans. Vyzařování světla je výsledkem bioluminiscence mikro planktonu (nejmenšího stvoření v moři), který přichází do styku s jiným předmětem - v tomto případě s pískem. No a jakmile se plankton dotkne písku, vyzařuje neonové modré světlo (další místa, kde lze tento přírodní zázrak vidět, jsou: Austrálie, Thajsko, Vietnam, Jamajka…). Pokud například chodíte po mokrém písku, můžete pozorovat své světelné stopy. Přiznám se, že tento přírodní úkaz jsem nezažil, když jsem byl na ostrově Kuredu. Bohužel. Stává se to výjimečně. Toto místo je však jedním z mála míst na světě, kde můžete zažít takovou podívanou. Tento Phytoplankton je netoxický, takže se nemusíte bát vstupu do vody.
Jan Klíma
Jsem cestovatel a fotograf (knightOnTrip.com) z Prahy, který by se rád podělil o svůj příběh z Malediv.