V prosinci minulého roku jsem odcestoval na 2 týdny do Jižní Afriky. Zničehonic. Ano, byla to prakticky improvizace - vše jsem začal plánovat jen pár dní před odletem. Prvním cílem bylo pověstné město Cape Town na samotném jihu Afriky, tedy jedno ze 3 hlavních měst Jižní Afriky (dalšími jsou Pretoria a Bloemfontein). Mnozí cestovatelé jsou názoru, že se jedná o nejmalebnější město na světě. Mají pravdu.

Let z Prahy s přestupem v Dubaji trval déle jak 24 hodin a díky Covid opatřením jsem se pak zdržel i nějakou tu hodinu navíc na letišti v Cape Town. Ale jakmile jsem si vypůjčil auto a vyjel směrem k centru, oněměl jsem. Veškerá únava byla tatam. Stolová hora čněla v dáli nad městem jako bájný strážce a mraky přes její plochý hřeben přetékaly jako šlehačka. Bylo krátce před západem slunce, takže veškerá krajina kolem byla zbarvena dozlatova a doslova zářila. Ale nebylo vedro! Příjemných pětadvacet stupňů a silnější vánek od Atlantského oceánu (což je pro Cape Town díky své poloze standardní počasí).

Západ slunce u Cape Town

Dojel jsem na jednu ze známých pláží u města, slunko se nacházelo jen těsně nad horizontem. A já se cítil jako v divokém videoklipu některého z rapperů. Všude kolem byla zdejší mládež - zpívali a tancovali na hudbu, bavili se. Kluci šplhali po obřích oblých balvanech na pláži, holky vrtěly zadky a natáčely se na mobil (že by pro TikTok?). Ať už to zní jakkoliv, bylo to úžasné! Ještě nikde jsem takto pozitivní atmosféru neviděl. Nic se neslavilo, jen byl páteční večer. Nikdo mě s ničím neobtěžoval, nikdo nebyl hrubý. Nadšeně jsem tak vytáhl foťák a vydal se k oceánu, abych vyfotil zapadající slunce společně s metrovými vlnami a členitým pobřežím (a pár minut nato jsem do té ledové vody sletěl i s batohem).

Cape Town

Celý první týden jsem strávil v Cape Town. Každé ráno jsem vstával kolem 4. hodiny ráno a do ubytování dorazil až kolem 10.h večer. Miluji přírodu a fotografii, takže jsem se snažil cvakat východy a západy slunce na výjimečných místech. Buďto to byly pláže nebo vyhlídky na Stolové hoře či jinde. Těžko slovy popsat ty scenérie - raději se podívejte na přiložené fotografie.

Co je však důležité sdělit - cítil jsem se vždy bezpečně. Pokud člověk nezavítá do oblastí, kam nemá (pochybné čtvrtě, slumy...), není důvod se obávat. Veškeré oblasti, parkoviště, benzínky, jsou hlídány. Všude se lidé chovají slušně a jsou milí - my samotní Evropané bychom si mohli vzít z této snahy příklad. Byla to radost i zážitek zajít si po dobrém treku na jídlo či si popovídat s kýmkoliv ze zdejších obyvatel!

Cape Town

Celé dva dny jsem strávil na Kapském poloostrově; na místě, kde najdete i Mys dobré naděje, který býval symbolickým nejjižnějším cípem Afriky (technicky vzato je to Střelkový mys). Není to obyčejný poloostrov. Je to poměrně velký a vzácný park, kde žijí zebry, opice, tučňáci afričtí, hadi; prostě vše, co si dokážete představit. A pokud jste tu ve správné roční období, lze přímo ze břehu pozorovat i velryby. V odpoledních hodinách se tento park zavírá, ale já využil speciální nabídku parku - možnost se ubytovat v jedné ze 3 nádherných chat, které se nachází přímo v jeho srdci.

Kapský Poloostrov Mys Dobré Naděje

Páni, bizarně nádherné věci se tu děly. Potkával jsem na cestách sovy, obří želvy, pštrosy, noc jsem strávil u Mysu Dobré naděje a sledoval světla majáku. Přes den jsem pro změnu "lovil" vraky na plážích, paviány a tučňáky - na pláži Boulders beach zde žije kolonie 3.000 těchto roztomilých a zvídavých stvoření, tedy téměř pětina světové populace! A jak vypadala krajina? Před dvěma roky jsem byl na Lofotech v Norsku - velmi mi to tamější přírodu připomínalo, ale je to tu mnohem barevnější a živější! Roste tu 1.100 druhů rostlin, které nenajdete nikde jinde na světě. Krajina se tu mění k nepoznání každých pár kilometrů a některé scenérie vypadají opravdu jako ze sci-fi filmu.

Kapský Poloostrov

Víte, než jsem se přesunul z Kapského města na sever Jižní Afriky... Musel jsem vyzkoušet potápění se v kleci se žraloky. Sice jsem kvůli tomu jel autem téměř 3 hodiny do vzdálenějšího rybářského městečka Gansbaai, ale stálo to zato. Je to oblast, která je výskytem a pozorováním žraloků proslulá - právě sem jezdí National Geographic točit své dokumenty o žraloku bílém (jistě znáte film Čelisti...). Bohužel, měl jsem tu smůlu, že jsem tohoto bájného žraloka "lidožrouta" nespatřil, ale objevil se cca tucet žraloků bronzových. Ti jsou sice o něco menší, ale i tak byli nádherní. A pište si, že když se řítí vaším směrem s otevřenou tlamou a jen pár desítek centimetrů od vás uhnou, v klidu nebudete. Zvlášť, když vás pod vodou oddělují "jen" tenké mříže. Ale budete na to s úžasem vzpomínat!

Blyde River Canyon

Zhruba po týdnu jsem sepřesunul vnitrostátním letem do Johannesburgu a dále vyrazil autem až k samotnému severu Jižní Afriky - do oblasti Blyde River Canon. Nejenom, že je to 3. největší kaňon na světě, ale i jeden z nejkrásnějších. Je to místo jako žádné jiné - vysoké hory, subtropická vegetace, nespočet vodopádů, krokodýli a hroši... Pro mě to byla hotová pohádka. Podívejte se na ty výhledy. Určitě si dávejte pozor na silnících, protože jsou tu úseky, kde najdete klidně tucet, 20 centimetrů hlubokých, děr za sebou – určitě se jedná o nejnebezpečnější silnice pro automobily, které jsem kdy spatřil (a do jedné takové díry jsem i vjel a ulétlo mi tam kolo od auta!).

Blyde River Canyon

Nicméně druhým důvodem, proč jsem sem jel, je úchvatný Kruger park - největší park Jižní Afriky. Žijí zde všechna zvířata, která jste si vždy přáli ve volné přírodě vidět - sloni, žirafy, nosorožci, lvi, leopardi... Prostě vše, co znáte z dokumentů o Africe. Tento park se nachází jen několik desítek kilometrů severně od Blyde River kaňonu. Pravidla jsou tu jasná - nikdy a za žádných okolností nesmíte vystupovat z auta (vyjma několika pointů, kde se můžete i najíst či přespat), protože se to tu divokými zvířaty hemží na každém kroku. A vy budete v údivu zírat, co vás tu čeká. Stačí ujet pár metrů. Jakmile vám stádo slonů přejde přes silnici nebo uvidíte smečku lvů se povalovat jen pár metrů od vás, pochopíte. Nepopsatelné, dokud to nezažijete.

Kruger Park

Jan Klíma

Jsem cestovatel a fotograf (knightOnTrip.com) z Prahy, který by se rád podělil o svůj příběh z Jižní Afriky. Můžete navštívit můj účet na Instagramu @knightOnTrip nebo na videa z Jižní Afriky na mém YouTube kanálu knightOnTrip