Omán se řadí mezi jednu z nejbezpečnějších zemí s nízkou kriminalitou. Nachází se ve stínu Dubaje, a právě i to ho dělá o trochu víc zajímavým. V minulých letech bylo hlavní město Muscat dokonce zvoleno nejčistším a nejkrásnějším arabským městem. Místní lidé udržují v zemi pořádek a řád. Pokud by si snad někdo jen dovolil znečišťovat okolí cigaretovými nedopalky nebo žvýkačkou mimo odpadkový koš, čekala by na něj pořádná pokuta. V zemi se budete cítit bezpečně a nepřestane vás překvapovat svou krásou. Ománci jsou velmi přátelský národ, umí skvěle anglicky a vždy vás rádi pohostí. Tato země vás zkrátka okouzlí a určitě stojí za návštěvu.

Sultanát Omán

Sultanát Omán, tak zní přesný název této orientální země. Dlouhou dobu vládl zemi sultán Qaboos, který byl mezi obyvateli velice oblíbený. Právě on se totiž zasloužil o rozvoj země, čistotu a celkový vzhled dnešního Ománu. V daleké minulosti bylo lidem zakázáno cestovat do jiných zemí, vzdělávat se a třeba i nosit sluneční brýle. To vše se změnilo až s nástupem milovaného sultána Qaboose. I proto v dnešním Ománu uvidíte spoustu lidí, kteří pyšně nosí sluneční brýle a vyloženě si to užívají, protože konečně můžou.

Před několika málo lety ale bohužel sultán zemřel. Před svou smrtí zanechal dopis, ve kterém zmiňoval, kdo by se měl stát jeho nástupcem. Jelikož Qaboos neměl žádné potomky, jmenoval v dopise svého bratrance Hajtmana, který se tak stal novým současným vládcem Ománu a pokračuje v jeho stopách. Celkem se mu daří udržovat chod země stejně tak, jako jeho předchůdci.

Vůně kadidla, růžové vody a kávy s kardamonem

Omán by se dal krásněl popsat jen pár slovy: kadidlo, růžová voda a káva s kardamonem. Na každém kroku totiž ucítíte těžkou, pronikavou ale velmi příjemnou vůni kadidla. Jedná se o pryskyřici, která se pálí ve speciální kovové nádobě, s černým uhlíkem a má za úkol chránit před zlými duchy. Tato vůně, ale zejména skvěle dokresluje celkový dojem a atmosféru orientu. Někdo si ji zamiluje ale někomu příjemná být nemusí.

Další neodmyslitelnou vůní Ománu, je vůně růží. Okvětní lístky se sbírají vysoko v tamních horách, lisují se a zpracovávají, než se z nich v konečné fázi vyrobí růžová voda a olej. Počítejte s tím, že si za tento suvenýr připlatíte. Malá lahvička pravé růžové vody vyjde v přepočtu třeba až na 5000 Kč. V neposlední řadě za zmínku stojí ománská káva, která se podává v malých šálcích a je dochucena kardamonem. Většinou se káva nesladí, ale přikusují se k ní datle, které se v Ománu těší velké oblibě. Přijměte pozvání na šálek kávy a vychutnejte si s místními jejich originální kávu.

Pokuta za neumyté auto

Věděli jste, že za špinavé auto můžete v Ománu dostat pokutu? Jak už bylo zmíněno, místní obyvatelé zkrátka milují čistotu a pořádek, a to se týká i dopravních prostředků. Za špinavé auto můžete dostat pokutu v přepočtu 600 Kč. Ve městě najdete spoustu mycích boxů, kam policisté rovnou špinavá auta posílají.

Možná budete překvapeni, že v Ománu nenajdete žádné vlaky, hlavními dopravními prostředky jsou totiž autobusy a auta. Cena benzínu se v přepočtu pohybuje asi 14 Kč za litr, což je pro nás Evropany cena pouze těžko uvěřitelná. Můžete si tedy s klidem v duši zapůjčit auto, natankovat plnou, pořádně umýt a vyrazit vstříc nevšedním zážitkům.

Mešity a pevnosti

Při návštěvě mešit a pevností, budete také překvapeni, jak čisté jen dokážou být. Mramorové podlahy se jen blýskají a zdobené, mohutné koberce zkrášlují podlahy uvnitř místností. V některých najdete i orientální polštářky na kterých se dá posedět a užít si chvilku klidu a rozjímání.

Do mešity se chodí na boso, a ženy i muži musí být pří vstupu zahaleni. Zajímavé je i to, že jsou modlitebny rozděleny na pánské a dámské, a to z prostého důvodu: Když se ženy modlí, musí pokleknout a úplně se předklonit, což by prý mohlo pány od společných modliteb rozptylovat. Oddělené modlitebny tak dopřejí všem ten správný čas a klid na modlení.

Ženy na rozvodu vydělají

Mnohoženství je v Ománu povolené, ale je pro muže finančně nevýhodné. Všechny manželky musí totiž mít stejný komfort. I proto má zde každý muž většinou jen jednu ženu. Zajímavostí také je, že veškeré náklady na živobytí platí muž, nehledě na to, jestli žena pracuje nebo ne. V Ománu není příliš velká rozvodovost. Když už se ale nějaký muž rozhodne k tomuto kroku, nebude to mít tak úplně zadarmo. Nemusí sice udávat důvod rozvodu, musí se ale odstěhovat z domu, ten přenechat celý manželce, posílat jí peníze a pokud spolu mají i děti, musí je živit až do dospělosti. Ženám se to v Ománu zkrátka vyplatí!

Tradiční trhy Nizwa

Přejete si zažít tržiště jako z pohádky? Není nic jednoduššího než vyrazit na páteční tradiční trhy do Nizwy. Nizwa je jedním z nejstarších měst a odpovídá tomu i fakt, že se vám bude zdát jako byste se vrátili v čase. Obchodníci se předhánějí, kdo má lepší ovci, kozu, krávu nebo velblouda a snaží se je prodat. Vodí zvěř dokola na provázku, ukazují je a žádají co nejvyšší cenu. Nejlepšího obchodníka potom poznáte podle počtu provázků na rameni, se kterými se hrdě chlubí. Znamená to, že daný obchodník prodal nejvíc kvalitních zvířat a že je skvělým obchodníkem. Dále na tržišti seženete tradiční hliněné výrobky, spoustu čerstvé zeleniny i ovoce a samozřejmě také datle a halvu. Tržiště si můžete v klidu projít, osahat si produkty a vyzkoušet si i oblíbené smlouvání. Většinou se povede usmlouvat cenu i na polovinu původní částky. Ománci rádi smlouvají, nabízejí své produkty a prodávají. Nebojte se tedy a užijte si trhy se vším všudy.

Co navštívit?

  • Pevnost Jabreen

Pevnost Jabreen je jednou z nejhezčích pevností v celém Ománu. Nachází se asi 170 km od Muscatu. Uvnitř se možná budete cítit jako v bludišti, ale cestu ven vždy najdete. Projděte se po nádvoří a potom navštivte celý komplex ve kterém najdete: vězení, stáj pro koně, umývárnu,několik pokojů a mnoho zdobených dřevěných oken a balkonů. Pokud vystoupáte až nahoru k věžím, čeká na vás krásný výhled na poušť, palmy a hory kterými je pevnost obklopena.

  • Wahiba sands

Wahibská poušť stojí určitě za návštěvu, pokud milujete jízdu džípem a chcete zažít pořádné dobrodružství v písečných dunách. Duny jsou až 100 m vysoké a velmi fotogenické. Vybavte se dostatečným množstvím vody a času. Cesta k dunám trvá cca 3hodiny.

  • Páteční Trhy Nizwa

Tradiční páteční trhy Nizwa vás přesunou o několik let zpátky v čase. Obchodování s dobytkem je hlavní atrakcí, která se koná pouze v pátek. Na trzích si užijete smlouvání a zakoupíte zajímavé suvenýry a produkty.

  • Hlavní město Muscat

V hlavním městě Muscat můžete navštívit rybí trh a projít se po přístavní promenádě. Za zastávku také stojí tržiště přímo v centru města, kde najdete snad opravdu všechno. Ochutnejte také místní speciality za příznivé ceny. Muscat je rušné ale velmi krásné město.

  • Mešita sultána Qaboose

Hlavní mešita sultána je skvostnou stavbou, kterou obklopuje bílošedý mramor a květinové zahrady. Najdete v ní obrovský křišťálový lustr a překrásný perský koberec, který se vyráběl a uzlíčkoval několik let.

Nezapomeňte, že do mešity musíte přijít zahaleni a na boso. Šátek nebo oblek na zahalení zakoupíte u vstupu, pokud náhodou zapomenete.

Královská Opera

Královská Opera slouží jako centrum kultury a hudby v Ománu. Vřele doporučuji podívat se na nějaké představení anebo se alespoň podívat dovnitř. Opera má kapacitu něco málo přes 1000 lidí, je nádherně vyzdobena a balkonky či lóže mají připomínat truhly na poklad. Vystoupení se konají v několika světových jazycích, každé sedadlo je ale vybaveno malou TV, kde běží překlad daného vystoupení do angličtiny.

Radka Darebná

Radka Darebná je cestovatelka, která procestovala 50 zemí a píše o nich na své Facebookové stránce: Radka na cestách. Napsala také knihu S Radkou na cestách, kde najdete spoustu fotek a zážitků z jejích cest.