Pokaždé, když přijedete do nové země, setkáte se s novými zvyky, způsoby a chováním. A co teprve když jste úplně poprvé na nějakém kontinentě! Asie rozhodně patří k těm kontinentům, které jsou svou kulturou od Evropy na míle vzdálené, takže si tady při své první návštěvě prožije menší kulturní šok nejeden cestovatel. Pokud se chystáte na svou první cestu do Asie, je pravděpodobné, že si zpočátku budete připadat jako Alenka v říši divů. Zde je několik věcí, které vás mohou v různých asijských zemích překvapit nebo dokonce zaskočit.
Světlá kůže je v módě
Při návštěvě tropických zemí, většina z nás nejspíš doufá, že se během své dovolené hezky opálí – máme zkrátka rádi, když naše bílá kůže chytne trochu bronzu. V Asii je tomu ale úplně naopak. Čím světlejší kůže, tím víc vám ji místní budou závidět. Zatímco v našich končinách se dají koupit samoopalovací krémy, v asijských obchodech se úplně běžně prodávají bělicí krémy, které dodají pleti světlejší odstín. Světlá barva kůže je zkrátka v Asii považována za atraktivní, což je také jeden z důvodů toho, že se jako běloch v asijských destinacích setkáte s mnoha zvídavými pohledy a žádostmi o společný snímek.
Troubení neznamená nic špatného
Když na vás v silničním provozu zatroubí nějaké auto, hned vás nejspíš napadne, že jste něco udělali špatně. Jeli jste moc pomalu, moc rychle, někomu jste se připletli do cesty, nedali přednost a podobně. To však ve většině asijských zemí neplatí. Tady se troubí v zásadě proto, aby vám účastníci provozu dali najevo, že tu jsou. Změť aut a motorek může být při velkém provozu nepřehledná, takže o sobě všichni dávají pro jistotu vědět tímto způsobem. Stejně tak je zvykem troubit, než vjedete do ostré zatáčky, kam nevidíte, aby se předešlo případné srážce. Až na vás tedy v Asii někdo zatroubí, neberte si to vůbec osobně. Troubí se tady všude a na všechny.
Chodníky nejsou důležité
Pokud pomineme vyspělé země, jako je Japonsko či Singapur, hlavním dopravním prostředkem v Asii bývají skútry a motorky. Těmi se každý snadno přepravuje, kamkoliv chce, takže pěší túry nevyužívá téměř nikdo. Co z toho vyplývá? Asijské chodníky často nejsou v nejlepším stavu, někde dokonce úplně chybějí a v lepším případě jsou plné zaparkovaných skútrů, pouličních stánků nebo různého harampádí. Jestli rádi chodíte, v Asii to nebudete mít vždy jednoduché.
Skútr uveze všechno
A u dopravy ještě chvíli zůstaneme. Skútry a motorky bývají nejrozšířenějším dopravním prostředkem, a to nejen k přepravě lidí, ale také k nákladu všeho druhu. Ať už se jedná o šestičlennou rodinu, 50 plat vajec, hejno živých kuřat, nábytek, pojízdný stánek s jídlem, hromadu kokosů nebo třeba celý strom, motorka to uveze. Nehledě na to, že skútry nejsou jen pro dospělé a není neobvyklé spatřit pětileté děti s rukama na řídítkách. V Asii dokonce můžete mít pocit, že děti se tady učí řídit skútr dříve, než umějí chodit.
Asie má vlastní “Uber”
Jestli jste zvyklí využívat taxi služby aplikace Uber, v Asii ji raději vyměňte za asijskou aplikaci Grab. Ta v podstatě funguje na stejném principu a je po celé Asii mnohem rozšířenější než pro nás známější Uber. Objednat si s ní můžete také taxi v podobě skútru.
Záhada jménem durian
Až se budete seznamovat s pravou asijskou kuchyní a ochutnávat všechny možné typické pokrmy, určitě narazíte i na durian. Pokud jste se s tímto ovocem nikdy předtím nesetkali, možná dáte na doporučení místních, kteří ho často mají velmi v oblibě. Pro zahraniční cestovatele ale durian bývá velkým zklamáním – velmi silně zapáchá a jeho chuť připomíná spíš cibuli než nějaké ovoce. Durian můžete sami ochutnat, ale byli jste varováni.
Nůž k jídlu nedostanete
To, že se téměř po celé Asii jí především hůlkami, vás jistě nepřekvapí. V případě, že vám dělá problém najíst se pomocí hůlek, v místech, kde se často vyskytují turisté, vám možná poskytnou příbor, na jaký jste zvyklí. Tedy skoro. Příbor v asijském podání se totiž skládá z vidličky a lžíce. Nůž na jídelním stole nenajdete – naštěstí ho ale ke snědení většiny asijských pokrmů vůbec nepotřebujete.
Jídla nepřicházejí ve stejnou dobu
V evropských restauracích bývá zvykem donést všem strávníkům u jednoho stolu jejich objednané jídlo víceméně ve stejný čas. V Asii to však neplatí. Jídlo vám tady přinesou, jakmile je hotové, a vaše kamarády klidně nechají ještě nějakou dobu čekat. Proto se příliš nestresujte tím, jestli máte být neslušní a začít jíst, nebo si nechat jídlo vystydnout. Pokud právě nesedíte v luxusní restauraci, je velmi pravděpodobné, že vám talíře budou na stůl chodit v různou dobu, a nikdo se neurazí, když se pustíte do jídla i přesto, že zbytek skupiny na svůj chod teprve čeká.
Vánoce jsou celoročně
Může se stát, že se přijdete ubytovat do hostelu a na recepci uvidíte viset sváteční ceduli “Merry Christmas and Happy New Year!”. Na tom nemusí být nic divného, i když je právě květen. V Asii sice neslaví Vánoce v takové míře jako v Evropě, ale přání hezkých Vánoc a nového roku tady můžete vidět kdykoliv. Možná jde o způsob, jak se přiblížit západní kultuře, možná místní chtějí, aby se u nich cizinci cítili jako doma, nebo možná tady jen mají rádi vánoční dekorace. Kdo ví.
Zázračné elektrické sloupy
Specialitou jihovýchodní Asie, která neunikne žádnému cestovateli, je zdejší vedení elektrického napětí. Kabely bývají na elektrických sloupech namotány v takovém množství a takovým způsobem, že je až k neuvěření, jak v těchto místech může vůbec nějaká elektřina fungovat. Ale funguje. A pokud se náhodou někde něco pokazí, spravování se neváhá ujmout nějaký místní elektrikář. Jak jinak než holýma rukama.
Toaletní papír? Máme něco lepšího
Jestli jste až doposud žili v domnění, že toaletní papír je vysoce hygienický vynález, bez kterého se neobejde žádná toaleta, pobyt v Asii vás rychle vyvede z omylu. Kdepak papír, tady mají hadice! Ty uvidíte připevněné téměř vždy vedle záchodové mísy. Pokud je nechcete používat, mějte s sebou pro jistotu vlastní zásoby toaletního papíru. Ten je v mnoha asijských zemích využíván pouze turisty, což znamená, že v oblastech, které turisté prakticky nenavštěvují, najdete na toaletách jenom ty zmiňované hadice.
Co při vaší první návštěvě Asie překvapilo vás?
Michaela Ordošová
Míša je pořádkumilovný introvert, který podezřele často opouští svoji komfortní zónu. Například studiem a prací v Londýně, procestováním východní a jihovýchodní Asie na vlastní pěst nebo povídáním o sólo cestování na svém Youtube kanále. Její cesty můžete sledovat také na Instagramu.