I když jste třeba zkušení cestovatelé, v zemi, kde to neznáte, se vám může stát, že budete jednou z obětí menšího či většího podvodu mířeného na turisty. Což v mnoha případech povede ke ztrátě spousty vašich peněz. Rozhodně se proto vyplatí si před odjezdem do jakékoliv destinace zjistit, jaké jsou tam způsoby, kterými místní okrádají nic netušící návštěvníky ze zahraničí. Dnes jsme pro vás dali dohromady nejčastější turistické podvody, před kterými byste se měli mít na pozoru při cestování asijskými zeměmi (a pro jistotu i mimo ně).
Asie je velmi rozmanitá část světa, v níž můžete poznávat mnoho kultur, přírodních úkazů, náboženství, lidí i chutí. S rostoucím turistickým ruchem v asijských zemích ovšem přibývá i lidí, kteří se snaží turistů využít a vymýšlejí nejrůznější vychytralé cesty, jak z nich proti jejich vůli vytáhnout co nejvíce peněz. Ačkoliv je většina lidí poctivých a turistů si váží, vždy se bohužel objeví někdo, kdo vidí zejména v bílém cestovateli boháče, kterého může zneužít. Než se tedy vydáte do Asie, přečtěte si, s jakými podvody se můžete setkat, abyste byli schopni je včas rozpoznat a předejít jim.
“Památka je zavřená”
Velmi rozšířený podvod v thajském Bangkoku. Máte namířeno do Královského paláce, když v tom vás zastaví tuk-tuk a jeho řidič vám začne tvrdit, že dnes je palác zavřený. Možná vás dokonce vezme ke vchodu pro místní, kam vás stráž nepustí (protože nejste Thajci, ne kvůli tomu, že by bylo zavřeno). A ihned vám samozřejmě nabídne řešení. Zaveze vás místo toho k jiným chrámům za velmi dobrou cenu. Pokud s ním pojedete, odvede vás do obchodů s předraženým a falešným zbožím, kde budete nuceni si něco koupit. Řidič tuk-tuku je s danými obchody předem domluvený a z vaší koupě samozřejmě dostává provizi.
Až vám tedy bude v Bangkoku někdo na ulici tvrdit, že Královský palác je zavřený, nevěřte mu.
Pozor na taxikáře
Taxikáři nemají dobrou pověst asi nikde na světě. V Asii byste si konkrétně měli dávat pozor na tyto věci: Když vystoupíte na nádraží z autobusu nebo vlaku, nikdy nevěřte dotěrným taxikářům, kteří se kolem vás hned vyrojí. Vždy to budou neoficiální taxikáři, jejichž ceny mohou být několikanásobně vyšší. Stejně tak nevěřte nikomu, kdo vám bude tvrdit, že váš autobus už dnes nejede, a bude vám nabízet své taxi služby.
Pokud potřebujete jet taxíkem, najděte oficiální společnost a vždy se na ceně buď domluvte předem, nebo se ujistěte, že je zapnutý taxametr. Je dobré si také předem zjistit přibližnou cenu za určitou vzdálenost v dané lokalitě a kontrolovat, jestli s taxametrem náhodou někdo nemanipuloval. Ve Vietnamu pozor na falešné taxikáře, kteří se snaží napodobovat jediné dvě oficiální taxi služby (Mai Linh a Vinasun), takže jejich názvy a barvy aut mohou na první pohled vypadat skoro stejně jako ty oficiální.
Pozvánka na čajový obřad
Velmi častý podvod v Číně, obzvláště v centru Šanghaje. Někdo se s vámi dá na ulici náhodně do řeči a poměrně dobrou angličtinou se vás začne vyptávat, odkud jste, jak se vám líbí v Číně a tak dále. Už to je samo o sobě podezřelé, neboť v Číně mluví anglicky málokdo. Když vás po několika minutách od setkání dotyčný bude zvát na čajový obřad (tea ceremony), odmítněte. Následovalo by to, že přijdete do podniku, se kterým je daná osoba předem domluvená, ochutnáte pár čajů a na stole vám přistane účet klidně na tisíce korun. Kdybyste se náhodou do takové situace dostali, rozhodně nic neplaťte a vyhrožujte, že zavoláte policii. Tito podvodníci moc dobře vědí, že to, co dělají, není legální, a nechají vás jít.
S tímto podvodem se můžete setkat v různých variacích, a to nejen v Číně. Nejčastěji vás lidé budou lákat na čajový obřad, ale může se jednat také o různé restaurace, bary a tak dále. Zkrátka se mějte na pozoru vždy, když vás nějaký místní sám od sebe osloví a bude trvat na tom, že vás vezme do jím zvoleného podniku.
Falešní mnichové
Na ulici vás může oslovit také někdo, kdo vypadá jako mnich, a bude vám dávat dárek, například talisman pro štěstí. Neberte si ho. S největší pravděpodobností za něj bude požadovat nějaký peníz, údajně na podporu místního chrámu. Skuteční mnichové vás nikdy nebudou žádat o peníze sami od sebe (pokud se zrovna nejedná o tradiční obdarovávání mnichů almužnou). Chcete-li finančně přispět na místní chrámy, použijte oficiální kasičky v samotných chrámech.
Kontrolujte si své peníze
Dalším místem, kde můžete být snadno ošizeni, jsou směnárny. Pokud si potřebujete vyměnit peníze, vždy choďte jen do oficiálních směnáren (například Western Union) nebo bank, kde nehrozí, že byste dostali falešné bankovky. Samozřejmě si také nikdy nezapomeňte přijaté peníze spočítat, a to nejen ve směnárnách, ale také při jakémkoliv placení. Stává se, že lidé využívají toho, že cizinci neznají místní měnu a proto si často ani nevšimnou, že dostali méně peněz, než by měli. Příkladem může být Vietnam, kde si můžete snadno splést třeba 10 000 dongů a 100 000 dongů.
Půjčování motorky
Mnoho cestovatelů si chce asijské země projet na skútru či motorce. Bohužel i při půjčování skútru se musíte mít na pozoru. Obecné pravidlo, že si před půjčením čehokoliv danou věc pořádně prohlédněte a vyfotíte, platí všude. Stávají se ale také případy, kdy vám podvodná půjčovna dá k dispozici motorku a následně ji nechá “ukrást”, jakmile ji někde necháte zaparkovanou, aby po vás mohla požadovat finanční náhradu. Vždy si proto půjčujte motorky pouze v ověřených půjčovnách a pro větší klid případně používejte řetězový zámek.
Krádeže za jízdy
V tomto případě se nejedná o podvod jako takový, ale je dobré ho zmínit. V jihovýchodní Asii, kde jsou skútry a motorky hlavním dopravním prostředkem, se stává mnoho krádeží právě za jízdy. Ať už stojíte u silnice, jdete po chodníku nebo dokonce sedíte v tuk-tuku, zničehonic se vedle vás objeví někdo na skútru, vytrhne vám mobil nebo kabelku a ve vteřině zase zmizí.
Těmito případy je nechvalně známé kambodžské hlavní město Phnompenh, ale stát se to může kdekoliv. Turisté na skútrech bývají často okrádáni také ve Vietnamu nebo na Bali. Pokud nechcete, aby se vám něco podobného stalo, nikdy nestůjte s mobilem v ruce hned u vozovky, choďte dál od okraje silnice a noste raději batoh než malinké kabelky s tenkým popruhem, za který pachatelé jednoduše zatáhnou nebo ho rovnou přeříznou.
Pohled bez známky
Jestli rádi ze svých cest posíláte pohledy svým blízkým, v jihovýchodní Asii si dávejte pozor. Na některých poštách se stává, že z pohledů, které jste vhodili do schránky, pracovníci odlepí známky a dále je prodávají. Asi netřeba zmiňovat, že váš pozdrav už v takovém případě domů nikdy nedoputuje. Abyste tomu zabránili, vezměte své pohledy přímo na poštu, nechte si na ně nalepit známky a osobně dohlédněte na to, že tam také známky orazítkují a tím pádem znehodnotí k dalšímu prodeji. Na orazítkování trvejte, i když vás na poště budou ubezpečovat, že to později určitě udělají.
Podezřele levné exkurze
I když rádi objevujete na vlastní pěst, čas od času se budete chtít podívat do míst, která jsou hůře přístupná nebo tam zkrátka potřebujete průvodce. Ve Vietnamu mohou být příkladem třeba projížďky lodí v zátoce Halong nebo na deltě řeky Mekong. Tato místa jsou hojně navštěvována turisty a tím pádem se zde setkáte s velkou nabídkou různých typů exkurzí. Obecně platí, že na těch nejlevnějších výletech se z vás budou snažit dostat co nejvíc peněz.
Co to znamená? Některé zdejší cestovní kanceláře jsou postaveny na tom, že vám nabídnou podezřele levnou exkurzi, výlet a podobně, ale ve výsledku váš zážitek dopadne tak, že si vybrané místo neužijete, protože váš průvodce bude cestou neustále zastavovat ve spřátelených obchodech či dílnách, kde se vyrábějí nějaké místní produkty a kde se vás budou snažit přesvědčit ke koupi. V tomto případě se vyplatí přečíst si nejprve internetové recenze, než si cokoliv rezervujete.
Náš souhrn těch nejznámějších a nejrozšířenějších podvodů v Asii ale určitě není úplný. Lidé jsou vynalézaví a stále přicházejí s novými nápady, jak turisty ošidit, takže se můžete setkat s celou řadou dalších drobných podvodů. Pokud jste se vy sami stali v Asii obětí nějakého podvodu, určitě se o svou zkušenost podělte v komentářích, aby se podobné situaci mohli ostatní cestovatelé vyvarovat.
Tímto článkem určitě nechceme říct, že Asie je nebezpečná – tyto druhy podvodů se koneckonců dějí v různých podobách téměř všude na světě. A ačkoli to po přečtení tohoto článku může vypadat, že se vás každý bude jenom snažit okrást, není tomu tak. Drtivá většina místních, se kterými se na cestách (nejen) v Asii setkáte, opravdu nebude mít žádné vedlejší úmysly. Buďte obezřetní, ale ne paranoidní, vždy se spoléhejte na svou intuici, a když se vám nějaká situace nebude zdát, jednoduše řekněte ne.
Michaela Ordošová
Míša je pořádkumilovný introvert, který podezřele často opouští svoji komfortní zónu. Například studiem a prací v Londýně, procestováním východní a jihovýchodní Asie na vlastní pěst nebo povídáním o sólo cestování na svém Youtube kanále. Její cesty můžete sledovat také na Instagramu.