Označení „Žádné povolené zvíře“ se stává vzácností. Podle Asociace cestovního ruchu by sedmdesát procent majitelů domácích zvířat chtělo cestovat se svými mazlíčky a pohostinský průmysl učinil velké kroky k zajištění pomoci těmto čtyřnohým rodinným příslušníkům. Cestování se svým mazlíčkem může být zábavné, ale vyžaduje pozornost a ovládání pokynů – nejen pro chlupaté kamarády.
Zde najdete několik tipů, jak to zvládnout jako profík a ten nejlepší páníček na světě.
Při cestování s vaším domácím mazlíčkem zajistěte, aby zůstal šťastný, zdravý a v bezpečí, to je určitě pravidlo číslo jedna.
1. Zvířata by měla mít vždy očkování ještě předtím, než se vydáte na cestu. Naplánujte si návštěvu veterináře včas a nenechávejte to až na poslední chvíli, diskutujte o onemocněních nebo problémech, které by se mohly vyskytovat tam, kam se chystáte.
2. Při cestování autem naplánujte dvakrát tolik odpočinkových zastávek, než kdybyste cestovali s malým dítětem. Domácí mazlíčci potřebují dostatek času, aby si protáhli nohy a mohli se pravidelně venčit.
3. Vyhněte se jakýmkoliv pohybovým problémům tím, že mazlíčka začnete připravovat na delší cestování. Vezmete ho občas s sebou autem, alespoň na kratší výlety. Stejně tak návyk na jiný čas stravy a venčení je důležitý. Je potřeba vše začít dopředu praktikovat a připravovat se.
4. Vždy mějte při ruce dostatek pitné vody, s mazlíčkem několikrát tolik, buďte raději připravení na nepředvídatelné situace. Stejně tak, co se týče stravy. Všeho mít dostatek i pro horší situace a rozhodně s potravou neexperimentovat. Nedělalo by to dobře ani vám, ani vašemu čtyřnohému kamarádovi.
5. Bezpečnostní pásy a postroje jsou dobré pro zajištění malých psů ve vozidlech, ale nejbezpečnější způsob pro přepravu většího pejska jsou bezpečnostní bedny řádně připevněné ve vozidle.
6. Pokud váš let zahrnuje lay-over, nejprve vyhledávejte hotely přátelské pro mazlíčky a s ohleduplností ke zvířatům. Musíte si zkontrolovat, zda je ubytování připraveno pro mazlíčky, ale také jak vysoké jsou za ně poplatky a zda má hotel nějaká omezení.
7. Některé letecké společnosti vyžadují, aby domácí zvířata měla zdravotní osvědčení dříve, než se umístí do letadla, proto si to musíte zkontrolovat. Pravidla pro každou leteckou společnost se liší, takže plánujte podle toho. Také zjistěte, zda letecká společnost bude přepravovat vaše zvířata během extrémních počasí – horko či velká zima. Nakonec se ujistěte, že zvíře má zastřižené drápky, aby se neporanilo o dvířka beden či při přepravě.
8. Ujistěte se, že váš mazlíček má silný obojek, identifikační štítek, kde jsou uvedeny informace o cíli, abyste měli jistotu, že nedojde k žádnému oddělení. Také by měl být samozřejmostí mikročip, který je ale ze zákonu už povinný – ujistěte se, že ho zvíře má. Nezapomeňte mít u sebe současnou fotografii svého mazlíčka spolu se zdravotním osvědčením a záznamech o očkování.
9. Nikdy nenechávejte domácí zvířata v autě v teplých nebo horkých dnech. Teploty v autě jsou nejméně o 20 stupňů nad vnější teplotou a následky bývají většinou fatální pro vaše miláčky.
10. Připravte se na nečekané situace a zaregistrujte svého mazlíčka u veterináře pro speciální zvířecí pojištění. Toto pojištění vám zařídí klidnou cestu a jakoukoliv okamžitou pomoc u veterinářů po celém světě díky osvědčení.
Cestování s mazlíčky může být velká zábava, ale je potřeba se o ně důkladně starat. Máte s tím zkušenosti? Dejte nám vědět.
Aneta Strohová
Aneta, neboli také Ejnets, jezdí všude low-cost, hlavně po Evropě a Americe, ráda žije v evropských teplých krajích a píše o tom a svém životě na jejím blogu Ejnets. Její životní láska je Lisabon a dobré víno. O čemž se také na blogu dozvíte.