Každá profese má svá vlastní tajemství a u letecké posádky to není jinak. Někteří zaměstnanci leteckých společností na sociálních sítích pravidelně sdílejí zajímavosti a tajemství aerolinek, o kterých nemají pasažéři ani ponětí. Tady jsou ty nejzajímavější z nich:

Proč jsou na dveřích letadla rukojeti?

Rukojeti jsou na dvěřích letadla z bezpečnostních důvodů. Pokud nastane na palubě letadla panika a dojde k nouzovému úniku, slouží rukojeti na dveřích letuškám, aby se jich mohly přidržovat a pasažéři je nevytlačili v panice ze dveří.

Ne všechny drobné vady na letadle jsou opravovány ihned

Nemějte však strach, že by posádka vzlétla s letadlem, kdyby to bylo nebezpečné. Seznam věcí, které se před startem letadla kontrolují, je velmi rozsáhlý. Existují ale i menší závady na letadle, které neovlivňují bezpečnost letu a jsou opravovány až později, aby zbytečně nedocházelo ke zpoždění letů.

Kapitán letadla a kopilot dostávají každý jiné jídlo

Kapitán letadla a kopilot dostávají každý jiné jídlo, protože pokud by jeden z nich dostal otravu z jídla a nemohl pilotovat letadlo, musí ho druhý pilot nahradit. Bohužel ne všechny aerolinky mají toto pravidlo ve svých předpisech.

Zámeček u kufru nezabrání tomu, aby vám někdo otevřel zavazadlo

Zdroj: Youtube

Pokud je na kufru zámeček, dá se zip snadno otevřít pomocí tužky nebo propisky. Pokud máte v kufru něco podezřelého, letecká společnost vám tak může zip poničit. Podívejte se na video.

Proč se na palubě letadla nesmí kouřit?

Také jste si mysleli, že v letadle se nesmí kouřit z důvodu nebezpečí požáru? Kvůli kouření ale ještě nikdy v žádném letadle požár nevypukl. Takže ano, je to jeden z důvodů, ale tím hlavním důvodem je úspornost. Vzduch na palubě letadla se neustále filtruje a pokud by se na palubě kouřilo, kouř a saze by rychleji opotřebovaly zařízení letadla.

Proč si musíme v letadle vypínat mobil?

Zapnutý mobil nemůže nijak zásadně ohrozit bezpečnost letadla - je to mýtus. Může však rušit signál mezi pilotem a řídící centrálou, takže pilot kvůli tomu může přeslechnout důležité informace od dispečera. Přesto dokonce samotný palubní personál toto pravidlo často porušuje.

Opěradla v uličce a u okna se dají také zvednout

Také vám vadí, že si nemůžete zvednout opěradlo sedadla, když sedíte v uličce nebo u okna? Máme pro vás jednoduchý trik. Stačí zmáčknout maličké tlačítko umístěné u kloubu opěradla. Letušky vás ale mohou kdykoliv požádat, abyste opěradlo vrátil do původní polohy.

7 nejčastějších důvodů, proč se ztrácí zavazadla

Zdroj: Youtube
  • Zavazadlo prošlo další kontrolou a nebylo naloženo včas.
  • Některý ze zaměstnanců, často nováček, dal zavazadlo do špatného vozíku a zavazadlo odletělo někam jinam.
  • Zaměstanec aerolinky dal na zavazadlo při odbavení špatnou nálepku.
  • Pasažér nesundal ze zavazadla staré nálepky a zaměstnanci poslali kvůli tomu zavazadlo na špatné místo.
  • Kufr se zasekl na pásu nebo jel špatným směrem, což se často stává u navazujících letů.
  • Kufr spadl z vozíku po cestě k letadlu a nikdo si toho nevšiml. To se ale stává jen velmi zřídka.
  • Systém na rozeznávání zavazadel udělal chybu a nebo se ztratila nálepka ze zavazadla. Proto letecké společnosti doporučují, abyste měli na kufru vždy ještě vlastní visačku se jménem, adresou a telefonem.