Je vůbec někdo, kdo si pamatuje poslední let, kdy se vyspal jako miminko bez probuzení a zničených zad, krku a nohou? Jistě by to byl krásný zážitek, kdyby se to někdy povedlo.

V tomto článku najdete několik rad, jak udělat váš příští let či cestu autobusem o moc lehčí, příjemnější a možná i s pár hodinami spánku.

#1 Místo u okénka

Hodně lidí vám bude argumentovat, že sedět u okénka není zrovna nejlepší. Pokud potřebujete na toaletu či jen si protáhnout nohy, okamžitě to představuje velké otravování ostatních lidí. Pokud se ale chcete vyspat, je toto vaše místo. Nikdo vás nebude otravovat s přemisťováním a vy můžete spát nerušeně, když už se to povede. Stejně tak je zde nejlepší prostor na položení hlavy a schoulení se do klubíčka.

#2 Pohodlí

Dalším ze základů a to hlavně pro dlouhé lety a cesty, je pohodlné oblečení. Pokud vás nebude nic tlačit, o starost méně a vy můžete v klidu dřímat. Máte-li možnost si vybrat, může jít veškerá móda stranou, teplejší ponožky, pantofle, tepláky a mikina s kapucí, abyste se do ní mohli zamotat, určitě bodnou v každé situaci. Také nezapomeňte, že v letadle bývá zima, proto raději zůstaňte řádně zachumlaní, aby vás nebudil chlad z klimatizace.

#3 Ticho, prosím

Další z důležitých faktorů, který vám může bránit ve spánku, je hluk. Během letu se mu jen tak nevyhnete. Sluchátka a příjemná hudba občas mohou stačit, pokud se chcete ale pořádně vyspat, špunty do uší to jistí.

#4 Tma

S tichem se pojí tma, maska přes oči by měla být pravidelným společníkem na vašich cestách. Pokud jste už zcela pohodlně zachumlaní, máte špunty v uších, takže neslyšíte ani pípnutí, potřebujete jen pořádnou tmu a k tomu vám pomůže maska. A také pokyn do vašemu mozku, že se chystáte spát.

#5 Všeho s mírou

I když to není dobrý nápad pokoušet se spát s prázdným žaludkem, je chybou jíst velké porce nebo mastné a kořeněné jídlo. Pokud máte možnost, vyberte si lehké jídlo před spánkem, abyste zbytečně nezatěžovali váš organismus. To samé platí o alkoholu, i když se tvrdí, že se po skleničce lépe spí, ne vždy je to pravdou a v tomto případě by vám to mohlo ještě uškodit. To samé platí o kávě a dalších kofeinových nápojích, nyní vám jde doopravdy o kvalitní spánek a ten vám energetické nápoje nedopřejí.

#6 Poloha spící

Ačkoliv se často může stát, že to nepůjde, zkuste se velmi zdvořile zeptat, zda si můžete sklopit sedačku. Snažte se dostat do polohy, co nejblíže spící. Natáhněte nohy, co to jde, ale kolena byste měli mít vždy mírně skrčena, pořádně se opřete a zkuste zůstat ležet, co nejdéle. Váš mozek si totiž musí navyknout na polohu, čím víc mu přiblížíte postelovou polohu, o to víc bude reagovat na přípravu ke spánku.

Máte nějaké tipy, o které se chcete podělit vy? Dejte nám určitě vědět.