Už vám nestačí domlouvat se na cestách rukama nohama? S těmito aplikacemi může být studium jazyků zábava! Od obligátní angličtiny až po exotickou japonštinu – stačí chytrý telefon a pár minut denně, a vaše příští cesta bude o poznání zajímavější díky rozhovorům s místními obyvateli.
Duolingo
Každá lekce zahrnuje rozmanitý výběr úkolů z mluvení, poslechu a překládání. Duolingo zaznamenává, kolik dní v řadě jste se učili, a motivuje vás tak, abyste se drželi stanoveného tempa. Výuka probíhá skrz rozhraní webových stránek Duolingo nebo mobilní aplikaci – obě varianty jsou vzájemně propojené, výsledky se ukládají na osobním profilu, nástroje je tedy možné střídat. Duolingo nabízí podporu také učitelům jazyků na školách. Pro české mluvčí zaštiťuje Duolingo výuku angličtiny, pokud už ale anglicky umíte, aplikace vám přes tento jazyk pomůže při studiu více než třiceti jazyků, včetně neobvyklého esperanta, velštiny nebo havajštiny.
MindSnacks
Nejoblíbenějším způsobem studia je škola hrou! MindSnacks, aplikace oceněná jako Best Educational Apps of the Year 2011, nabízí výuku sedmi jazyků skrze devět miniher a padesáti lekcí pro každý z nich. Chcete se naučit španělsky, italsky, francouzsky, portugalsky, čínsky, německy nebo snad japonsky? MindSnacks doučí mimo jiné také matematiku a přípravu na americké testy SAT. Výukový program vzniká ve spolupráci s nejprestižnějšími americkými univerzitami, z tzv. Ivy League, mezi které patří legendární Harvard, Yale nebo Brown University.
LinguaLift
Studium jazyka s LinguaLift zabere 15–20 minut denně, denní lekci tedy jednoduše dokončíte během oběda, cesty domů městskou hromadnou dopravou nebo chvíli před spaním místo projíždění sociálních sítí. Aplikace není narozdíl od Duolingo nebo MindSnacks zdarma, při roční platbě zaplatíte 200 dolarů (asi 4000 Kč) za 12 měsíců výuky, studium však spočívá v kombinaci aplikace, učebnice a konzultací s učiteli jazyků, kteří jsou vždy připraveni motivovat své studenty k vytrvání ve studiu. Aplikace obsahuje lekce japonštiny, ruštiny a hebrejštiny, v plánu je také francouzština a mandarínská čínština.
HelloTalk
HelloTalk je více než výukovým programem sociálních sítí. Nenajdete zde oficiální lekce, nýbrž kamarády z celého světa, se kterými si můžete vyměňovat textové nebo hlasové zprávy, posílat si fotografie a videa. V aplikaci je aktuálně zaregistrováno více než 10 milionů uživatelů mluvících 150 rozličnými jazyky. A kdo ví, třeba vás nakonec někteří z nich pohostí na cestách.
Blabu
Blabu je český start-up zabývající se výukou jazyků. Autoři projektu mají vysoké ambice, vývoj aplikace odstartoval teprve před měsícem, na leden 2020 se ale plánuje vpád na zahraniční trh. Blabu plánuje zprostředkovávat videohovory rodilých mluvčí s potenciálními zájemci o studium konkrétního jazyka. Studium bude probíhat nenásilnou formou rozhovorů s novým kamarádem z druhého konce světa – a tak nemusíte být učitelem jazyka a přesto můžete vydělávat sdílením svých znalostí. Pokud tedy chcete podpořit lokální projekt, můžete se pomalu začít těšit na Blabu!
Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem. Přijmete výzvu a půjdete do toho s námi?
Iveta Jakubčíková
Studentka divadelní produkce s moravskou krví a červeným vínem proudícím v žilách. Z posledních 24 měsíců strávila 12 na cestách - mezi její oblíbené cestovatelské zážitky patří setkání s velrybami a mývaly v Kanadě, koupání v severním Atlantském oceánu, roadtripy po Evropě nebo pozorování polární záře na Islandu a ve Finsku. Její cesty můžete sledovat také na instagramu.