Cestovní tipy a triky před odjezdem a během vaší cesty. Jak zvládnout cestování ještě lépe, než doposud umíte. Od ušetření za ubytování po správné balení a vybalování zavazadel jsme do 18 bodů shrnuli menší i větší tipy pro vaši budoucí cestu.

1. Místo hotelu se podívejte na rezervaci domů, pokud cestujete s rodinou nebo sami a potřebujete jen jeden pokoj. Webové stránky, jako je AirBnB, poskytují skvělou příležitost jak poznat i místní. Byty a pokoje pronajímají a obvykle nabízejí lepší ubytování než hotely. Nemluvě o couchsurfingu, kde je ubytování zcela zdarma a o kulturní zážitek máte postaráno.

2. Při balení rolujte oblečení. Místo toho, abyste v kufru vytvořili hromádku neštěstí. Tímto způsobem se do kufru vejde více věcí. Dá se doopravdy srolovat všechno, i ponožky a spodní prádlo.

3. Vyfoťte či nakopírujte si svůj pas, identifikační kartu, itinerář a zašlete si je e-mailem. V případě ztráty nebo krádeže je k dispozici kopie. Pokud jste uživatel iPhonu, jakmile pošlete dokumenty sobě, dají se uložit do iBooks, kde následně můžete listovat i offline.

4. Nezapomeňte také obvolat a kontaktovat vaše banky kvůli platebním kartám. Vaše karta musí být schválená pro budoucí destinaci. To jim i dá vědět, že se s vaší kartou nedějí žádné podezřelé činnosti.

5. Označte vaše zavazadla jako křehké. Je to skvělý způsob, jak zajistit správné zacházení s vašimi věcmi. Zavazadla jsou díky tomu postavena hned nahoru v letadle, což z nich činí jeden z prvních kusů, které půjdou na řadu při vyndání z letadla.

Cestovní tipy k odjezdu

6. Dopřejte si internetovou službu na palubě letadla, nebo když není zdarma na letištích, pokud je váš let delší než šest a půl hodiny či čekací doba se protáhne. Hlavně jestliže pracujete z domova či potřebujete dořešit důležitou práci.

7. Ujistěte se, že před odjezdem máte pero či propisku, abyste mohli dokončit celní formuláře. Nikdy není dost psacích potřeb na půjčování a posádka je zřídka kdy má u sebe.

8. Dvacet minut před přistáním je stále čas na to si odskočit. Obvykle když se rozsvítí světlo bezpečnostního pásu, stále máte patnáct minut volnosti pohybu po palubě, než bude nutné se posadit a připoutat se. Využijte této příležitosti, abyste si ulehčili a zabránili bojům o toalety po přistání na letišti.

Cestovní tipy při příjezdu

9. Vždy první spěchejte pro svá zavazadla. Předejdete frontám a přetahování s dalšími cestujícími.

10. Použijte bankomaty k získání místní měny. Využití směnáren na letišti obvykle přichází s vysokými poplatky a směnné kursy nejsou ty nejlepší. Bankomaty vždy vyplácejí místní měnu, samozřejmě, takže použijte raději platební karty pro získání rychlé hotovosti.

Prozkoumání nové destinace

11. Jakákoliv příručka se vám jistě bude hodit, ať už průvodce či aplikace stažená do telefonu. V některých zemích je ale lepší si ohmatat půdu a telefon hned nevytahovat, proto volte průvodce, aby vám dal alespoň náhled destinace.

12. Je vždy výhodou, pokud alespoň jeden z vaší skupiny nebo vy sami mluvíte místním jazykem. Nejen, že to okamžitě ničí nálepku turista, ale i lidé se k vám budou chovat lépe a vyjdou vám většinou vstříc. Základní fráze stačí.

13. Pokud chcete nakupovat suvenýry, je lepší si předem zjistit, co se v dané destinaci vyplatí koupit, s čím byli ostatní cestovatelé spokojení a doopravdy mělo určitou cenu. Ušetříte tak čas i peníze.

14. Lokální jídlo a pochutiny jsou většinou levnější a samozřejmě, jedna z nejlepších cest jak prozkoumat a hlavně ochutnat místní kulturu. Pokud je možnost, zkuste si i sami připravit pokrm z místních surovin, nejlevnější varianta.

15. „Jsi-li v Římě, chovej se jako Říman.“ V tomto případě určitě opusťte vaši komfortní zónu a snažte se být jako místní – chování či oblečení, je něco, co by si člověk měl zjistit dopředu.

Cestovní tipy po návratu domů

16. Jste-li častým cestovatelem, pokuste se mít vaši toaletní taštičku neustále připravenou. Ušetří to čas a jde velmi rychle sbalit. Také občas zbytečné nakupování, utrácení peněz a plýtvání plastem.

17. Zálohujte pravidelně vaše snímky, o tom žádná. Ale můžete si pomoci už na cestách či hlavně po výletu, pokud máte přemíru fotek, nahrajte je na jakýkoliv solidní cloud. Jednoduché i pro budoucí sdílení.

18. Jakmile dorazíte domů, i když jste k smrti unavení, vybalte si. Alespoň základní věci a dejte si vše do pořádku, ráno si za to budete děkovat. Obzvláště pokud vás čeká válka s jet-lagem.

Pokud máte další tipy, určitě se o ně podělte a dejte vědět, co by spolucestovatelům mohlo pomoci.