Můžete rovnou namítnout, že v Čechách Halloween neslavíme. Můžete klidně dávat přednost Dušičkám. My v Koktejlu ale máme rádi každý důvod pro oslavu, a hlavně pro halloweenský výlet, nebo klidně výlet na Dušičky! Proto jsme pro vás připravili 5 míst v Čechách a 5 míst v zahraničí, kde se na Halloween rozhodně nudit nebudete. A co víc, budete se bát!
10. Vydejte se prozkoumat místo zrodu Halloweenu, Dublin
Návštěva anglosaské země na Halloween vás donutí si tento svátek oblíbit. A proč se nevydat právě do Dublinu považovaného za kolébku keltského svátku Samhain? Keltský začátek nového roku (dnes Halloween) v Irsku slaví mimo jiné maskovanými průvody a zapálenou svíčkou v dýni, známou jako jack-o'-lantern. Přesně tak, takhle vyřezaná dýně také pochází z Irska!
9. Objevte starodávné rituální místo Býčí skála
Návštěvu Býčí skály můžete spojit s výletem do kouzelného Moravského krasu, kde se tato jeskyně nachází. Proč je místo děsivé? Údajně se zde odehrálo velké množství rituálů spojených s vraždami. Jedním z nich byla vražda nějaké vznešené osobnosti v 5. století. Svého pána musely do říše mrtvých následovat také jeho ženy, čeleď a koně. Býčí skála je dodnes vnímána jako místo s bohatou energií.
8. Za mumiemi do Kapucínských katakomb v Palermu
Výborný stav na odiv vystavených mrtvol činí z kapucínských katakomb v italském Palermu ideální místo pro halloweenský výlet. Od roku 1599 tady bylo mumifikováno téměř 80 000 lidí, rozdělených v hrobce podle sociálního statusu a pohlaví. A pokud se vám nechce do Itálie, nezapomeňte, že kapucínskou hrobku najdete také v Brně.
7. Na výlet na tajemný hrad Svojanov
Asi málokterý hrad je opředen tolika temnými legendami, jako právě hrad Svojanov. Zejména všechny Kateřiny by si měly dát při návštěvě hradu pozor. Ty totiž byly často obětmi různých zazdění, zavření do sklepa a následného šílenství apod. Před návštěvou doporučujeme přečíst knížku Tajemný hrad Svojanov, po návštěvě zase pro uklidnění zaskočit do nedaleké Poličky prozkoumat místní pivovar.
6. Po stopách Jacka Rozparovače do Londýna
Londýn v temné mlze, s plížícími se vrahy i jejich obětmi... Děs a hrůza jde ruku v ruce s historií tohoto města. Na Halloween si určitě připravte masku, ať se v atmosféře města neztratíte. Před průvodem můžete navštívit třeba London Dungeon, kde se o minulosti temné stránky tohoto města dozvíte víc.
5. Za děsivou pochmurnou atmosférou do Prahy
Můžete se divit, protože Halloween není zrovna náš svátek, ale Praha je jedno z nejvyhledávanějších měst pro návštěvu právě pro halloweenský výlet. Starodávná gotická atmosféra, podzim v plné parádě a bohatá historie pro zahraniční návštěvníky znamenají to pravé temné ořechové.
4. Na pouť k Hoře křížů v Litvě
Poblíž čtvrtého největšího litevského města Šiauliai se nachází prazvláštní kopec s více než 100 000 kříži. I přesto, že to tu vypadá jako na poněkud zmateném hřbitově, nejsou tu žádné oběti. Místní ale nemohli po listopadovém povstání v roce 1831 pohřbít své blízké kvůli absenci jejich těl, a tak alespoň šli na kopec umístit symbolický kříž.
3. Do brány do pekla na hradě Houska
Příspěvek sdílený ShantyKnor (@shantyknor),
Kromě krásného okolí Kokořínska uvidíte při výletu na hrad Houska také bránu do pekla. Možná ji tedy nespatříte, ale pamatujte, že tento hrad podle legendy střeží neznámé děsivé tajemství. Je vybudován na pro hrad zcela netypickém místě a co je ještě zvláštnější, architektura stavby napovídá spíše snaze o boj s nějakým vnitřním nepřítelem než obraně proti okolním útokům.
2. Za upíry v čele s Drákulou do Transylvánie v Rumunsku
Pokud se chcete vydat po stopách nejznámějšího upíra vůbec, je jasné, že musíte do Rumunska na hrad Bran. I v samotné předloze pro sídlo hraběte Drákuly se koná večírek v maskách, kde určitě nejednoho slavného upíra potkáte! Nezapomeňte spojit halloweenský výlet s návštěvou ostatních míst v Rumunsku. Inspirujte se v našem článku 10 ÚŽASNÝCH FOTEK DOKAZUJÍCÍCH, ŽE RUMUNSKO JE NEJKRÁSNĚJŠÍ ZEMÍ EVROPY.
1. A pokud se nebojíte, vyražte do hřbitovního kostela Všech svatých v Sedlci
Příspěvek sdílený Ben Lakoff (@benlakoff),
Kostnice v Sedlci u Kutné Hory je jen pro otrlé, ale musíme uznat, že má bohatou historii. Opat sedleckého kláštera přinesl hrst země z Božího hrobu v Jeruzalémě a roznesl ji po původním hřbitově tohoto kláštera. Od té doby se sem pohřbívalo z Čech i okolních zemí. Na počtu obětí, kterých je tu pochovaných asi 40 000, se podepsal také mor a jiné epidemie. Návštěvníka kostnice asi překvapí zejména kreativita, s jakou byly kosti a lebky umístěny po stěnách.