Zdá se vám někdy, že si vás letušky při nástupu do letadla při jejich milém přivítání příliš prohlíží? Nebojte, neprohlíží si vaše oblečení, jestli je dostatečně hezké na to, aby vás posadili do business třídy (vlastně někdy ano :)). Letušky jsou v letadle proto, aby se staraly o cestující na palubě, a to zejména o jejich bezpečnost. Takže od velikosti našich svalů, které by se mohly během letu hodit, nebo je ohrozit, až po to, jestli jsme opilí, letušky prozrazují, čeho si nenápadně všímají u lidí nastupujících do letadla.

Opilosti.

Opilí pasažéři nemusí být vpuštěni na palubu letadla. Při evakuaci je totiž nutné, aby netrvala déle než 90 vteřin. Letušky nechtějí riskovat život ostatních cestujících nebo svůj, jen proto, že někteří cestující nejsou schopní díky podroušenému stavu následovat instrukce.

Svalů.

Siláci se hodí. Letušky prozrazují, že i takových lidí si všímají a snaží se zapamatovat, kde svalovci sedí. Při hrozícím útoku na samotnou letušku nebo na celé letadlo tak může stevardka požádat cestujícího o případnou pomoc. Udělá to i v případě, kdy bude potřeba zkrotit neposlušného pasažéra.

Jestli pracujete v aerolinkách.

Cestující letušky na palubě se údajně prozradí tím, že obdarují letušky ve službě čokoládou. Pro letušky je užitečné vědět, že na palubě sedí další zaměstnanec aerolinek. Má totiž úplně stejný výcvik a stejně dobře ví co dělat v případě nouze. Větší počet personálu pak může usnadnit koordinaci cestujících v krizové situaci.

Nemocí.

Tady platí stejná pravidla jako pro opilost. Pokud jste nemocní, zůstáváte na zemi, v uzavřeném prostoru letadla se nemoci snadno přenáší. Letušky prozrazují, že odpověď na jejich pozdrav za vás řekne mnohé. Letušky jsou sice trénované v mnoha zdravotních disciplínách, ale pokud hrozí akutní zdravotní problémy, diagnózu přece jen provede lépe lékař.

Strachu.

Pokud se bojíte létání a letušky si toho všimnou, povzbudí vás povzbuzujícími slůvky.

Invalidity.

Letušky musí invalidní cestující zaznamenat hned ze dvou důvodů. Jednak kvůli extra péči, kterou cestující mohou potřebovat v případě evakuace. A také kvůli místům u únikových východů, kde pasažér musí být schopen uzvednout poklop, který váží několik desítek kilogramů.

Nezákonných úmyslů.

Cestující už se snažili na palubu letadla propašovat zvířecí mazlíčky v kabelkách, alkohol v kufřících...Letušky dokážou být v takových případech neúprosné. Anna Kaňoková, letuška pracující u společnosti Emirates, vzpomíná: "Kamarádka jednou pomáhala při nástupu do letadla paní s kufrem a při jeho zvednutí prohlásila, že je docela téžký. Paní se letušky zeptala, jestli si myslí, že v něm má bombu. Následně nebyla vpuštěna na palubu letadla a musela znovu projít důkladnou prohlídkou. Bomba je v letadle a na letišti zakázané slovo, něco jako Voldemort. :)"

Letušky prozrazují, že samotné přivítání cestujících na palubě vyžaduje značnou pozornost. Během 3-4 vteřin ohodnotit pasažéra a zároveň zajistit, aby se cítil příjemně, rozhodně není snadný úkol. Máte s prohlídkami letušek nějaké zkušenosti? Dejte nám vědět v komentářích.