Chcete neustále objevovat nová místa, poznat různé kultury, prozkoumat neznámé a nedotčené části přírody? Jako digitální nomád, pokud máte wifi připojení, můžete pracovat odkudkoliv na světě. Kočovný životní styl může být naplňující a navíc je to momentálně trend. Existuje hned několik možností, jak se jako nomád na cestě uživit.

Pokud jste typ člověka, který chce mít život plný svobody a dobrodružství, tento článek vám představí, co to vlastně je, jak to funguje, ale i několik úskalí, které vás mohou potkat na nomádské cestě.

Digitální nomádi a jejich kočovný životní styl je jedním z dnešních nejrychleji rostoucích životních způsobů. Není divu, mohou pracovat odkudkoliv. Existují už stovky článků a blogů, kde se o tomto životním stylu můžete dozvědět všechno, i jak se takovým digitálním nomádem stát.

V tomto článku vám představíme, jak to vlastně funguje, ale i co vás může na této práci tížit.

Co je digitální nomád?

Digitální nomád je osoba, která pracuje on-line při cestování po světě. Většina lidí si ho představuje jako někoho, kdo na pláži pracuje na svém laptopu, ale to není úplně přesné. Přeci jenom, na ostrém slunci se s laptopem nepracuje zrovna jednoduše.

Stát se digitálním kočovníkem znamená vytvořit perfektní rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. Životní část je o přidávání dalších dobrodružství, zábavy, vzrušení a naplnění vašich dnů. Digitální kočovníci to mohou udělat tak, že budou prozkoumávat nové země, poznávat nové kultury a setkávat se s jedinečnými lidmi po celém světě. Pracovní část zahrnuje práci on-line, aby příjem pokračoval a člověk se mohl posouvat dál jak na cestě, tak kariérně.

Kolik stojí cestování po světě digitálního nomáda?

Náklady na cestování po světě digitálního nomáda se budou lišit podle zemí, které navštěvuje. Oblíbená a zdárně nejlevnější místa, kam cestovat, jsou v zemích jihovýchodní Asie, například Thajsko, Indonésie, Vietnam, ale ani státy Jižní Ameriky, jako je Peru a Bolívie, vás nepřijde život draho. Při výběru cesty do těchto zemí můžete počítat s nízkými životními náklady a kurs měny by pro vás neměl být takový problém. Mějte ale na paměti, že i když pracujete v zahraničí, musíte platit daně, takže je i potřeba propočítat do budoucna tyto částky, jako daně a pojištění.

Pokud zůstanete na jednom místě, je to cenově výhodnější než neustálé přemísťování – ale opět záleží na lokaci. Nákupy ze zdejších obchodů s potravinami namísto restaurací také udržují nízké náklady – nomádi často bývají velmi šetřiví lidé, kteří přesně vědí, kam své peníze investovat, ať už se to týká potravin či jen klasických materiálních nákupů. Pronájem bydlení nebo pobyt v hostelu bude také držet vaše náklady při zemi, než kdybyste zůstali v hotelu či v drahém apartmánu. Vezmeme-li veřejnou dopravu namísto pronájmu automobilu nebo uberu, přijde vás to také cenově lépe. Nezapomeňme i na kolo či jen obyčejnou chůzi, uvidíte tak z vaší destinace nejvíce.

Vytvořte realistický rozpočet založený na zemích, v nichž chcete pobývat. Důležité je, udělat průzkum a zjistit, kterou zemi si s ohledem na vaše finance můžete dovolit. Pak vytvořte plán, jak vyděláte více peněz, než utratíte, vše si řádně rozepište –plánování je nedílnou součástí tohoto života, nomád by měl mít neustále přehled o svých příjmech a výdajích.

Cestování po světě nemusí být drahé. Nejde o vytvoření luxusní dovolené na jeden týden nebo měsíc. Jde o to být jako místní, zkusit jejich kulturu a vžít se do jejich života. Přesně jako byste dělali u vás doma, ať už je to kdekoliv.

Není to ale vždy tak jednoduché.

Kromě neustálého počítání a kalkulování, musíte mít taky již zmíněný internet, dobrý a funkční internet, což se na některých místech nemusí podařit. S tím se samozřejmě pojí další problémy a vaše práce a finance mohou takto dost váznout, vy ztratíte spousty času a někdy neděláte nic jiného, než že jen sedíte u počítače či telefonu a modlíte se, aby vám konečně naskočila pořádná wifi.

O svůj příjem se musíte starat a odchylky ve výplatách a fakturách mohou také znamenat problémy pro vaše další cesty.

Jistě tady máme spousty digitálních nomádů, máte s tím dobré, či špatné zkušenosti? Dejte nám vědět do komentářů.