„Jsme skupina nadšenců do dobrodružství a cestování, kteří se rozhodli vytvořit aplikaci Adventurer, která lidem otevře dveře do světa dobrodružství a umožní jim zažít okamžiky, na které budou vzpomínat po zbytek svého života. Věříme, že zkušenosti jsou v životě mnohem cennější než věci, které vlastníme.“

Karel Šimek, Zakladatel a CEO aplikace Adventurer

Aplikace Adventurer je úspěšný startupový projekt, za kterým stojí skupina nadšených mladých dobrodruhů a cestovatelů v čele s Karlem Šimkem. Projekt byl spuštěn v roce 2021 a od té doby sbírá úspěchy mezi Českými i Slovenskými uživateli napříč všemi věkovými kategoriemi. Aplikace slouží jako multifunkční nástroj pro každého, kdo se rozhodne vyrazit za zážitky. Uživatel si vybere z databáze tras a výletů, ke kterým najde v aplikaci všechny důležité informace – od náročnosti terénu, přes doporučené vybavení, nebo možnosti ubytování na trase, až po předpověď počasí, a může vyrazit.

Rozšířujeme treky po celé Evropě

Nyní jsou v aplikaci zmapované treky zejména po Evropě. Nejvíc jich je v České republice, nechybí ale také například Rakousko, Itálie, Chorvatsko, nebo Faerské ostrovy. V tuto chvíli je aplikace uzpůsobena zejména potřebám pěšího turisty, ale časem přibudou i trasy například pro oblíbené skialpové lyžování. První prostředky k realizaci projektu vybírali zakladatelé prostřednictvím platformy HitHit, na začátku letošního roku však projekt prošel druhým investičním kolem a získal investice od organizace Czech Founders VC a angel investora. Aplikaci proto v průběhu letošního roku čeká řada inovací, díky kterým bude plánování výletů jednodušší než kdy dříve.

Trasy pro zkušené horaly i dobrodruhy začátečníky

Nabídka výletů je opravdu velká, protože vývojáři databázi výletů rozšiřují každý týden o nové cesty a v létě chtějí pokořit hranici jednoho tisíce nahraných tras. Proto není zcestné tvrdit, že svůj ideální trek najde v aplikaci úplně každý. Tím to však rozhodně nekončí, chtěli by, aby jejich aplikace jednou byla největší databází turistických tras na světě.

„Snažíme se ukázat lidem kouzlo treků a cestování a usnadnit jim jejich cestu jak při plánování, tak i během výletu. Nezáleží na tom, zda jste zkušený dobrodruh nebo začínající turista, aplikace je přizpůsobena všem kategoriím a umožňuje vám plánovat a zažít autentické zážitky i mimo rutinní život.

Jiří Kubík, spoluzakladatel aplikace Adventurer

Jednotlivé trasy jsou v aplikaci velmi detailně popsány. V popisu nechybí zajímavosti, nebo záludnosti, na které může výletník v průběhu cesty narazit, a které rozhodně stojí za pozornost. Dále jsou v záložce každého výletu potřebné informace o tom, jak je vybraná trasa obtížná, jak dlouho vám zabere její zdolání, jaké vybavení budete s sebou potřebovat, jestli s vámi může na cestu vyrazit váš čtyřnohý chlupáč, jestli je po cestě povolené stanovat, nebo jaká je na trase aktuální předpověď počasí. Ke každému treku je v aplikaci i mapa s vyznačenou trasou, na které jsou zaznamenány zdroje vody, obchody s potravinami, nebo místa, kde se dá stanovat. Na cestu tak uživatel vyráží dokonale připravený a nemůže ho nic překvapit.

Žádný signál? Žádný problém!

Každý dobrodruh moc dobře zná situaci, když vyrazí na výlet a úplně ztratí pojem o čase. Najednou se ocitne uprostřed lesa, začíná se smrákat a v dáli houká sýček. Uvědomělý dobrodruh ihned zapne telefon, naladí mapy, ale ať čeká, jak čeká, signál nepřichází a jemu nezbývá nic jiného, než čekat dál. V tu chvíli nejspíš začne proklínat všechny technologické bohy a shánět se po lišejnících a mechu, aby určil směr. Když ani to nepomůže, nezbývá mu, než začít hledat větve, aby si mohl postavit přístřešek a přečkat v lese noc.

Nic takového se ale nestane správnému dobrodruhovi, který je připravený a celou trasu má naplánovanou v aplikaci Adventurer. Nejenže dopředu ví, jak dlouho mu celý výlet potrvá, v monetizované verzi aplikace má také přístup k mapám i když je zrovna offline. S aplikací Adventurer, která je dostupná pro každého, kdo má alespoň trochu chytrý telefon s operačním systémem Android, nebo iOS, se už nikdy nikdo neztratí.

Chtěli bychom motivovat lidi k objevování nových míst a umožnit jim jednoduše a rychle vybrat trasy přesně podle jejich představ, fyzických a také časových možností. Celkovou snahou našeho týmu, je zpříjemnit komunitě outdoorové cestování a zkrátit čas, který by bylo nutné trávit plánováním.

Jakub Valenta, spoluzakladatel aplikace Adventurer

Zapíchli vlajku na Mont Blancu, Aconcague a nyní se chystají dobýt Kilimandžáro

Tým dobrodruhů a cestovatelů, který stojí za vznikem aplikace Adventurer zdolává výzvy nehledě na převýšení. A protože jsou dobrodruhy srdcem i duší, vlaje jejich vlajka hned na několika tisícových vrcholcích světa. Proto když se uživatel svěří do jejich průvodcovských rukou, nemůže šlápnout vedle. Na cestách je vždycky dobré mít na blízku parťáky, na které se dá spolehnout. Proto ani tato aplikace není pouhou anonymní databází tras. Víc, než to je platformou, která spojuje cestovatele, i občasné dobrodruhy ze všech koutů světa. V aplikaci má každý dobrodruh svůj vlastní profil, ve kterém má zapsáno, jaké treky zdolal, nebo na které se teprve chystá. Za absolvované trasy získává body zkušenosti, které určují jeho umístění mezi ostatními dobrodruhy. Uživatelé tak spolu mohou soutěžit, kdo toho více ujde. Uživatel také u každé trasy najde autentická hodnocení, recenze a doporučení od cestovatelů, kteří trek už zdolali. Dopředu tedy ví, na co se má připravit.

A to je teprve začátek

„Nyní se zaměřujeme na práci s komunitou. Chtěli bychom ji ještě více zapojit do tvorby obsahu a vytvořit tak pro cestovatele a dobrodruhy sociální síť, přes níž si budou moci předávat své zážitky a inspirovat ostatní. Dáme uživatelům možnost vytvářet a plánovat své vlastní trasy, hodnotit a komentovat místa a body na trasách a vytvářet a konzumovat obsah ostatních dobrodruhů. V další fázi chceme aplikaci rozšířit o možnosti nahrávání fotek, které budou moct uživatelé propojovat s jednotlivými trasami nebo přidat funkci pro vytváření společných výletů s dalšími uživateli. Chceme zkrátka přizpůsobit naší aplikaci stále rostoucí komunitě uživatelů, aby pro ni bylo její užívání co možná nejpříjemnější.“

Karel Šimek, zakladatel a CEO aplikace Adventurer

ADVENTURER

Sen o vytvoření aplikace, která bude all-inne řešením a chytrým plánovacím nástrojem pro cestovatele a dobrodruhy všeho druhu, se zrodil v hlavě zakladatele mladé české firmy Adventurer Solutions Karla Šimka během jeho putování po rakouských Alpách. Chyběla mu aplikace, která by mu pomohla naplánovat si své horské treky a uchovat si z nich vzpomínky. Proto dal dohromady tým zapálených zkušených cestovatelů, průvodců a vývojářů a pustili se do tvorby aplikace Adventurer. Tu díky úspěšné crowdfundingové kampani na platformě HitHit a následné investici od prvního angel investora v pre-seed fázi, spustili v březnu 2022. Dnes má tým Adventurer více jak jedenáct členů, za sebou řadu cenných zkušeností i dřiny a před sebou hromadu nových výzev, plánů a nápadů, jak svou aplikaci posunout ještě dál.

Aplikaci naleznete na www.adventurer.com