Plánujete svou první návštěvu Jižní Koreje, ale nejste si jistí, co vás čeká? Korejská republika je pro nás bezpochyby země s velmi odlišnou kulturou. Ta se v něčem podobá čínské, v něčem zase japonské, ale v mnoha věcech je úplně jiná a osobitá.

Korea má své vlastní písmo, jazyk, měnu i pokrmy a Korejce určitě nepotěší, když je budete házet do jednoho pytle s jejich východoasijskými sousedy. Pojďme se podívat na pár věcí, které byste před cestou do Koreje rozhodně měli vědět.

Google mapy nefungují

Jestli jste zvyklí spoléhat se během vašich cest na aplikaci Google mapy, do Koreje si radši připravte alternativu. V zemi totiž z bezpečnostních důvodů existují vládní nařízení, která Googlu zabraňují spolehlivě provozovat svou navigační aplikaci. Z vlastní zkušenosti mohu však doporučit aplikaci Maps.Me. Místní používají nejčastěji Naver Maps a KakaoMap, které ovšem fungují převážně v korejštině.

Hromadná doprava

Používat vlaky, autobusy i metro se v Koreji vyplatí. Veškerá doprava je velmi moderní, pohodlná a přesná a dostanete se s ní, kam potřebujete. Při jejím používání však pamatujte na slušné chování. Korejci nemají rádi, když je někdo hlučný nebo v metru obědvá.

Koho požádat o pomoc

Korejci jsou vesměs přátelští a rádi vám pomohou, když si s něčím nebudete vědět rady. Někdy však může být obtížné narazit na někoho, kdo ovládá angličtinu, proto se zkuste obracet spíš na mladší obyvatele. U nich je větší šance, že vám porozumějí.

Když něco někomu podáváte

Povšimněte si, že když vám bude někdo v Koreji něco podávat (například prodavačka bankovky) nebo si od vás naopak bude něco chtít převzít, vždy k tomu použije obě ruce, případně si jednou rukou podepře druhou. Je to známka respektu a vy byste ze slušnosti měli dělat totéž.

Nedávejte spropitné

Nechávat dýška není v Koreji zvykem, stejně jako v Japonsku. Někoho byste tím mohli dokonce urazit, proto si raději všechny drobné nechte.

Pozor na smrkání

Dalším faux pas, které byste si mohli způsobit v Koreji i v Japonsku, je smrkání na veřejnosti. Pokud máte rýmu a potřebujete se vysmrkat, snažte se tak učinit v soukromí nebo alespoň co nejtišeji a diskrétně. Rozhodně ale nikdy nesmrkejte u jídelního stolu.

Stolování

A když už je řeč o jídelním stole, jsou tu dvě věci, o kterých je dobré vědět. V Koreji se jí kovovými hůlkami, které jsou o něco těžší a klouzavější než dřevěné hůlky. Určitě se s nimi ale snažte naučit stravovat, a když to nepůjde, pomozte si lžící. Vidličku berte až jako krajní možnost (navíc ji nebudete mít vždy k dispozici).

Ke každému jídlu pak dostanete v restauraci na stůl několik malých mističek s různými přílohami, které se jedí zároveň s hlavním chodem. Nikdy mezi nimi nechybí kimči, pikantní nakládané zelí.

Ne každý bankomat vám vydá peníze

Pokud si budete chtít v Koreji vybrat z bankomatu, připravte se na to, že jich možná budete muset zkusit hned několik, než se k penězům dostanete. Ne všechny banky totiž akceptují zahraniční karty.

Pořiďte si roušku

Možná se vám nošení roušky přes nos a ústa zdá komické, ale věřte, že ve východní Asii je to úplně normální. Čas od času vzduch znečišťují prachové bouře z pouště Gobi, a to zejména na jaře. Rouška se tedy může hodit i vám.

Vezměte si dobré boty

Proč zrovna do Koreje potřebujete kvalitní obuv? Celá země je totiž velmi kopcovitá a Korejci se moc rádi vydávají na pěší túry. Byla by škoda, kdybyste si na nějaký ten kopec nevyšlápli i vy.

Sakury nenajdete jenom v Japonsku

Početné kvetoucí třešně jsou velmi známou japonskou záležitostí, ale hojně je najdete také právě v Jižní Koreji! Jenom se jim zde neříká sakura, ale beot-kkot. Tuhle krásu můžete vidět na přelomu března a dubna.

Už jste navštívili Jižní Koreu?

Michaela Ordošová

Míša je pořádkumilovný introvert, který podezřele často opouští svoji komfortní zónu. Například studiem a prací v Londýně, procestováním východní a jihovýchodní Asie na vlastní pěst nebo povídáním o sólo cestování na svém Youtube kanále. Její cesty můžete sledovat také na Instagramu.