Než si zarezervujete svůj let, máme pro vás několik tipů, jak zjistit, za co všechno vlastně můžete zaplatit, aniž byste věděli, že je to nutné.

Letecké poplatky jsou vysoké. Tvrdá realita je bohužel krutá, letecké společnosti nyní schovávají poplatky a výdaje za věci, které dříve bývaly zcela zdarma. Nyní si za ně musíte připlatit. Co vás tedy čeká a nemine?

Mnohé z těchto poplatků jsou neobchodovatelné, musíte je jednoduše zaplatit, pokud chcete něco extra. Výsledek? Vědět, co tyto poplatky přinášejí a jak si z nich můžete našetřit na další letenku. Tady je osm skrytých leteckých sazeb, na které si dávejte pozor.

1. ZAVAZADLO NA PALUBĚ

Většina leteckých společností vám stále dovoluje přinést jedno zavazadlo na palubu, ale někteří již tuto výhodu nemají. To jestli budete muset zaplatit za přenosnou tašku, zpravidla závisí na typu zakoupeného lístku a na velikosti tašky. Společnosti American Airlines a United například nedávno spustily „základní sedadla“, která zavazují cestující na 25 dolarů za „přepravní tašku v plné velikosti“ nebo za případné zavazadlo, které vyžaduje prostor nad hlavou.

2. ZRUŠENÍ REZERVACE A ZMĚNY

Řada leteckých společností účtuje zákazníkům poplatek za zrušení nebo změnu rezervace, tyto poplatky se mohou výrazně lišit. Americké letecké společnosti ukládají poplatek za změnu až na 200 USD za vnitrostátní lety a až do výše 750 USD za mezinárodní lety, společnost Delta Air Lines účtuje podobné poplatky. U společnosti Raynair se ceny pohybují až do 100 eur. Když se tedy podíváte na tyto poplatky, zjistíte, že častokrát překračují cenu letenky.

3. REZERVACE ON-LINE A TELEFONICKY

Obvykle je možné rezervovat letenku on-line, mnoho leteckých společností ale účtuje poplatek za rezervaci letu po telefonu nebo osobně. Poplatky za telefonické rezervace se pohybují až do 500 korun a osobní poplatky za rezervaci jsou do 1000 korun.

4. WIFI BĚHEM LETU

Zatímco JetBlue nabízí všem cestujícím bezplatné vysokorychlostní wifi připojení, většina leteckých společností účtuje zákazníkům poplatek za přístup k internetu během letu. Některé letecké společnosti účtují paušální poplatek za celý let, zatímco jiné účtují hodinovou sazbu. (Ceny se také mohou lišit v závislosti na tom, zda se jedná o domácí nebo mezinárodní lety.) Existují způsoby, jak snížit náklady na wifi během letu. Řada leteckých společností nabízí měsíční plány předplatného zaměřené pro business cestující.

5. VYBAVENÍ SEDADLA

Mnoho leteckých společností nyní účtuje cestujícím poplatky za výběr místa v předstihu. Je tomu tak i u většiny nízkonákladovek, účtují si vše – výběr sedadla, uličku či okno. Některé letecké společnosti, jako je Lufthansa, vám umožňují zvolit si místo zdarma 24 hodin před odjezdem. (Samozřejmě, že nejlepší místa mohou být již zarezervována cestujícími, kteří si zaplatili za předčasnou rezervaci.)

6. NEALKOHOLICKÉ NÁPOJE

Tradiční letecké společnosti nabízejí cestujícím bezplatně džus nebo nealkoholický nápoj, účtovány jsou navíc pouze alkoholické nápoje. Někteří dopravci ale nyní účtují i poplatky za nealkoholické nápoje. To je dobré vědět dopředu, hlavně pokud se chystáte na delší let.

7. POLŠTÁŘEK NEBO DEKA

Chcete spát jako v bavlnce během letu a užít si pohodlí bezplatného polštáře nebo přikrývky? Možná budete muset zaplatit za tyto drobnosti i při delších trasách. Bohužel společnosti zavádějí také tyto poplatky. Zkuste si je zkontrolovat před odletem.

V této době je lepší zjistit veškeré informace o vašem letu dopředu. Nikdy nevíte, jaké poplatky na vás během letu čekají. Let může to být delší než 10 hodin, a to bez vody či pokrývky může být velmi nepříjemné. Mnoho leteckých společností nabízí věrnostní programy, kde toto již může být zahrnuto v ceně, ale nezapomeňte, že i za věrnostní program se platí.