Co je akutní horská nemoc?
Nemoc, která může nastat, když se pohybujete v místech vysoké nadmořské výšky. Dochází k tomu, že tělo nedostane množství kyslíku, které potřebuje. Vzduch ve vysokých nadmořských výškách je mnohem „řidší“, takže musíte dýchat rychleji, abyste získali dostatek kyslíku. Mírná forma AHS obvykle způsobí bolesti hlavy, mírnou únavu, ztrátu chuti k jídlu, zvracení a dušnost, někteří popisují, že příznaky jsou jako „opravdu špatná kocovina“. Vzácnější nežádoucí účinky vysoké nadmořské výšky se projevují tekutinou v mozku a plicích, jejich příznaky jsou vážnější, dokonce jsou život ohrožující. Jsou ale velmi vzácné, takže žádný strach.
Vysokohorská nemoc je velmi častá pro cestující do vyšších oblastí. Zatímco většina běžných forem AHS se obvykle vyskytuje po dosažení výšky více než 2500 metrů nad mořem, akutní AHS se může vyskytnout i v nižších výškách.
Jak tedy na to a jak se s tím vyrovnat?
Dejte si čas na aklimatizaci. Když dorazíte na místo, nechte si 2–3 dny, abyste se vyrovnali s novou nadmořskou výškou. Než se ujmete nějakého namáhavého treku, pokuste se být v klidu, a hlavně nekouřit cigarety. Vaše tělo se nakonec přizpůsobí nové nadmořské výšce a symptomy této ošklivé a nepříjemné nemoci zmizí.
Pokud je zde možnost neletět do destinace přímo, občas bývá výhodou jet autobusem či autem, náraz potom není tak velký, jako když vylezete z letadla. Samozřejmě často není možné a ani příjemné jet několik hodin autobusem do velkých nadmořských výšek.
Choďte pomalu. Při delší chůzi jděte vždy pomalu, dejte si na čas. Pokud to s rychlostí přeženete, můžete mít pocit nevolnosti a motání hlavy.
V lékárnách jsou dostupné prášky. Obvykle se užívají dvakrát denně a měly byste je začít brát minimálně dva dny před cestou do destinace. Může se stát, že budete muset pokračovat v užívání pilulek i po výšlapech, abyste se ujistili, že to na vás nedolehne zpětně. Funguje to tak, že získáte více krevních kyselin, což zvyšuje ventilaci a zlepšuje saturaci kyslíku v krvi. Nejprve se poraďte ale s lékařem.
Vyzkoušejte ibuprofen. Při sestupu z výšek může dojít k ukrutným bolestem hlavy, proto je ibuprofen v tomto případě velkým pomocníkem. Bolest hlavy může být doopravdy k nevydržení.
Pít hodně vody – toto je absolutní priorita. Aklimatizace je často doprovázena ztrátou tekutin, měli byste se pokusit vypít nejméně 3–4 litrů denně, ale doporučujeme čím více, tím lépe.
Dopřejte si pořádné, kalorické jídlo. Vezměte více než 70 % vašich kalorií ze sacharidů. Vyhněte se těžkým jídlům: Trávení zpomaluje, tudíž se nedoporučuje například červené maso.
Nekuřte a nepijte alkohol. Nejen, že alkohol odvodňuje, a to si nemůžete dovolit, ale ztíží vám veškerý pohyb a rekonvalescenci z nadmořských výšek. To samé platí pro kuřáky, pár dní předem je lepší kouření zcela vynechat a spíše se soustředit na zdravou stravu a hodně pitného režimu.
Tradiční metodou prevence a léčby obtíží, pocházejících z AHN, je kokový čaj (mate de coca), který často popíjejí místní obyvatelé, když pociťují nevolnost. Tento čaj má léčivé vlastnosti – zažívací, antiseptické, analgetické, protizánětlivé a energetické. Coca čaj zvláště zmírňuje hlad a únavu – zlepšuje fyzickou výkonnost.
S tím se pojí žvýkání listů koky, hlavně v Peru a Bolívii. Ale pozor! Může se stát, že následovně budou testy z vaší krve pozitivní na kokain! Listy rostliny koky obsahují alkaloidy, které jsou chemicky extrahovány jako zdroj kokainové báze. Množství kokainového alkaloidu v surových listech je však malé. Šálek čaje připraveného z jednoho gramu listů koky (typický obsah čajového sáčku) obsahuje přibližně 4,2 mg organického kokainového alkaloidu, ve srovnání s 25 nebo 30 mg v kokainu.
AHS není dobré podceňovat a často se na to fyzicky nedá připravit, jen vyčkat, aklimatizovat se a pít nadměrné množství vody. Nikam nespěchejte a nenechte se hnát velkým tempem. Jinak si z vašeho výletu nic neužijete, není to nic příjemného. Vše se dá ale v klidu přečkat.