Je na čase vyrazit na další výlet. Víte všechno, jak a co si zabalit, co na místě budete potřebovat a jak být praktickým člověkem na cestách za každou cenu. Všechno je připraveno k odjezdu.

Nejdůležitějším mezi tím vším balícím chaosem ale je výsledek. Nikdo nechce vypadat jako klasický turista. Nejen, že přitahujete více zloděje, ale také chcete zapadnout mezi místní a nebýt jim tolik na obtíž.

Takže, jak se oblékat a chovat, abyste nikoho neobtěžovali, ale zároveň si užili super dovolenou a cestování po nové zemi.

Máme pro vás několik tipů, jak toho dosáhnout:

Držte se základů

A to je oblečení. Vyhněte se čemukoliv s hanlivými nápisy nebo s nápisy, kterým sami nerozumíte. Také sportovní, náboženské nebo vojenské symboly by měly být pro vás tabu. Občas je dobré se vyhnout jakýkoliv národním vlajkám, přeci jenom to přitahuje až moc pozornosti. Nemáte zapotřebí vyvolávat jakékoliv debaty.

Ať už cestujete kamkoliv, vždy si zjistěte patřičné mravy a zvyklosti – obzvláště co se týče hluboce náboženských zemí.

Nezapomeňte na obuv

Tenisky jsou oblíbené snad všude na světě, ale najdou se i výjimky. Někdy tenisky značí turistu. Zkuste se kouknout po lepší obuvi. S tím se pojí i otevřené boty či žabky. Pokud nejdete na pláž, zkuste volit jinou vycházkovou obuv.

Cennosti nechte doma

Diamanty, drahé hodinky a tablety by měly zůstat vždy doma nebo alespoň patřičně uloženy ve vašem pokoji. Nic nepřitahuje pozornost tolik, jako drahé předměty. Bohužel nemilou pozornost. Například při cestování po Latinské Americe, i když vytáhnete jen telefon z kapsy, občas můžete být upozorněni, ať ho okamžitě vrátíte do kapsy nebo ho dobře schováte.

Pozor, jak se vyjadřujete

Pokud se ztratíte nebo jen nemáte ponětí, kam zrovna míříte, raději předstírejte, že máte někde být. Rozhodně lepší, než vytáhnout uprostřed ulice mapu a bláznivě zmatkovat a rozhlížet se. Nejlepší možností v této chvíli je zajít do nejbližší kavárny či většího obchodu a nenápadně se optat tam.

I hlasitost vašeho hovoru by měla být v limitu, při zmatku máme tendence mluvit hlasitěji. Snažte se taky zbytečně nešířit osobní informace, ani o vašem hotelu. Zkuste zvolit místo, které je spíše blíže k vašemu cíli než finální destinaci.

Vzhledem k tomu, že přijatelná gesta a neverbální komunikace se mohou výrazně lišit podle země, je moudré, abyste si před odjezdem zjistili místní zvyky a tabu.

Pokus o místní jazyk

Jsme zvyklí, že se většinou domluvíme anglicky. Není tomu ale všude tak. Občas člověk musí dbát a naučit se základní fráze v jiným jazyce, protože začít křičet anglická slova na někoho, kdo neměl k angličtině zatím žádný přístup, není zcela patřičné. Zkuste se naučit alespoň základní fráze a buďte velmi trpělivý, jelikož místní musí být často trpělivý s turisty. Všeho ale s mírou a nesnažte se zbytečně cizím jazykem zesměšňovat nebo v okolí halekat.

Zvažte účel vašeho oblečení – hlavně pro dámy

Samozřejmě, všichni chceme často vypadat dobře a vzít si alespoň na jednu večeři to nejlepší. Často ale i taková lepší psaníčko může udělat rozruch a lehce o něj přijdete. Tudíž už během balení přemýšlejte, kam vlastně jedete. Pojí se s tím i velikost vašeho zavadla, často ani věci nevyužijeme a zbytečně přitahujete pozornost s větším zavazadlem. Minimalismus je v tomto případě základ, čím méně neseme, tím méně pozornosti.

Máte pro nás vy nějaké tipy, jak zaručeně zapadnout?