Levné ubytování je k dispozici po celém světě – nemusíte platit za drahé hotely. Podívejte se na naše tipy, jak se ubytovat a vyspat low-cost nebo se vyspat úplně zadarmo.

Jeden z největších cestovatelských mýtů je, že musíte být nesmírně bohatí, abyste viděli svět. To samozřejmě není pravda. Cestování může být velmi cenově dostupné, zejména pokud používáte alternativní formy ubytování.

Cestování je drahé jen tehdy, když se rozhodnete ho drahé udělat.

Hostely

Cena od 100 Kč až po 250 Kč za noc

Backpacker hostely jsou oblíbenou volbou pro cestovatele s rozvahou. Pokoje a koupelny sdílí více lidí, což pomáhá udržet nízké náklady. Průměrná hostelovská místnost může obsahovat 4–10 osob, často vybavené lůžkovými postelemi. K zabezpečení vašich věcí jsou k dispozici osobní skříňky. Velmi příjemné jsou také základní snídaně (toasty a cereálie).

Kromě toho, že jsou levné, poskytují ubytovny / hostely vysoce společenskou atmosféru, aby spolu navzájem lidé spolupracovali. Společná kuchyň a obývací prostor pomáhají k seznamování na cestách, což je jedna z výhod nomádění. Mnoho hostelů pro batůžkáře má několik soukromých pokojů pro ty, kteří chtějí trochu více soukromí společně s živou společenskou scénou.

Backpacker Hostel Tipy:

 • Vyhněte se ubytovnám, které neposkytují šatny a skříňky pro vaše cennosti.
 • Špunty do uší a oční maska pomohou při nočním šumu a světle.

Penziony a low-cost hotely

Cena: 200 Kč až 800 Kč za noc

Penzion nebo levný hotel poskytuje jednoduchý, cenově dostupný pokoj bez výhod nebo služeb většího hotelu. Ve srovnání s hostelem získáte slušný soukromý pokoj, ale mnohem méně sociální interakce. Vše za mírně vyšší cenu. Kuchyň a snídaně a mohou a nemusejí být v ceně.

Stejně jako ubytovny, kvalita těchto míst se může značně lišit. V některých místech hostely nejsou k dispozici. Ale v okolí je spousta levných penzionů.

Tipy pro hosty:

 • Vždy požádejte, abyste nejprve viděli pokoj.
 • Ujistěte se, že jsou okna a dveře zabezpečené.

Krátkodobé pronajmutí bytu

Cena od 250 Kč až po 1500 Kč za noc

Pokud má někdo ve svém domě volnou místnost nebo celý byt, který nepoužívá, může jej pronajmout cestujícím – denně, týdně nebo měsíčně. Tyto byty jsou obvykle plně zařízené a zahrnují kuchyň – vše za cenu levných hotelů.

Jedním z velkých výhod pobytu v bytě je, že máte pocit domova i soukromí, můžete si pohodlně nakoupit a uvařit. Pravidelná interakce s místními sousedy vám pomůže při vašem objevování destinace.

Tipy pro ubytování v apartmánu:

 • Vyberte místa s recenzemi od minulých nájemců.
 • Vyhledejte umístění a možnosti dopravy u apartmánu.
 • AirBnB.com je skvělé místo k nalezení krátkodobého pronájmu bytů.
 • Pokud plánujete zůstat měsíc nebo déle, místní inzeráty a facebookové stránky poskytují nejlepší nabídky.

Dobrovolnictví nebo pracovní výměna

Cena: nic až 300 Kč za noc

Spíše než platit za ubytování, proč byste si to nemohli odpracovat? Existuje nespočet možností, jak dobrovolně poskytnout svůj čas, práci nebo odborné znalosti výměnou za pokoj a stravu po celém světě. Některé příklady zahrnují farmy, školy, přístřešky, ubytovny, chaty, ranče, a dokonce i plachetnice.

Pracovní výměny vám mohou naučit nové dovednosti, poskytnout přehled o zahraniční kultuře a prospěch z dobrého skutku při cestování. Nemluvě o tom, že vám to současně pomůže šetřit peníze.

Tipy pro dobrovolnictví:

 • Zkontrolujte, kolik hodin práce potřebujete, a jestli je zahrnuta strava.
 • Některé organizace účtují malý poplatek za pokrytí nákladů spojených s vaším hostováním.
 • WWOOF, WorkAway a HelpX jsou dobré stránky pro hledání příležitostí pro dobrovolníky.

Couchsurfing

Cena: neplatíte nic za noc

Pokud nevíte o CouchSurfing.com, měli byste se s tím okamžitě seznámit. Je to velmi velká (5 milionů silná) komunita lidí z celého světa, kteří otevřou své domovy a apartmány cestujícím zdarma. Můžete zde narazit jak na celou ložnici, tak na pohovku jen pro přespání.

Proč to dělají? Setkat se zajímavými lidmi. Sdílet jejich kulturu. Najděte nové kamarády pro vaše dobrodružství. Hned po vašem odjezdu můžete ohodnotit hostitele, stejně jako on vás. Tímto stránka zabraňuje jakémukoliv zneužívání.

CouchSurfing Tipy:

 • Poskytněte spoustu informací na svém profilu, abyste získali důvěru.
 • Vždy odesílejte jen osobní žádosti, nic nekopírujte. Lidé budou vědět, že máte doopravdy zájem.
 • Udělejte si čas na rozhovor nebo na zábavu, jídlo u vašich hostitelů.

Noční autobus

Cena jízdenky

Úžasný způsob, jak ušetřit peníze za náklady na ubytování, je cestovat v noci. Spánek ve vlacích, letadlech a autobusech může ušetřit jak čas, tak dost peněz. Nedá se to samozřejmě praktikovat neustále, ale pro levnou možnost cestování člověk rád pár nocí přetrpí.

Tipy pro noční dopravu:

 • Pokud máte možnost, vyberte si místo s prostorem pro nohy.
 • Přineste si sluchátka, oční masku, vodu a něco teplého.
 • Zabezpečte své cennosti pod sebe.
 • Alarm nebo upozornění před zastávkou je nutnost.

Co preferujete během svého cestování? Raději pohodlí nebo hledáte levnější alternativy?