Asi se shodneme, že většina z nás na cestách také ráda fotí. Někteří cestovatelé, které znám, kontrolují to, jestli u sebe mají foťák, častěji než svůj pas. Ptáte se, jak fotit lepší fotky, ať už na cestách, nebo v běžném životě? Dali jsme pro vás dohromady 7 jednoduchých tipů.

Foťte lidi

Lidé jsou pro nás celý svět. Bez lidí by neexistovala žádná historie, kultura, ani důvod, proč navštěvovat naše vysněná místa. Trik pro úspěšnou fotku je zachytit člověka, který ukazuje speciální znaky konkrétního místa, v jeho přirozeném prostředí. Vyfoťte ho tak, aby na fotce byl celý jeho obličej i ramena. Nezapomeňte, že pro nejkrásnější portrét hledáte i věkem ošlehané a jinak zajímavé tváře.

Zaznamenejte okolí

Pokud jste na zajímavém místě, určitě chcete zachytit i atmosféru, která tam zrovna panuje. Zkuste vyfotit širokoúhlou fotku s více objekty, ale zároveň přemýšlejte nad záběrem tak, aby na něm nebyla žádná zbytečná místa, která nic kompozici nepřidají, ale také neuberou. Zkuste vyfotit víc fotek, abyste zvýšili šanci dobrého snímku. Někdy pomůže přidat předmět do popředí záběru.

Foťte světlo

Malíř maluje barvou, fotograf fotí světlem. Všímejte si slunce, mlhy, mraků a jiných přírodních jevů, které mohou ovlivnit vaše fotky. Pokud jste uvnitř, všímejte si světla, které máte k dispozici, ale také stínů, kontrastů a kouře. Všechny aspekty vám pomohou vyobrazit náladu, která v daném místě panovala, a to je klíč k tomu, jak fotit lepší fotky.

Běžte blíž

Známý maďarský válečný fotograf Robert Capa prohlásil "Nejsou-li vaše fotografie dobré, nebyli jste dost blízko." Je jedno, jestli fotíte detail nebo krajinu, šance na zajímavou fotku se zvýší, pokud ji celou vyplníte objektem. Zamyslete se nad prostorem, který na fotce obklopuje váš objekt. Má tam být? Dává fotce něco extra? Pokud ne, pryč s ním.

Objekt nemá být uprostřed

Existují různé poučky o kompozici jako pravidlo třetin apod. Pokud v nich tápete, pamatujte si jediné. Na snímku by váš objekt neměl být uprostřed. Pokud ho umístíte na stranu, fotka se stane dynamičtější, a navíc máte možnost zachytit objekt ve určitém prostředí a ne jen samotný.

Najděte si správné místo

Občas se kolem vás něco přihodí a vám se zrovna podaří moment na fotce zachytit. Nejlepší fotky ale obvykle nevznikly náhodou. Pokud uvidíte zajímavého člověka nebo zvíře, zkuste ho sledovat a počkat, až bude na lepším místě. Nebo si najděte místo s perfektním osvětlením a tady čekejte, až se stane něco zajímavého. Tím, že budete pracovat s prostředím a s objektem mnohem spíš vyfotíte úchvatnou fotku než jen čekáním na náhodu.

Sejděte z prošlapané cesty

Skvělým fotografem se nestanete, pokud budete fotit stejné věci, jako ostatní cestovatelé na této trase. Sejděte do bočních uliček a hledejte zajímavé příběhy pro vaše fotografie tam.

Jaké rady byste ostatním fotografujícím cestovatelům dali vy?