Chcete chvíli cestovat více po světě? Nebo si zajet na krásnou dovolenou? Nemusíte být bohatí, ale budete muset být kreativní, abyste našetřili peníze a investovali správně. Zde najdete naše osvědčené tipy.
Je tu populární mýtus, který často uslyšíte – cestování stojí hodně peněz. Normální lidé přece nemohou jen tak cestovat. Nemusíte mít bohaté rodiče či skvěle placenou práci, kde trávíte čas od rána do večera, stačí se jen zamyslet a následně zapracovat na vaší finanční správě.
Když procestujete ale více zemí, v různých koutek světa, dojde vám, že to tolik peněz zase nestojí a není to jen pro privilegované.
Jak ušetřit peníze za cestování
Základem všeho je se naučit, jak správně utrácet a hlavně méně, ušetřit více a vydělat více.
Není to vůbec snadné, vyžaduje to hodně práce a odříkání, ale pokud to zvládne tolik cestovatelů na volné noze, můžete i vy. Je zcela jedno, jestli chcete vyjet jen na čtrnáct dní či na rok, proces bude vždy stejný. Jak tedy na to?
Být finančně odpovědný
Zamyslíme-li se nad tím, jestli nás naučila škola něco o tom, jak hospodařit s penězi, zjistíme, že pravděpodobně ne. Dokud nedojdeme určitého věku, správa peněz není něco, čím by se mladý člověk chtěl zabývat. Trvá to dlouho a člověk potřebuje nabít určité zkušenosti. Pamatujte si, že je to maraton, nikoliv sprint.
Bude to významný a dlouhodobý závazek, který bude někdy opravdu těžké dodržet. Ušetřit dostatek peněz na cestu nebo na cokoli jiného je těžké a vyžaduje oběť, což je důvod, proč tak málo lidí uspěje. Správný způsob myšlení je vše! Jak moc to chcete? Je to vaše odpovědnost celou cestou.
Stejně důležité je, kolikrát jste ochotni to zkusit a možná i selhat, dokud se nepodaří úspěšně si osvojit všechny návyky a strategie, které dávají požadovanou částku do banky.
Rozpočet je základ
Existují dva typy rozpočtů, kterých se musíte držet. První je rozpočet vašeho výletu. Druhým je rozpočet pro váš život. Nejdříve musíte zjistit, kolik vás bude stát celý výlet. Pokud víte, co děláte, váš cestovní rozpočet může vyjít na pár stovek denně. Částka se bude samozřejmě lišit podle destinace, času stráveném cestováním a daném místě. Pokud se rozhodnete moudře, vaše ubytování nebude stát téměř nic. Snadno a rychle lze najít levné lety – jen tomu musíte věnovat trochu vašeho času.
Pokud chcete nejlepší rady, jak ušetřit peníze na cestách, začněte tady.
Nyní nastává velká otázka – jak se chystáte dostát vašeho cíle?
První krok: Vytvořte pohyblivý rozpočet, přiřaďte přesná čísla k opakovaným výdajům a držte se ho zuby nehty. Některé výdaje jsou fixní, například vaše nájemné – ačkoliv se to samozřejmě může v průběhu měnit. Ostatní výdaje jsou flexibilní, například peníze, které každý měsíc utratíte za jídlo nebo kulturní výdaje. Trik je v tom, že vždy musíte vědět, kolik z vašeho rozpočtu odebíráte, aby se nic z toho nekontrolovatelně neztrácelo.
Chcete jít nakupovat? Rozhodněte se předem, kolik si můžete dovolit utratit, a použijte kalkulačku v telefonu, abyste si vše stále mohli zkontrolovat. Chcete jít ven s přáteli? Vezměte si pouze hotovost a nechte své karty doma, abyste nemohli v průběhu večera vybírat.
Efektivní rozpočet vás nemusí strašit. Ve skutečnosti je to přesný opak. Když máte přehled nad svými financemi (a ne naopak), vaše důvěra se bude zvyšovat a budete pracovat ještě více směrem k vašemu cíli.
Osvojte si návyky, které vám ušetří peníze
Přivstaňte si trochu dříve a jeďte autobusem či ještě lépe, vezměte si kolo. A co teprve sdílené jízdy. Které z návyků můžete vynechat a ušetřit tak spoustu peněz? Jaké dovednosti se můžete naučit, aby snižovaly vaše denní návyky?
Jeden ze zdárných příkladů je příprava jídla doma místo návštěv restaurací či kaváren. Není potřeba neustále chodit do těch nejlepších restaurací či si jen objednávat pizzu a každé ráno chodit do vaší oblíbené kavárny na kávu a sladkost. Většinu z těch věcí si můžete připravit doma a ještě z toho mít dobrý pocit.
Snížení nákladů na ubytování
Toto je extrémní, ale také mimořádně efektivní. Pokud místo, které si pronajímáte či vlastníte, je moc velké a stojí vás měsíčně hodně peněz, vždy je možnost se přestěhovat do menšího, zde totiž můžete ušetřit na váš cíl. Pokud tomu tak není, a vy máte rok nebo více, než vyrazíte na cestu – proč se nepřesunout do menšího bytu nebo do levnějšího sousedství?
Někdy musíte myslet mimo vaši komfortní zónu, ještě než ji vůbec opustíte, aby se vaše sny staly skutečností. A drastická opatření mohou být nepohodlná, ale účinná.
Prodejte vaše zbytečnosti
Začněte například u oblečení, které se prodává nejlépe. Jistě najdete ve vašem šatníku, hlavně co se týče dam, spousty kusů, které už neviděly světlo světa pěkných pár měsíců. Co když zrovna ten jeden kousek vám může zaplatit letenku někam po Evropě? Nejen, že ulehčíte sobě, i pro budoucí balení, ale taky našetříte dost peněz. Okamžitá injekce potřebných peněz!
Následně můžete zkontrolovat nábytek, sportovní náčiní, knihy a popřípadě váš dopravní prostředek, který během cestování bude brát akorát peníze z vašeho účtu.
Souhrn tipů během cestování
Jak ušetřit, než se dostanete na cestu, jsme si už řekli. V neposlední řadě je hned několik tipů, které lze využít už během samotného cestování. Například vám spaní v hostelech ušetří spoustu peněz za ubytování, pokud nepotřebujete mít soukromý pokoj či hotel. Free city tours – již v každém větším městě najdete průvodce, kteří vás provedou zdarma či za malý příspěvek, většinou jsou to místní a rádi vám řeknou ty nejlepší tipy a triky. Pokud máte stále možnost jakékoliv slevy, studenti, učitelé nebo je vám pod 26 let, nezapomeňte se o to přihlásit. Městské karty – ve většině větších měst si můžete předplatit karty, se kterými budete mít slevy na různá místa jako muzea, výstavy, koncerty a hlavně památky.
Jak vy pravidelně doplňujete vaše kapsy pro cestování?