I přesto, že cestování milujeme, měli bychom myslet na to, že jeho dopady na planetu často nejsou zrovna pozitivní. Letadla způsobují velké emise oxidu uhličitého, světoznámé pláže se kvůli velkému náporu návštěvníků musejí zavírat a bydlení ve velkoměstech se zdražuje v důsledku růstu turistického ruchu a vzniku Airbnb. Pojďme se tedy podívat na to, jakými malými kroky můžete minimalizovat svůj dopad na životní prostředí a místní komunitu, když někam vycestujete.

Zanechte po sobě co nejméně odpadu

To nejmenší, co můžete udělat, je uklízet po sobě odpadky a dávat je tam, kam patří: do odpadkového koše nebo v lepším případě do nádob na tříděný odpad. Pokud plánujete kempovat nebo si chcete udělat piknik v přírodě, nezapomeňte po sobě vždy uklidit. A určitě nic nezkazíte, když čas od času posbíráte nějaké odpadky třeba na pláži.

Planetě ulevíte od odpadu také tím, že budete cestovat s vlastní láhví na vodu, znovupoužitelnou taškou na nákup či vlastními krabičkami na jídlo. Také je lepší variantou najíst se v restauraci než si nechat jídlo zabalit s sebou.

Podporujte místní obchod

Cestování má smysl tehdy, když vaše peníze putují tam, kde jsou nejvíc potřeba – do kapsy místních obyvatel. Snažte se tedy využívat místních služeb, co nejvíc to jde. Opravdu potřebujete jíst v KFC, když za rohem vaří milá rodina ve své restauraci výborné domácí jídlo? Nechte se také provést lokálním průvodcem místo velké zájezdové firmy nebo si kupte ručně vyráběné suvenýry v malém obchůdku. Nekupujte si ale nic od dětí prodávajících na ulici; jenom byste tím přispěli k tomu, že budou místo vzdělávání nadále pracovat na ulici.

Respektujte přírodu

Svět je plný přírodních krás a povinností nás všech je pečovat o ně tak, aby zůstaly nedotčené. Nikdy nic neničte a netrhejte. Pouze obdivujte a zanechte přírodu v takovém stavu, v jakém byla před vaší návštěvou. Zároveň neporušujte místní zákazy, které vznikly z nějakého důvodu, a nechoďte mimo vyznačené stezky.

Dbejte na správné zacházení se zvířaty

V některých částech světa se bohužel ubližuje zvířatům dennodenně. Dělejte vše proto, abyste na svých cestách týrání zvířat nepodporovali. Nekupujte suvenýry vyrobené ze zvířat, nejezděte na slonech a neúčastněte se podobně pochybných zvířecích aktivit, nekrmte divoká zvířata, nesahejte na mořské hvězdice a čerstvě vylíhnuté želvičky, neberte z moře korály ani mušle a tak dále.

Nerušte místní obyvatele

Respektujte místní obyvatele. Ať už zavítáte kamkoli, nezapomeňte, že je to v první řadě něčí domov, snažte se co nejméně vyrušovat. Nehulákejte a nevstupujte na soukromý pozemek. Existuje mnoho městeček, která v posledních letech zažila obrovský nárůst turistického ruchu. To změnilo životy jejich obyvatel, kteří často přicházejí o klid a soukromí a nemohou s tím nic dělat – jedním takovým případem je třeba rakouský Hallstatt. Pokud můžete, vyberte si radši méně turisty navštěvované destinace.

Přizpůsobte se místní kultuře

Zjistěte si o dané destinaci informace předem, abyste věděli, jaké tam jsou zvyky a zákony, co se nosí, co je neslušné a podobně. Dáte tím najevo, že respektujete místní kulturu a nikoho nebudete pohoršovat například nesprávným stylem oblékání.

Zajímejte se o místní

Neschovávejte se jen v komfortní zóně svého hotelového komplexu, ale vyrazte do ulic a mluvte s místními. Jedině tak se skutečně dozvíte něco o jejich každodenním životě a zbouráte vaše předsudky. Vy jim zase na oplátku můžete povědět něco o své zemi, do níž se mnoho z nich nemá možnost podívat. Respekt ukážete také tím, že se naučíte alespoň pár základních frází v místním jazyce. A ještě jedna věc: pokud si někoho chcete vyfotografovat, požádejte nejprve o jeho svolení.

Myslete na životní prostředí

Pokuste se ulevit životnímu prostředí, kdykoliv je to jen možné. Pokud to jde, zapomeňte na taxík a jděte pěšky nebo jeďte na kole. Stejně tak můžete při menších vzdálenostech zvolit cestování po zemi místo letecky. Vypínejte klimatizaci a světla při odchodu z hotelového pokoje a nenechte si denně vyměňovat ručníky a uklízet pokoj. I takové malé kroky pomáhají.

Máte další tipy, jak cestovat zodpovědně?

Michaela Ordošová

Míša je pořádkumilovný introvert, který podezřele často opouští svoji komfortní zónu. Například studiem a prací v Londýně, procestováním východní a jihovýchodní Asie na vlastní pěst nebo povídáním o sólo cestování na svém Youtube kanále. Její cesty můžete sledovat také na Instagramu.