Couchsurfing, pronájem bytu či jen přespání u známých a přátel může být občas velmi těžké jak pro cestovatele, tak pro hostitele. Jak být dobrým hostem a nepřekračovat žádnou pomyslnou čáru?

Prozkoumejte situaci a chování lidí.

Ne vždy se chce každý vybavovat a pozvat vás k sobě za zábavou, někdy to může být jen proto, že jste se jako cestovatel zrovna ocitl v nouzi. Pokud dokážete přečíst dobře vaši situaci, může někdy klasické „Jak se máš?“ a „Hezký den.“ úplně stačit a nemusíte se zbytečně přemáhat k další konverzaci. Váš hostitel může mít zrovna peprný týden v práci a potřebuje mít svůj klid.

Pokud váš hostitel zůstane s vámi, připravte společné jídlo.

Buď pomožte s nákupem, nebo přijde ruku k dílu. Nic nedává lidi více dohromady než příprava jídla, a vaše pomoc také ukazuje, že si této situace vážíte. Bez ohledu na to, kdo jídlo připravil, dost pravděpodobně bude i na vás úklid po vaření. Dobří hosté by za sebou měli nechat spoustu vzpomínek, ne nepořádek.

S tím se pojí: nedělejte žádný nepořádek!

Občas se může stát, že v domově, kde přespáváte, už nepořádek je, nepřidávejte ale další. Každé ráno ustelte, všechny své osobní věci nechcete vždy uspořádané a opouštějte byt v takovém stavu, jaký byl, než jste do něho vstoupili.

Ocenění

Místo toho, abyste zbytečně kupovali mnoho darů pro vaše hostitele (občas není ani ve vašem zavazadle místo), obyčejné ocenění jejich domova zahřeje více než tisíce zbytečností. Nezapomeňte vždy dát vašemu hostiteli vědět, jak moc si ho ceníte, stejně tak jeho obydlí. Pokud ale máte možnost a hostitele už třeba znáte lépe, darovaná maličkost jistě potěší.

Ptejte se.

Vyjádřete zájem o bydlení a život vašeho hostitele tím, že se zeptáte na zajímavé umění, fotografie či design jejich bydlení. Pokud má váš hostitel děti nebo domácí mazlíčky, zeptejte se na ně, jestliže nastane pohodová atmosféra, komunikujte. Jsou to pravděpodobně velmi důležité aspekty jejich života a také se s vámi o ně rádi podělí. Vše ale s úctou a jak jsme psali výše, vždy podle situace.

Požádejte o doporučení.

Nejlepší není jen nocleh, ale i informace od místních. Hostitel vám jich může předat co nejvíce ohledně místa, kde jste. Restaurace, kavárny, muzea či parky. Ukažte se i jako dobrý host: projevujete zájem o město vašeho hostitele a respektujete jeho názor na danou lokalitu.

Vždy za sebou nechte poděkování.

Karty s poděkováním jakoby zmizely z našeho života, zdá se, že existují pouze pro svatební oslavy, ale co může být hezčího, než nechat malý vzkaz vašemu hostiteli někde, kde ho hned po vašem odchodu objeví. Stačí jen malinká kartička s poděkováním za nocleh a užitečné rady. Nikdy nevíte, kdy se do dané destinace budete chtít vrátit a vstřícné gesto vám nikterak neublíží. A jistě udělá velkou radost.

Podělte se s námi o vaše tipy, jak být dobrým hostem.