Čím dál tím více se můžeme ve zprávách či na různých sociálních sítích dočíst o nepatřičném chování pasažérů v letadle či samotné společnosti letadla. Chceme proto v tomto článku zopakovat a podívat se na základní pravidla, kterými by se člověk měl řídit, ať už pro své vlastní bezpečí a pohodlí či s ohledem na ostatní.

Zvýšení počtu letadel, tras a rozmach levných leteckých společností usnadňuje cestování všem. Znamená to, že lety jsou spolehlivě více přeplněné, s překážkami v prostoru a nad hlavou. Lidé se obávají, že zmeškají spojení a někteří jsou jen nervózní, protože to se od létání občas dá očekávat. Napětí v těchto případech roste a stačí jen málo k tomu, aby někdo vypěnil.

Podle Mezinárodní asociace leteckých dopravců počet násilných konfrontací během letu stoupá. Letové posádky kategorizují leteckou zlobu do několika kategorií: bojové chování, emoční vzplanutí, nedodržování předpisů a incidenty zahrnující drogy, alkohol, kouření nebo sex. Nedávná studie také ukazuje, že bojové chování a intoxikace byly častější v první třídě, zatímco emoční výbuchy, jako je panický útok, byly častější mezi cestujícími v ekonomické třídě.

Samozřejmě existuje několik způsobů, jak se alespoň snažit vyvarovat se konfrontací. Tady je hned několik z nich:

Co by každý pasažér měl vědět a udělat

  1. Pokud je někdo vedle vás evidentně znepokojen, například kvůli strachu z létání, počkejte chvíli, abyste zjistili, zda je vše v pořádku. Potom se osoby vedle vás zeptejte, zda jí pomůže konverzace, nebo zda chce zůstat v klidu a relaxovat.
  2. Pokud se cítíte z jakéhokoli důvodu ohroženi jiným cestujícím, vklidu vstaňte a promluvte si s leteckým personálem. Vysvětlete jim, že osoba vedle vás je rozrušená a máte z toho nepříjemný pocit. Zeptejte se, jestli je něco, co by pro vás mohli udělat nebo pro spolusedícího. Pokud je situace opravdu špatná, požádejte o výměnu sedadla. Vždy buďte opatrní a zdvořilí, letušky a stevardi jsou tady od toho, aby vám pomohli, a jsou zvyklí řešit tyto situace.
  3. Pokud jde o nepohodlí způsobené sklápěním sedadel ve stísněném prostoru ekonomické třídy, je třeba si položit otázku, zda-li je sedadlo před vámi nakloněno tak, že vás to opravdu ruší? Není-li zbytí, zeptejte se velmi slušně a vstřícně osoby před vámi, jestli je to doopravdy nutné. Nebude-li spolucestující reagovat a nebude se mu to zamlouvat, běžte se protáhnout na chvíli po letadle a zkuste si užít více prostoru alespoň po kabině.

Nezapomeňte, že všechno skončí za pár hodin a jde o to jen vydržet let. Lidé kolem vás to také nemají jednoduché a určitě nikdo nemá úmysl si to zbytečně stěžovat. Vše se dá vždy řešit klidnou domluvou.

Co by žádný pasažér neměl nikdy dělat

  1. Ať děláte cokoliv, nezapojujte se do žádných konfliktů, natož s někým, kdo je už mírně vytočen. Jak jsme psali předtím, vždy raději vyhledejte pomoc letušky, která vše dokáže taktně dát do pořádku.
  2. Pokud za vámi sedí někdo, kdo vám ustavičně kope do sedačky či s ní pohybuje a vyloženě vás vyrušuje, ta nejlepší věc rozhodně není si sklopit na truc sedačku. Pro dobro věci a vašeho příjemného letu, neprovokujte.
  3. Pokud osoba před vámi odmítne dát zpátky sedačku, i když vás to může jakýmkoliv způsobem rušit a vy jste se samozřejmě chtěli slušně domluvit, nikdy se nepouštějte do konfliktu. Každá osoba si totiž místo v letadle zaplatila a může jej využívat podle svých představ, a jak je povoleno. Což samozřejmě sklopení sedačky zahrnuje.

Jako poslední a ten nejdůležitější tip, snažte se vždy držet svého osobního prostoru, který vám byl s vaší letenkou dán. To samozřejmě platí i o zavazadlech a jiných potřebných věcech, se kterými cestujete. Každý má svůj prostor a toho se musí držet, i když jde častokrát o pohodlí. Je někdy lepší doopravdy vstát a potáhnout si nohy v uličce, než se zbytečně čertit a způsobovat hádky. Letecký personál je tam od toho, aby vám pomohl v každé situaci.