Plánujete dovolenou v Thajsku, ale nevíte, kdy je nejvhodnější doba pro návštěvu? Sníte o tom, že chcete vidět na vlastní oči polární záři, ale nevíte, kdy je ten správný čas? Svět je obrovský a vidět všechna úžasná místa vyžaduje spoustu času a spoustu plánování. Nevíte, kam na dovolenou v říjnu, listopadu nebo v březnu? Na následujících řádcích se dozvíte, v jakou roční dobu je nejlepší navštívit danou zemi, abyste si ji užili na maximum.

Leden

Kapské město, Jihoafrická republika

Kam vyrazit v lednu: Jižní polokoule nabízí v době, kdy jsou v Čechách zimní plískanice, krásné a slunečné počasí a jen hodinový časový rozdíl, takže nebudete mít jetleg (tj. pásmovou nemoc). Dalším lákavým místem pro lednové úniky za teplem může být Omán nebo Dubaj, kde se v tuto roční dobu nebudete cítit jako na grilu, tak jak to v těchto zemích bývá v ostatních ročních obdobích.

Kdyby vás to táhlo do Karibiku, tak se vyhněte ostrovu Barbados, který je velmi drahý a vydejte se jižněji, třeba do Dominikánské republiky. Možná překvapivým, ale určitě oprávněným favoritem jsou Benátky. V zimě budou určitě jiné, než je znáte z fotografií. Jsou překrásné a liduprázdné, mlhavé a tajemné. Ale atmosféra je nepopsatelná, až mystická. Chcete-li načerpat energii ze slunečních paprsků, vyražte do mystického Myanmaru nebo severního Thajska.

Čemu se vyhnout: Severské země a města jako Stockholm. Čeká vás tu nepříjemné chladno a krátký den se západem slunce kolem 15 hodiny. Čím více na sever se vydáte, tím kratší dny budou.

Únor

Skandinávie

Kam vyrazit v únoru: Pokud vás přece jen láká zima, ale především polární záře, tak je vhodné vyrazit do Laponska - severních oblastí Skandinávie. Únor je nejvhodnější měsíc, protože je méně sněhových přeháněk a obloha je jasnější. Budete tak mít větší šanci spatřit polární záři.

Únor je měsíc, kdy se slaví svátek zamilovaných. Za romantikou můžete vyrazit do Marakéše v Maroku. Je tam příjemné slunečné klima a ubytování je levnější, protože je únor a není hlavní sezóna. Dalším místem, které je vhodné navštívit, je Řím. Jindy hektické město je v únoru klidné a romantické. Pokud toužíte získat trochu vitamínu D ze slunečního svitu, můžete se vydat do Indie do vyhlášeného regionu Goa. Únor není sezóna, a je tak možné získat velmi výhodné ceny za ubytování.

Čemu se vyhnout: Island - je tam období bouří. V roce 2015 bylo ze 53 bouří v prvních 70 dnech roku.

Březen

Koh Samui, Thajsko

Kam na dovolenou v březnu: Thajský ostrov Koh Samui je ideální volba pro potápění či šnorchlování. V březnu je v Thajském zálivu málo zamračených dní a je tak výborná viditelnost pod vodou. Výbornou destinací na jaře je také Kalifornie. Teploty již začínají být příjemné, ale davy sem začnou proudit až s létem. Je to také nejlepší doba pro návštěvu národních parků jako Yosemite nebo Yellowstone.

Březen je také ideálním obdobím vydat se na hory do rakouských Alp. Ceny jsou příjemnější než v nejvyšší sezóně a jako bonus budete mít delší den a více slunečního svitu.

Čemu se vyhnout: Kanada - taje zde obrovské množství sněhu a do toho pravidelně prší, takže období kolem března může být velmi vlhké.

Duben

Sicíle, Itálie

Kam vyrazit v dubnu: Jižní Evropa je ideální místo. Začíná teplé počasí, ale ještě není nesnesitelné horko. Vyražte například na Sicílii v Itálii nebo do Andalusie ve Španělsku. A navíc k tomu seženete levnější letenky, protože bude před hlavní sezónou.

Duben je vhodná doba, i pokud chcete navštívit Karibik. Máte šanci najít výhodnější letenky a ostrovy nebudou tak přeplněné.

Když se vydáte do Tokia, tak se davům zahraničních i místních turistů nevyhnete, a to hlavně protože vrcholí sezóna rozkvětu třešnových stromů. To je v Japonsku úchvatná podívaná, která stojí za to. Protože jde o hlavní sezónu, je vhodné rezervovat ubytování s časovým předstihem.

Čemu se vyhnout: Cancún, Mexiko. Období pro návštěvu je sice vhodné, ale využívají ho hlavně studenti z USA, kteří jsou proslulí svými jarními alkoholovými prázdninami v Cancúnu.

Květen

Skotská vysočina

Kam vyrazit v květnu: Období, kdy rozkvétá mnoho květin, a můžete se kochat nádhernými scenériemi, aniž by vás obtěžovaly miliony mušek.

Květen je také nejvhodnější dobou, kdy navštívit místa, která v létě sužují nepříjemná vedra, jako například jižní Portugalsko, Kréta a jiné jižní země. Příjemnou návštěvu můžete zažít v Amsterdamu v Nizozemí, kde v květnu vrcholí sezóna tulipánů a můžete tak vidět úchvatnou podívanou v podobě nekonečných barevných lánů plných květů. Čekejte ale davy zahraničních turistů i místních obyvatel.

Od května do září je velmi lákavá Jihoafrická republika. Je mimo sezónu, takže jsou nižší ceny, ale pozor - s nižšími cenami přichází i nižší teploty.

Čemu se vyhnout: Egypt - teplé větry z pouště mohou přinést vlny veder kolem 40 stupňů.

Červen

Národní park Yellowstone

Kam vyrazit v červnu: Nejstarší národní park v USA, Yellowstone, je vhodné navštívit v červnu, protože jsou nejvíce aktivní proslulé yellowstonské gejzíry a je i velká šance spatřit medvědy grizzly. Národní park Yellowstone má rozlohu 2 miliony akrů, takže když se vydáte mimo hlavní stezky, tak se nemusíte ani v hlavní sezoně bát, že budete potkávat davy turistů.

Další ideální destinací je Island. Je sezóna pro sledování velryb, takže můžete očekávat více turistů než obvykle, ale na málo obydleném Islandu se snadno zatouláte a budete si tak připadat, jakoby jste tu byli sami. Jestli byste rádi vyrazili do Irska, ale odrazuje vás jeho pověst deštivého ostrova, tak červen je ideální období, kdy navštívit Irsko. Podle statistik je totiž červen nejsušším obdobím v roce.

Čemu se vyhnout: Benátky - krásné místo, ale v tuto dobu velmi přeplněné a ještě k tomu vás budou obtěžovat nepříjemní komáři.

Červenec

Švédsko a Norsko

Kam vyrazit v červenci: Švédsko nebo Norsko je vhodné navštívit právě v letních měsících. Dlouhé dny a půlnoční slunce jsou neskutečný zážitek. A pokud se vydáte za polární kruh, tak slunce nezajde vůbec. A kdo by si nechal ujít třeba noční koupání v moři za svitu půlnočního slunce.

Na oslavy a bujaré večírky se vydejte do některého z velkoměst USA, New Yorku, Philadelphie nebo Washingtonu. Čtvrtého července slaví američané Den nezávislosti a ulice a bary ožijou jako nikdy jindy v roce. Na jižní polokouli je zima, takže pokud vás omrzí letní počasí, vydejte se třeba na lyžovačku na Nový Zéland.

Čemu se vyhnout: Indie - sezona monzunů je v plném proudu.

Srpen

Safari, Keňa

Kam vyrazit v srpnu: Srpen je ten správný čas, pokud byste rádi navštívili africké safari v Keni. Masivní migrace obrovských stád pakoňů a zeber čítající až dva miliony zířat je úchvatná podívaná.

Jestli vás více láká jen tak si někde poležet na pláži, tak se vydejte na sever Španělska. A pokud hledáte klid a odpočinek a obejdete se bez pláže, italský region Umbria je naprostým balzámem na duši. Všichni zahraniční turisté i místní obyvatelé se totiž vydávají do přímořských oblastí a budete to tu mít jen pro sebe.

Čemu se vyhnout: Francouzká riviéra - celá Francie tu bude na prázdninách.

Září

Ibiza

Kam na dovolenou v září: Ibiza je v září opravdovým rájem. Davy turistů jsou pryč, stejně tak s nimi nekonečné párty. Ceny jsou až o polovinu nižší a můžete si pořád užít teploty kolem 20 stupňů.

Na Maledivách je období dešťů, ale nenechte se odradit. Nízké ceny vám určitě vykompenzují občasné sprchnutí. Ideální suché počasí najdete v Austrálii, kde vám příjemné teploty umožní cestovat v pohodlí.

Čemu se vyhnout: Karibik, Florida - sezona hurikánů je v plném proudu a nedoporučuje se sem v toto období jezdit.

Říjen

Bali, Indonésie

Kam na dovolenou v říjnu: Na Bali sice oficiálně začíná období dešťů, ale mohutné sprchy většinou přichází až kolem listopadu. Takže pokud to risknete, budete pravděpodobně odměněni příjemnou teplotou kolem 27 stupňů, prázdnými plážemi a výhodnými cenami ubytování.

Jihovýchodní Evropa vás také přivítá spostou slunce, a protože je po sezóně, tak za mnohem přijatelnější ceny. Za návštěvu tak stojí Turecko či Řecko.

Čemu se vyhnout: Čína - první dva týdny jsou národní svátky, což znamená že celá Čína je na cestách. To se projeví na obsazenosti dopravy a hotelů i na cenách.

Listopad

Lake District, Anglie

Kam vyrazit v listopadu: Lake District (Jezerní oblast) je údajně nejhezčí národní park v Anglii. V listopadu budete mít národní park skoro pro sebe a nejvíc si ho užijete s ubytováním, ve kterém se po krásné procházce budete moci ohřát u hořícího krbu.

Naopak rušný život zažijete, pokud se vydáte do New Yorku, kam se sjíždění lidé z celého světa na obrovské vánoční nákupy. Zároveň tam ještě není tak chladno jako v prosinci.

Čemu se vyhnout: Bretaň - podobné klima jako v Británii. Depresivně vlhká a šedivá zima.

Prosinec

Praha

Kam vyrazit v prosinci: Evropská hlavní města v čele s Prahou vás přivítají kouzelnými vánočními trhy. Praha byla v roce 2016 zvolená městem s nejhezčími vánočními trhy. Další fantastické destinace s vánočními trhy jsou Budapešť, Bukurešť nebo Víděň. Do Rakouska se vyplatí vyrazit nejen do města na trhy, ale také užít si zimní radovánky na horách.

Čemu se vyhnout: Barbados a jiné karibské ostrovy - jsou Vánoce a ceny jsou nasazené a vše je plné.

Vydejte se cesty kdykoliv

Cestování si můžete užít i bez ohledu na sezónu v dané lokalitě. Každé roční období vám přinese jedinečné zážitky.

Tak kam se vydáte vaší další cestu? Napište nám do komentáře :-)

zdroj: stylist.co.uk