Asi každý z nás někdy zažil následující situaci. Dlouho sníte o něčem novém, ať už je to nový telefon, auto nebo zařízení do bytu, a když si pak vaši vysněnou věc konečně koupíte, zažijete krátkodobý pocit štěstí.
Několik dní se z nové věci radujete a chlubíte se jí, za pár dní si ale na ni tak zvyknete, že už vám nepřináší žádné uspokojení. Začnete si hledat další věc, která by vám udělala radost a celý příběh se pořád dokola opakuje. Štěstí, které nám přináší nově koupené věci, je pomíjivé. Oproti tomu cestování přináší lidem více štěstí než jakékoliv materiální věci.
Proč většina z nás zamíří ihned po výplatě do obchodů? Chceme si udělat radost. Pokaždé, když si dopřejeme nějakou věc, cítíme šťastnější. Za pár dní ale veškeré štěstí vyprchá a my si začneme postupně hledat novou věc, která by nám udělala radost. Adaptace je největší překážkou štěstí. Jakmile si na cokoliv zvykneme, přestane z toho mít radost a pocit štěstí.
Cestování přináší lidem více štěstí než věci
Vědci z Cornellovy univerzity objevili způsob, jak docílit pocitu trvalého štěstí. Profesor psychologie Thomas Gilovich dokázal, že stejný pocit štěstí, jaký máme z nově koupených věcí, zažíváme i když cestujeme. Jediný důležitý rozdíl je v tom, že zatímco z nových věcí se postupně přestáváme radovat, cestování nám přináší zážitky, ze kterých se radujeme i po návratu, a zásobuje nás dlouhotrvajícími pocity štěstí. Dlouhodobé štěstí pociťujeme nejen díky cestování, ale také díky jakýmkoliv netradičním zážitkům, ať už jde o zajímavé akce, výlety, kurzy nebo sporty. Zážitky z těchto činností v nás zůstávají po celý život a přináší nám dlouhodobé pocity štěstí.