Vyřizovat e-maily s výhledem na moře možná zní pro mnoho lidí jako sen, ale není všechno zlato, co se třpytí, a samozřejmě i život digitálních nomádů má spoustu nevýhod. Zde je několik věcí, které digitální nomádi musejí obětovat, aby mohli nomádit po světě.

Čas s blízkými

Digitální nomádi dlouhodobě cestují, takže pokud jejich rodina a přátelé zůstávají v rodné zemi, osobní setkání s nimi jsou velmi omezená. Navíc čím vzdálenější destinace si vybíráte, tím méně návštěv svých blízkých pravděpodobně budete moct podnikat. Díky moderním technologiím sice můžete být v kontaktu téměř denně, ovšem trávit méně času s blízkými je daň, kterou každý digitální nomád (a dá se říci, že i každý cestovatel) musí platit za poznávání cizích krajin.

Důležité události

Digitální nomádství vás ochuzuje nejen o čas s blízkými, ale také o různé události, které se v jejich životě odehrávají a jejichž součástí byste za normálních okolností byli. Jste-li celé měsíce v zahraničí, nemůžete se svými přáteli sdílet každodenní radosti a starosti a je také velká pravděpodobnost, že promeškáte jejich svatbu, narození dětí – a bohužel se může stát, že se objeví i smutnější události, při kterých s nimi nebudete moct být…

TIP! Jakou práci můžete mít jako digitální nomád?

Zázemí

Ať už se jedná o vlastní kancelář nebo vlastní byt, digitální nomádi se zkrátka musejí smířit s tím, že nemají své zázemí, kam se mohou vracet. V každém novém místě, kde se krátkodobě usadíte, musíte hledat pronájem a vhodné místo pro práci (kterým může být kavárna s dobrým internetovým připojením nebo coworkingové prostory). Každý nový začátek vás bude samozřejmě stát čas a energii.

Pohodlí

Pokud se chystáte opustit stálou kancelářskou pozici, abyste se stali digitálním nomádem, budete se vydávat samozřejmě daleko za hranice své komfortní zóny. Neustálé přesuny z místa na místo mohou být navíc velmi náročné jak po fyzické stránce, tak i po té psychické. Patříte-li k lidem, kteří nemají rádi změnu, tento životní styl nejspíš nebude pro vás.

Kolektiv

Je těžké utvořit si kolem sebe stálou komunitu přátel, když se každých pár měsíců sbalíte a vydáte se do jiné země. Digitální nomádi tráví mnoho času sami, a když nepodniknou kroky k tomu, aby se seznámili například s dalšími nomády, mohou být často velmi osamělí. Tento styl života je také plný loučení – právě proto, že nomádi nezůstávají dlouho na jednom místě. Nehledě na to, že když kolem sebe nemáte kolegy ani nadřízené, veškerá práce je na vás a vy sami si musíte zadávat pracovní úkoly a najít motivaci k tomu, abyste dokončili vše, co je třeba.

Finanční stabilita

Jakmile se jednou rozhodnete, odejít ze zaměstnání a postavit se na vlastní nohy, veškeré peníze si na sebe musíte sami vydělat. Pokud pracujete, vyděláváte. Pokud nepracujete, nemáte nic. Každé podnikání může být nejisté, a to zejména zpočátku, kdy nemáte žádný pasivní příjem. Navenek to může vypadat, že si užíváte dovolenou v Thajsku, ale realita je často taková, že se musíte otáčet mnohem víc než zaměstnaní lidé, abyste se vůbec uživili. Nemáte navíc žádnou placenou dovolenou a víkendy a svátky pro vás téměř neexistují.

Být digitálním nomádem není pro každého. Vzdali byste se toho všeho, abyste mohli pracovat tzv. “z pláže”?

Michaela Ordošová

Míša je pořádkumilovný introvert, který podezřele často opouští svoji komfortní zónu. Například studiem a prací v Londýně, procestováním východní a jihovýchodní Asie na vlastní pěst nebo povídáním o sólo cestování na svém Youtube kanále. Její cesty můžete sledovat také na Instagramu.