Dali jsme pro vás dohromady několik poznatků z kočovného života. Na co se musí takový digitální nomád připravit?

Začněte zlehka, zkuste cvičnou dovolenou

Mějte na paměti, že při cvičné „dovolené“ je třeba se zaměřit spíše na produktivitu v zahraničí než na odpočinek. Tento test vám pomůže prozkoumat vaši píli, i když byste rádi zůstali ležet na pláži nebo se kochali přírodou. Digitální nomád není cestovatel na plný úvazek. Je to kočovník na částečný úvazek, pracující na částečný úvazek.

Mějte neustálý přísun příjmu

Na internetových stránkách pro lidi na volné noze naleznete také odkazy, kde se dá práce pro digitální nomády najít. A pokud jste šikovní, můžete si vždy i v určité destinaci najít menší brigádičku. Nakonec to závisí jenom na tom, kolik práce chcete udělat a kolik času se tomu chcete věnovat. Pokud někdy narazíte na problémy s penězi, digitální nomádské práce, jako je psaní na volné noze, se většinou v naléhavých případech snadno najdou.

Mějte své finance v pořádku + pojištění

Hodně nomádů se shodne, že jejich začátky byly krušné, hlavně co se týče financí. Doporučujeme se v tomto orientovat hned ze začátku. Také se ujistěte, zda znáte zákony o daních při podnikání v zahraničí. Pojištění jak pro vás, tak váš podnik je také dobré zajistit. Stabilní příjem předtím, než vyrazíte, se bude hodit, není to ale nutností, existuje několik nomádů, co žijí ze dne na den a taky to zvládají. V tomto případě jistě záleží i na typu člověka.

Nacvičte si život v kufru

Většina digitálních kočovníků praktikuje život minimalismu. Vzhledem k tomu, že putování po světě může být drahé, když budete cestovat s půlkou vašeho života, mnoho kočovníků všechno prodá a má s sebou jen základní vybavení. Chce to praxi se naučit řádně zabalit i na několik měsíců, ale nic těžkého, co byste se nemohli naučit. Dejte vše, co chcete s sebou, do kufru. Nejméně dva měsíce používejte pouze věci v kufru. To ale může být i velmi vyčerpávající, a ne vždy se člověk cítí pohodlně.

Připojte se ke společenským skupinám

Na každého digitálního nomáda občas přijde osamělost, i když na cestě nikdy nejste sami. Zkuste najít skupiny pro digitální nomády na facebooku či couchsurfing, coworkingové prostory jsou také příjemné na seznámení. Můžete se také připojit k místním digitálním kočovným skupinám pro vaši oblast, abyste se dozvěděli více o nomádském životním stylu od digitálních kočovníků ve vaší komunitě.

Zůstaňte na jednom místě několik měsíců

Nejvíce vyčerpávající část kočovného životního stylu je neustálé cestování. Většina digitálních kočovníků dává přednost tomu, aby se na jednom místě zdržela o trochu déle. Na zabydlení a zjištění, zda místo máte rádi, by přeci jenom měsíc mohl stačit, ale zkuste i déle. To vám umožní poznat oblast a zjistit, zda je to to pravé pro vás. Jelikož jste zatím zvyklí být na jednom místě, může vás to připravit na kočovný život.

Vytvořte si plán

Když žijete kočovným životem, musíte najít čas, abyste mohli začít úspěšný business. Boční podnikání vám pomůže cestovat delší dobu a dovolit si odškrtávat vaše oblíbené destinace. Proto bude potřeba mít pořádný rozvrh a plán. Jste ranní ptáče nebo noční sova? Jak chcete vyvážit svou práci a cestovat? Někteří digitální kočovníci pracují po dobu dvou týdnů, a pak odpočívají dva týdny. Jiní digitální nomádi denně pracují několik hodin. Musíte najít plán, který vám nejlépe vyhovuje. Pokud máte nedostatek finančních prostředků, musíte investovat více času do hledání on-line pracovních míst.

Získejte obchodní dovednosti, které potřebujete

Provoz podnikání v zahraničí vyžaduje několik dovedností. To znamená, že jako digitální nomád musíte být schopný se přizpůsobit novému prostředí. Potřebujete vědět, jak vydělat peníze on-line. Vlastní propagace je pravděpodobně jednou z nejdůležitějších dovedností, pokud pracujete jako nezávislá osoba. Celkové marketingové dovednosti jsou však nezbytností pro digitální kočovníky. Než se vydáte na cestu, zkuste kouknout po on-line kursech či jiných prostředcích, jak se do toho dostat, alespoň pro základní informace.

Překonávejte překážky

Překážky vám budou skákat do cesty neustále. Neberte to jako selhání, ale zkušenost. Klidně si cestou můžete uvědomit, že toto není pro vás. Žádný problém, alespoň jste to zkusili. Budete mít zajímavé příběhy na vyprávění. Chyby a výzvy, kterými jste si museli projít, mohou být inspirací a ponaučením pro ostatní.

Jaká je vaše zkušenost s kočovným životem? Kterých chyb by se měl nomád vyvarovat podle vás?