Zjišťování informací o nových místech a zkoumání neznáma přes cizí oči, aby vás to posunulo dále, na nová teritoria.
Máme pro vás inspirativní knihy, ale i knihy o zajímavých místech nebo lidech. Momentálně se s cestovateli, pisálky roztrhl pytel, tudíž o knihy doopravdy není nouze. Stačí si jen zajít do knihkupectví nebo prozkoumat internet, sednout si s čajem a začít v hlavě plánovat, kam to bude příště nebo se nechat přesvědčit, proč vlastně na cestu vyrazit hned a na nic nečekat.
Alchymista – Paulo Coelho
Jedna z nejčtenější knih naší doby. Kniha, která byla snad omílaná na všech frontách. Najdou se i tací, kteří o ní smýšlejí jako o banální, ale pro cestovatele je to skvělá oddechovka a nekonečná studna inspirací. I když samotný příběh není nijak komplexní, je to myšlenka a slova, které vám autor podá a vy nad tím musíte přemýšlet. I když je na vaší, ať už jakékoliv cestě, tisíce překážek, všechno se dá zvládnout.
Na cestě – Jack Kerouac
Je to evergreen v cestovatelských románech, vrchol Beat generace a většinou první kniha každého knihomola, věčného bohéma a cestovatele. Vývoj hlavního představitele v románu je velmi výpravný, hlavně z toho, co ho samotná cesta naučí. Probdělé noci, noví lidé a krkolomná cesta, kterou si člověk určuje sám každým rebelským rozhodnutím. Co víc na cesty potřebujete?
Ladislav Zibura:
- 40 dní pěšky do Jeruzaléma
- Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii
- Pěšky mezi buddhisty a komunisty
Pokud vás láká chůze kamkoliv, věřte, že to jde – a to nejen na nyní oblíbené Camino de Santiago. Velmi vtipně a čtivě vám o tom bude povídat velký cestovatel. Jeho slova, příběhy a zážitky vás okamžitě přemluví taky vyrazit na cestu nebo alespoň chytit ten správný wanderlust – odhodlání se vydat za dobrodružstvím, které by vás třeba předtím ani nenapadlo.
Cheryl Strayed – Divočina
Již jsme vám psali o filmu, nyní doporučujeme i knihu, která byla slavnému filmu předlohou. Knížka popisuje cestu Cheryl víc komplexně, dozvíte se tady více informací o PCT – Pacific Crest Trail. I když se autorka snaží hlavně vyřešit a pochopit životní situace, důkladně popisuje samotnou cestu. Její příprava na cestu byla skoro nulová, tudíž je zajímavé sledovat, jak byla schopná přežít v té pravé divočině.
Alain de Botton – Umění cestovat
Esejistická kniha je spíše filozofického rázu. Autor se zde zabývá otázkami, proč nás chytá za srdce cestovat daleko. Nepatří mezi díla, kde je vám jen řečeno, kam máte zajet nebo kdy se tam vydat a proč, tato kniha se spíše zaměří na důvody a co nás na cesty vede.
Sí, vole! Vandráci na cestě Střední Amerikou
Na motorkách se Pavel Liška, Jan Révai a Hynek Bernard vydali na cestu po Střední Americe. Nejen, že můžete vidět dokumentární film o jejich dobrodružství, ale přečtěte si i jejich knihu, kde se dozvíte vše o jejich cestě bez španělštiny, ale s pořádnou dávkou humoru. O zapeklité situace není nouze.
A bez které knížky neuděláte ani krok z domu vy?
Aneta Strohová
Aneta, neboli také Ejnets, jezdí všude low-cost, hlavně po Evropě a Americe, ráda žije v evropských teplých krajích a píše o tom a svém životě na jejím blogu Ejnets. Její životní láska je Lisabon a dobré víno. O čemž se také na blogu dozvíte.