Jihovýchodní Asie je stále oblíbenější cestovní destinací. Možná se tam v blízké době chystáte i vy. Abychom vám trochu usnadnili přípravu, dali jsme pro vás dohromady seznam několika nezbytností, které by ve vašem zavazadle určitě neměly chybět.

Pláštěnka

Ať už budete cestovat v období dešťů nebo mimo něj, nepříznivé počasí vás může zastihnout kdykoliv. Tropický déšť v asijských zemích může být mnohem drsnější než evropská průtrž mračen, proto si s deštníkem často nevystačíte. Pláštěnka se navíc skvěle hodí při jízdě na skútru, pěší turistice a různých outdoorových aktivitách, které si v jihovýchodní Asii můžete užít.

A když už jsme u toho – nezapomeňte si také nepromokavý obal na váš batoh!

Toaletní papír

Nebuďte zaskočeni, až poprvé použijete veřejnou toaletu v Thajsku nebo v jiné zemi a nenajdete zde žádný papír. Ten totiž nahrazuje hadice. Takže pokud se náhodou pozastavujete nad tím, proč jsou všude vedle toalet hadice, tak mají stejnou funkci jako toaletní papír. Místní je dokonce považují za hygieničtější variantu.

Samozřejmě od vás nikdo neočekává, že si osvojíte zdejší způsoby, takže si pro jistotu noste toaletní papír nebo kapesníky všude s sebou. Jen mějte na paměti, že asijské kanalizace většinou nejsou uzpůsobené ke zpracování toaletního papíru tak, jako ty evropské, papír proto vyhoďte, pokud možno do koše.

Vlhčené ubrousky

Máte-li už nějaké to cestování za sebou, určitě víte, jak velkým pomocníkem jsou na cestách vlhčené ubrousky. Při cestování po jihovýchodní Asii pro ně najdete využití v mnoha situacích: když si zrovna nemáte kde umýt ruce, když jste se ocitli v pochybných hygienických podmínkách, něco se vám vylije v batohu, jste zpocení či zaprášení z jízdy na skútru... Skvěle se hodí také antibakteriální gel.

Filtrační láhev

Po celé jihovýchodní Asii není voda z kohoutku pitná, proto se mnoho cestovatelů uchyluje k tomu, že si neustále kupují balenou vodu. Tím za sebou ovšem zanechávají obrovské množství plastového odpadu, který se v těchto zemích často ani nerecykluje. Tento problém můžete vyřešit tím, že si pořídíte vlastní láhev s filtrem. Filtr dokáže udělat téměř z každé vody pitnou, takže si už nebudete muset vodu kupovat. Mezi populární značky vyrábějící tento druh láhví patří například LifeStraw nebo Sawyer. Filtrační láhve nebývají nejlevnější, ale jako dlouhodobá investice se určitě vyplatí.

Repelent

Tropičtí komáři dokážou být nejen neodbytní, ale mohou také přenášet nepříjemné nemoci, jako je malárie. Proti malárii neexistuje očkování, takže se před hmyzem alespoň snažte chránit pomocí repelentu.

Opalovací krém

Tuto položku asi není třeba zmiňovat, zejména pokud míříte k moři. Na opalovací krém ale nezapomeňte ani v případě, že neplánujete ležet na pláži. Tropické sluníčko je zrádnější, než si myslíte, a může vám snadno zkazit dovolenou. V jihovýchodní Asii navíc opalovací krémy pořídíte o něco dráž, takže na ně při balení kufru myslete.

Menstruační kalíšek

Tenhle tip je samozřejmě jen pro cestovatelky. Pokud ještě neznáte menstruační kalíšek, je na čase se s touhle skvělou věcí seznámit. Oproti jiným hygienickým pomůckám má totiž nesporné výhody, které oceníte zejména na cestách. Jeden kalíšek můžete používat roky, takže kromě toho, že nevytváří žádný odpad, také ušetříte místo v batohu a odpadá vám starost neustálého shánění jednorázových pomůcek – to může být v jihovýchodní Asii někdy problematické. Navíc se o něj většinou nemusíte starat klidně celý den. (Začněte ho ale používat pár měsíců před vaší cestou, ať máte dostatek času si na něj zvyknout.)

Které věci se na cestách osvědčily vám?

Michaela Ordošová

Míša je pořádkumilovný introvert, který podezřele často opouští svoji komfortní zónu. Například studiem a prací v Londýně, procestováním východní a jihovýchodní Asie na vlastní pěst nebo povídáním o sólo cestování na svém Youtube kanále. Její cesty můžete sledovat také na Instagramu.