Cestovat v rámci dovolené není dost. Celý rok tvrdé práce a nakonec z toho mít čtyři týdny volna, za které toho moc nestihnete, není pro vás. Rozhodnete se vyrazit na dlouhou cestu. Opustíte pronajatý byt, prodáte všechny zbytečné věci a vyrazíte do světa s neznámým datem návratu. Po nějaké době stejně ale zjistíte, že naspořené peníze mizí rychleji, než by bylo třeba. Co s tím? Jak cestovat zdarma, nebo levněji? Tady je 6 tipů, které vám mohou pomoci prodloužit vaši cestu o pěknou dobu. Nebudete totiž muset platit za bydlení.
1. Couchsurfing
Couchsurfing, neboli "sjíždění" gaučů, pokud byste chtěli tento název překládat doslovně, je chytrý způsob, jak po celém světe bydlet zdarma. Jedná se o ohromnou komunitu lidí, kteří jsou ochotni nabídnout dalším cestovatelům z celého světa místo v jejich bytě. Ať už se jedná o gauč, volný pokoj a nebo místo na podlaze. Nutno dodat, že ubytování je zdarma. Je to neplacená služba a lidé to dělají většinou z toho důvodu, aby se potkávali se zajímavými lidmi. To vám může uspořit pěknou část peněz, a ještě k tomu potkáte místní lidi, kteří vás mohou provést po okolí nebo vám doporučit zajímavá místa.
Na oplátku můžete nabídnout místo ve vašem bytě ostatním cestovatelům. Strach mít nemusíte, protože všichni musí být registrovaní, musí mít fotografii a hlavně se na Couchsurfingu každý navzájem hodnotí. Na hodnocení mezi uživateli je celý systém založen. Služba nabízí možnosti jako verifikace uživatele, což ještě více napomáhá bezpečnosti celé služby Couchsurfing.
web: https://www.couchsurfing.com/
2. House sitting
Po celém světě je spousta krásným domů, kde lidé budou raději mít v době jejich nepřítomnosti v domě hosta, který se jim o dům a domácí mazlíčky postará, než aby nechali svůj dům prázdný. Stránky Housesitting spojují majitele domů, kteří hledají opatrovníka svého domu, se zájemci, kteří cestují a hledají bydlení zdarma výměnou za své služby. Většinou se jedná venčení domácích mazlíčků, zalévání zahrady a dokonce někdy jen pobývání v domě, aby prázdný dům nelákal zlodějíčky. Registrace na stránkách sice není zdarma, to alespoň dodává důvěryhodnost těm, kteří se tam registrují.
web: https://www.trustedhousesitters.com/
3. Woofing
WWOOF je zkratka pro World Wide Opportunities on Organic Farms, neboli Celosvětové příležitosti na ekologických farmách. WWOOF je organizace, která má za cíl propojit farmáře, majitele zahrad či sadů s cestovateli, kteří rádi pomohou na farmě výměnou za stravu a ubytování. Na farmě můžete většinou zůstat od několika týdnů do několika měsíců, ale vše záleží na domluvě s farmářem. Většinou se o vás bude očekávat 5-6 hodin 5 dní v týdnu výpomoci na farmě, za kterou budete mít celodenní stravu a ubytování přímo na farmě. Jedná se o celosvětovou síť, takže takové farmy můžete najít všude na světě a stejně tak můžete na těchto farmách potkat spoustu dalších cestovatelů z různých koutů světa.
web: http://wwoof.net/
4. Freelance práce
Pokud se zajímáte spíše o práci na počítači než na farmě, tak pro vás může být zajímavá nabídka všemožných prací pro společnosti či jednotlivce z celého světa, kteří hledají výpomoc s konkrétním problémem na sítích jako je Upwork.com, Fiverr.com nebo český Easytask.cz. Externí práci můžete také najít na webu Startupjobs.cz. Práce jsou většinou jednorázového charakteru a může se jednat o vytvoření webu, aplikace, nebo designové práce či administrativní úkoly. Tento systém funguje globálně a pokud se člověk domluví, tak může dělat práci pro někoho na druhém konci světa. To nejlepší na tom tedy je, že můžete pracovat pro firmu například z Ameriky a přitom být v Čechách nebo v Thajsku. Zaplatíte si náklady na cestu a možná i něco vyděláte. Šikovní lidé tak mohou cestovat a zároveň vydělávat dlouhodobě.
Kde sehnat freelance práci online: Upwork.com, Fiverr.com, Easytask.cz, Startupjobs.cz
5. Výuka angličtiny
Výuka angličtiny se může zdát pro Čecha jako nesmysl, není to ale tak. Výuka probíhá většinou v asijských zemích a pokud má člověk dobrou angličtinu, nemusí být ani rodilý mluvčí. Vyžadována je však certifikace (TEFL a další podle organizace). Tato varianta je samozřejmě nejpopulárnější u Američanů a Britů, protože člověk, který chce učit, nemusí mít ani učitelské vzdělání. Hodně mladých lidí tuto možnost proto využívá k tomu, aby strávili několik měsíců v zahraničí. Nejčastěji to bývá Jižní Korea a Japonsko. Pokud se tedy chystáte strávit někde třeba celý rok, tak je tohle jedna z nejlepších variant.
web: https://www.goabroad.com/
6. Výměna domovů
Výměna domovů je varianta vhodnější pro ty, kteří se chystají na cesty na kratší dobu a nechtějí pracovat výměnou za ubytování či stravu. Výměna domovů probíhá tak, že si vyberete domov člověka, který svůj dům nabízí, a nabídnete mu výměnu - na oplátku mu nabídnete k dispozici váš domov. Ani jeden z vás neplatí za ubytování a přesto bydlíte v pěkném domě či bytě kdekoliv na světě.
web: https://www.lovehomeswap.com