Plasty a jejich jak krátkodobé, tak dlouhodobé dopady na životní prostředí – naše životní prostředí – jsou stále horší a horší, jak se člověk může dozvědět například z médií nebo od blogerů. Zasahuje to oceány, zabíjí mořské ekosystémy a trvá staletí, než se plasty rozloží. Většina zemí nemá vůli, infrastrukturu ani finanční prostředky k recyklaci nebo opětovnému použití, přičemž celosvětově se recykluje pouze 9 % plastu. Až osm milionů tun plastu se každoročně dostává do oceánů, každý kus plastu, který kdy byl vyroben – pokud nebyl spálený – dnes na naší planetě stále existuje a nedávno bylo vypočítáno, že lidé, kteří konzumují ryby, už bohužel konzumují s rybím masem i micro plast.

Všichni musíme podniknout kroky k minimalizaci našeho celkového využití a přijmout plastovou volbu pouze tehdy, když neexistuje žádná lepší alternativa.

Zdá se, že vynechat plast absolutně z našeho života je už nemožné. Občas nelze použít jeho alternativu, ale i kompromis může mít velký dopad na náš eko systém. Proto vám zde představíme naše tipy a triky, jak se dá sem tam plastu vyvarovat a třeba se vám naše nápady zalíbí a zkusíte to taky.

Zkuste bambusový kartáček na zuby

Jako první věc, která se dá snadno nahradit a bude možná i prospěšnější vašim zubům, je bambusový kartáček na zuby. Tato alternativa už není tak těžko sehnatelná, bambus je velmi rychle rostoucí rostlina a je proto hodně dostupný. Na internetu najdete již několik možností a cenové relace nejsou tolik odlišné od lepších klasických plastových kartáčků.

Noste vždy u sebe plátěnou tašku

Opravdu neexistuje žádná omluva pro používání plastových tašek v roce 2018.

Plátěná taška ve vašem batůžku na cestách nezabere žádné místo a ušetří spousty plastů, můžete ji použít na jakékoliv nákupy či jen pokud potřebujete něco přenést. Je lehká, nezabírá prakticky žádný prostor a je snadné ji ukládat. Když cestujete a kupujete čerstvé ovoce a zeleninu na trhu, je to nejen zábavnější volba, ale také to znamená, že jste z transakce kompletně vystřihli plast.

Bavlna / plátno je udržitelnější materiál a samozřejmě také už existují varianty, které se dají složit do malých uzlíčků, o nichž už tuplem nebudete vědět, že je máte ve vaší tašce.

Řekněte NE plastovým brčkům

Nic nepopisuje náš vztah k plastu lépe než jednorázové použití plastových brček. Přeci jenom jsou velmi levné, když to vezmeme kolem a kolem, zase tolik se jich na osobu nespotřebuje, ale stále v našem životě existují. A poté, co dopijeme náš nápoj, brčka vyhazujeme a ty skončí na skládce nebo v oceánu.

Takové mojito bez brčka nebo se snažit vysvětlit dítěti, že dneska už oblíbené brčko nedostane, je občas absolutně nemožné. Přesto, když se člověk nad tím zamyslí, je to absolutně zbytečné.

Pokud jsou toto vaše případy, není nic lepšího než investovat opět do bambusové varianty či už i kovové varianty. Škoda po plastových brčkách je velká a je to něco, bez čeho člověk dokáže žít.

Znovupoužitelný hrníček na kávu s sebou

Tady je situace trochu konfliktní, co se týče take-away kávy.

Člověk si dá kávu s sebou jen zřídka, a tak si není jistý, zda stojí za to investovat do něčeho, co bychom stejně s sebou nenosili. Za druhé, upřímně se domníváme, že pravý a nejsnadnější postoj k jednorázovému kávovému šálku je ze života úplně vyřadit zbytečně drahou kávu v plastovém obalu a udělat si raději tu pravou domácí, hezky a v klidu.

Nebo se do toho vrhněte jako Italové a Španělé, kteří si rádi kávu vychutnají u baru se sklenicí vody, i když třeba jen v rychlosti. Je to samozřejmě i levnější záležitost.

Pokud ale bez vaší kávy s sebou nemůžete žít a je součásti vašeho života, zkuste si raději pořídit hrnek na cesty. Recyklace i papírového šálku není vůbec jednoduchá a stojí hodně peněz.

Pijte více piva

Toto doporučení berte samozřejmě trochu s rezervou, ale pivo ve sklenici je rozhodně lepší než plastová láhev. Připomínat, abychom se vyvarovali plastových láhví, je určitě zbytečné, člověk se to může dočíst na každém rohu, přesto na cestách, obzvláště v zemích, kde není možnost pít vodu z kohoutku, se to zdá jako jediné řešení. Zkuste se v tomto případě nad plastovými láhvemi zamyslet a raději si pořídit znovupoužitelnou láhev.

Anebo si dejte více piva, přeci jenom sklo a plechovky jsou snadněji recyklovatelné a nejsou tolik toxické, jak pro přírodu, tak pro vás.

Toto je jen pár tipů, jak na cestách zkusit používat méně plastů a být více co-friendly. Znáte blogerku WeefsWorld? Weef vám na svém blogu a youtube kanálu ráda poradí a ukáže různé cesty Zero Waste života.