Turisté jsou snadná kořist. Někdy víme příliš málo a věříme místním natolik, že nás ani nenapadne, že nás vlastně podvedli. Aby vás jen tak někdo neoklamal, připravili jsme pro vás 21 nejběžnějších podvodů na turisty.

Turisté jsou snadná kořist. Někdy víme příliš málo a věříme místním natolik, že nás ani nenapadne, že nás vlastně podvedli. Aby vás jen tak někdo neoklamal, připravili jsme pro vás 21 nejběžnějších podvodů na turisty.

1. Suvenýr zdarma

Na ulici vám nabídnou "náramek přátelství". Pokud si ho vezmete, požadují zaplacení a pozor, během vašeho zmatku se vás pokusí okrást. Jedná se o lest, se kterou se často setkáte ve Francii, v Itálii, ve Španělsku a v Egyptě.

2. Růže pro přítelkyni

Muž s pugétem růží k vám přistoupí a nabídne vám jednu růži, samozřejmě za cenu celé kytice. Pokud odmítnete, počastuje vás četnými nadávkami. Jev často k vidění ve Francii, v Itálii a ve Španělsku.

3. Falešná vstupenka

Zaměstnanec muzea vám při čekání ve frontě nabídne lístek za mírně vyšší cenu, abyste mohli předběhnout frontu. Lákavé, ale pozor, vstupenka je falešná. Běžný jev pro muzea ve Francii a ve Velké Británii.

4. Čistič bot

Muž před vámi upustí kartáč na boty. Když ho zvednete a podáte mu ho, s radostí vám nabídne vyčištění bot. Můžete si myslet, že se jedná o laskavost, ale po dokončení práce požádá o zaplacení. Trik používají podvodníci v Turecku.

5. Kontrola pokoje

Dva lidé, oblečení jako zaměstnanci hotelu, zaklepou na dveře vašeho pokoje s tím, že jdou vyřešit nějaký problém. Zatímco jeden z nich odláká vaši pozornost, druhý ukradne vaše cennosti. Dejte si pozor zejména při pobytu na hotelu ve Španělsku.

6. Fotograf

Přátelský místní se sám nabídne, že vás vyfotí. V nejlepší situaci bude chtít za fotku zaplatit, v horším případě uteče i s vašim foťákem. Trik běžný pro celou Evropu.

7. Pomalé počítání

Pokladní pomalu počítá vaše drobné, často přestává a zapomíná se. Jejich cílem je, abyste ztratili trpělivost a nechali jim nějaké peníze. Opět platí pro celou Evropu.

8. Zavřený hotel

Taxikář vám řekne, že hotel, kam chcete zavézt, je zavřený. Nabídne odvoz do jiného hotelu, který je dražší a taxikářovi platí provizi. Ani této lsti se nevyhnete v celé Evropě.

9. Mluvíte anglicky?

Pokud se budete v Číně na ulici bavit s někým anglicky a přistoupí k vám roztomilá dívka s tím, že by si ráda promluvila v angličtině, zbystřete. Pozve vás do kavárny a předstírá, že zaplatí útratu. Když dojde na placení, dívka je pryč.

10. Falešní mnichové

Skupina mnichů vás požádá o příspěvek a ukáže vám knihu předchozích dárců i částek, které darovali. Peníze stěží doputují do kláštera. Tyto podvody na turisty jsou běžné zejména pro Čínu.

11. Falešná autobusová zastávka

Čekáte na autobus, ten ale nepřijíždí, protože zastávka je ve skutečnosti jen falešná cedule. Lstiví taxikáři vám i dalším turistům mezitím budou nabízet své služby. Opět běžný podvod zejména v Číně.

12. Požehnání

Tito "svatí" jsou ochotní vás za určitou částku požehnat. Pokud odmítnete, proklejí vás stokrát tolik. S tímto trikem se setkávají turisté po celé Asii.

13. Zmizelý řidič taxíku

Po příjezdu do hotelu vám taxikář nabídne pomoc se zavazadly. Pospíší si a najednou jsou pryč, bohužel i s vaším kufrem. Rychle zmizet umí zejména taxikáři v USA.

14. Zašpiněné oblečení

Někdo na vás schválně vylije pití, i když to vypadá jako nehoda. Nabídnou vám pomoc s vyčištěním, přičemž zvládnou vybílit i vaše kapsy. Dejte si pozor v Brazílii.

15. Taxikář

Lest, která není cizí taxikářům po celém světě. Využijí vaší neznalosti a naschvál jedou delší trasu. Jiní si pohrají s taxametrem a naúčtují vám vyšší částku. Jeden z nejběžnějších podvodů na turisty.

16. Zlý policista

Policejní úředníci vás požádají o prohlídku peněženky, protože údajně v dané oblasti kolují falešné peníze. Když vám ji vrátí, bude prázdná.

17. Špatné vízum

Jiná varianta prohlídky policistou. Tentokrát máte problémy s vízem a musíte zaplatit pokutu.

18. Rozbitý foťák

Skupina lidí vás požádá o vyfocení a podá vám nefunkční foťák. Když se pokusíte vrátit jim ho, "omylem" upadne a rozbije se. Podvodníci od vás požadují peníze za opravu. Opět platí pro celý svět.

19. Fotka se zvířetem

Potkáte člověka s papouškem, opicí, nebo hadem. Když kolem nich procházíte, dají vám zvíře na rameno a vyfotí vás. Za fotku samozřejmě chtějí zaplatit. Bohužel, i tito chovatelé zvířat se nachází po celém světě.

20. Odlišné menu

Některé restaurace ve světě používají dvě odlišná menu. Objednáte si z levnějšího, ale cenu budete muset zaplatit podle toho dražšího.

21. Levné výlety

Zpozorněte u prohlídek pamětihodností, které jsou levnější než jinde, nebo zcela zdarma od vašeho hotelového průvodce. Většinou se jedná o výlet po obchodech, které platí organizátorům provizi.