Výběr dárků pro cestovatele bývá dost náročný. Cestovatelé jsou totiž většinou minimalističtí lidé, kteří vám řeknou, že nic nepotřebují, a vy si potom o to víc lámete hlavu s tím, čím jim udělat na Vánoce radost. Pokud máte doma vášnivého cestovatele nebo turistu, dali jsme pro vás dohromady několik nápadů. Podívejte se na našich 16 neokoukaných dárků pro cestovatele.

1. Stírací mapa

Mapa, na které si pomocí mince postupně stíráte země, které jste navštívili, je v posledních letech velkým hitem. V českých eshopech jsou stírací mapy k dostání od 239 Kč.

2. Předplatné cestovatelského časopisu

Předplatné časopisu je dobrý způsob, jak obdarovat cestovatele a dělat mu dárkem opakovaně radost během celého roku. Cestovatelských časopisů je na českém trhu několik a náš časopis Koktejl patří k každoročně k těm nejoblíbenějším. Roční předplatné vyjde na 499 Kč, v elektronické verzi 399 Kč. Navíc máme slevu pro studenty (s kartou ISIC) a pro držitele karty Sphere Card. Kromě Koktejlu můžete darovat předplatné časopisů National Geographic nebo Lidé a Země.

3. Cestovní polštářek

V jedné anketě pro cestovatele vyšlo najevo, že cestovní polštářek patří mezi 5 nejdůležitějších věcí na cestách. Nejpraktičtější jsou nafukovací polštářky, které vám v zavazadle nezaberou téměř žádné místo. Můžete je pořídit od 50 Kč v českých eshopech.

4. Cestovatelské hodinky

Hodinky jsou fajn dárek, co vždy potěší. Poslední dobou jsou populární hodinky s mapou. Podobné seženete od 198 Kč v českých eshopech. Hodinky jsou jeden z těch dárků pro cestovatele, který všichni využijeme i v každodenním životě.

5. Merino triko

Není nic lepšího a praktičtějšího na cestách než merino triko. Merino vlna pochází ze speciálního plemene ovcí a ani po několika dnech až týdnech nošení nezasmrádne. Navíc hřeje, i když je mokrá. Trika z merino vlny stojí na českých eshopech od 400 Kč.

6. Tapeta s mapou

jsou pořád in a můžete si díky nim zpestřit vzhled vašeho obýváku za pár kaček. Objevili jsme jednu super tapetu, která se hodí nejen jako dárek pro cestovatele. Můžete jí koupit od 20 eur na německém Amazonu.

7. Víkendový pobyt

Záchrana pro všechny opozdilce. Díky stránkám Booking.com a podobným webům můžete 23. prosince večer nebo dokonce 24. prosince ráno pro své blízké objednat víkendový wellness kdekoliv po Čechách nebo ve světě a darovat jim super zážitek.

8. Multifunkční skládací nožík

Ideální dárek pro cestovatele, u kterého platí, že čím více funkcí, tím lépe. Zkuste třeba švýcarské nože Victorinox nebo nějaké stejně kvalitní ekvivalenty. České eshopy nabízí skládací nožíky od 600 Kč.

9. Naučné hry

Vědomostní hry pobaví celou rodinu nebo skupinu kamarádů a ještě se něco nového přiučíte. Zkuste třeba naučné hry Evropa, Svět nebo Česko, kde hádáte odpovědi na otázky z oblasti zeměpisu, dějin, umění, sportu nebo přírodovědy. Na českých eshopech je nakoupíte od 489 Kč.

10. Cestovní make-up sada

Nebaví vás pokaždé řešit, že jste nezapomněly make up, řasenku, tužku na obočí nebo stíny? Našli jsme skvělou cestovní makeup sadu do kapsy, která obsahuje všechna potřebná líčidla. Různé druhy cestovních makeup setů se dají sehnat na Amazon.com od 30 dolarů, ale třeba najdete něco podobného i v Čechách. Skvělý dárek pro každou ženu cestovatelku.

11. Cestovní zápisník

Můžete si do něj zapisovat svoje zážitky z cest, psát do něj důležité informace během cestování nebo do něj psát ceny při smlouvání. Variant i vzhledů je nekonečně mnoho, ceny od 100-700 Kč. Můžete vybírat třeba v eshopu Knihy Dobrovský.

12. Jízdenka Interrail Pass

Cestovateli můžete koupit zcela flexibilní jízdenku na evropské vlaky Interrail Pass. Při výběru myslete na to, jestli je obdarovanému víc než 28 let a taky kolik má na dovolenou času. Kam pojede už si pak může vybrat sám. Jeden z naprosto univerzálních dárků pro cestovatele, ledaže by někdo nerad jezdil vlakem :)

13. Cestovatelský ručník

Na tenhle ručník nedám na cestách dopustit. Složíte ho do malého válečku a vleze se kamkoliv a navíc rychle schne. I když je malý, pojme opravdu hodně vlhkosti, až mě to vždycky překvapí. Jeden z nejpraktičtějších dárků pro cestovatele najdete na Heureka.cz od 279 Kč.

14. Čtečka elektronických knih

Na cestách člověk zažije spoustu dlouhých chvil. Ať už v letadle, kde zrovna nesedíte u okýnka, nebo v autobuse, kde nemůžete spát. Ti, co říkají, že papírová voní líp, nikdy nemuseli tahat Dostojevského v batohu. Čtečku seženete v každém elektru a ceny se pohybují od 1300 Kč až po několik tisíc za dražší značky.

15. Láhev Platypus

Plastové láhve za poněkud vyšší cenu se mohou zdát zbytečným výdajem, cestovatelům se ale hodí. Plusové body mají hned tři: 1) při vyprázdnění takřka nic neváží 2) neznečišťujete přírodu neustálým kupováním vody v plastu a 3) za balenou vodu při napouštění z barelu ušetříte. Seženete na Heureka.cz od 216 Kč.

16. Skládací batůžek

K pořádnému batohu každý cestovatel také potřebuje skládací batůžek. Velký batoh totiž necháte na hostelu a kam si při procházce městem dáte peněženku, mikinu a telefon? Přesně tak, do menšího batůžku, který ale nesmí ve velkém batohu zabírat příliš místa ani váhy. Skládací batůžky hledejte třeba na pod7kilo od cca 600 Kč.

Který z dárků pro cestovatele vám v našem seznamu chybí?Dejte nám vědět v komentářích.