Amsterdam je tak blízko České republiky, až sem moc Čechů nejezdí. Většina českých turistů do města pak zavítá čistě za účelem návštěvy známých coffeeshopů, případně sem turisté jedou za tulipány. Pro mě je Amsterdam město plné úžasných lidí, jejichž kořeny sahají až k 178 různým národnostem. Město, které nikdy nespí. Přitom je oproti Praze maličké, bydlí tady jen 800 000 obyvatel. Všechny trendy, zejména ty v mentálním myšlení, přijdou do ČR zhruba za 10 let. Věřte mi, tohle město stojí za návštěvu. Proto jsme pro vás připravili 12 důvodů, proč si zamilujete Amsterdam.

1. Všudypřítomné kanály

Důvod, proč se Amsterdamu přezdívá Benátky severu jsou více než 100 km dlouhé kanály. Vytváří jakési půlkruhy v centru města. S kanály se počítalo už při výstavbě města, většina jich tu tedy je kvůli rozšiřování obydlí. Vnější kanál pak sloužil jako jakýsi obranný příkop pro město. Pro nás je důležité, že na kanálech se můžete projet výletní loďkou a uvidíte místní nejdůležitější stavby. A ještě důležitější je atmosféra, kterou kanály vytváří. Krásné domečky na břehu řeky prostě už nemůžou vypadat líp.

2. Všichni tady jezdí na kole

A dělají na něm úplně všechno, od líčení přes SMSkování po snídání. A nemyslete si, že zpomalí. Jedou tak rychle, že sráží vše, co jim přijde do cesty. Kolo je tady ten nejpraktičtější způsob dopravy, protože zde nejsou žádné kopce. MHD tak používá jen zřídkakdo. Proto i vám doporučuji si při své návštěvě za pár euro pronajmout kolo.

3. Amsterdammers neboli lidé z Amsterdamu

Holanďané mi obecně hodně připomínají Čechy. Nebudou předstírat, že jsou vaši nejlepší přátelé po jednom společně stráveném večeru, jako to dělají jihoevropské národy. Ale jakmile si vás trochu připustí k tělu, jsou to přátelé na celý život. V Amsterdamu jsou lidé velice milí a vstřícní a pokud jen vypadáte, že potřebujete pomoct, ihned vás nasměrují správným směrem. Jediné, co se může stát je, že vás srazí na kole. Na něm se žádné ohledy neberou, protože kola mají absolutní přednost :) A mimochodem, nemějte strach z holandštiny. Úplně každý tady mluví anglicky. Proto místní potěší alespoň vaše "dank je" až budete chtít poděkovat.

4. Festivaly a kluby

Pokud máte rádi dobrou party, Amsterdam je pro vás naprostá povinnost. V létě můžete zavítat na jeden z 300 festivalů, které se v tomhle městě ročně konají, některé z nich dokonce zcela zdarma. V zimě si pak vyberete z celé řady klubů, protože tady žádný víkend bez pořádného vyblbnutí nevydrží.

5. Muzea

Jestli rádi navštěvujete města kvůli rozšíření vašich kulturních znalostí, Amsterdam si zamilujete. Ať už je to Van Goghovo muzeum nebo největší nizozemské muzeum Rijksmuseum, kde najdete třeba Rembrandtova díla. Pokud vás zajímá židovská tématika, zavítejte do Domu Anny Frankové, muzea, věnované této židovské dívce.

6. Parky

Žádné město není kompletní bez svých parků. V Amsterdamu si určitě zajděte do Vondelparku. Můžete si sem jít zaběhat, vykoupat se nebo jen tak posedět. V létě tu dokonce najdete divadlo pod širým nebem, kde se také odehrávají různé hudební koncerty a jiná představení.

7. Coffeeshopy

Coffeeshop stojí za to navštívit i z pouhé zvědavosti. Kde jinde uvidíte menu tvořené dobrotami z marihuany? Vzhledem k tomu, že coffeeshopy jsou takřka na každém kroku, zajděte si sem dát alespoň limonádu :)

8. Red-Light District

Čtvrť červených luceren tady samozřejmě nesmí chybět. Jedinečná atrakce, kterou nikde jinde na světě neuvidíte. Holky, co se vystavují ve výloze a zatáhnou závěs, když mají zákazníka. Jen si dávejte pozor na focení, to je tady totiž přísně zakázané.

9. Jídlo ze všech různých kultur

Díky soužití 178 různých národnosti v Amsterdamu najdete neskutečnou rozmanitost také v oblasti jídla. Na každém rohu je restaurace jiné země, někde se naopak zaměřují na fusion, tedy spojení různých kuchyní dohromady. I holandská kuchyně stojí za zmínku, i když tradiční holandské restaurace se nachází spíš mezi těmi dražšími podniky.

Hodně populárním trendem v Amsterdamu jsou také pop-up restaurace, tedy podnik, který se vždy otevře na nejrůznějších místech, ať už na pár dní nebo týdnů. Trend, který v ČR teprve začíná a je to poměrně drahá záležitost, je tady už běžně zavedeným a hodně zábavným jevem.

10. Jedno z nejlepších piv na světě

V Amsterdamu najdete pivovar Heineken, který určitě stojí za návštěvu. O tomhle gigantovi tady ale samozřejmě řeč není. České pivo je často tím, co mi na cestách chybí, jen málokde ho totiž mají tak dobré. V Holandsku ale najdete takový výběr nejrůznějších značek, typů piva i hospod, že si na naši Plzničku ani nevzpomenete.

11. Buď, kým chceš

Značné volnomyšlenkářství a pokrokovost hlavního města Nizozemska umožňují pořádání jedné z nejznámějších Gay Pride na světě, kdy se celé město zahálí do barev duhy. Každému je tady úplně jedno, co dělá ten druhý. Víte, že v Amsterdamu se konala první legální gay svatba na světě? Bylo to v roce 2001.

12. Výlety do okolí

Kdyby vás náhodou přestal Amsterdam bavit (což je teda asi tak pravděpodobné, jako že Amsterdammers přestanou jezdit na kole), během jednoho dne si můžete udělat výlet na tolik míst...Haag, Utrecht, nejrůznější zahrady plné tulipánů, pláže...nebojte, je toho opravdu hodně.

Chystáte se na výlet do Amsterdamu? Na co se těšíte nejvíc?

Těšíme se na vaše komentáře!