Řecko je nádherná země plná ostrovů s tyrkysovým mořem, starověkých památek, tradičních tavern a vysokých hor, kterým dominuje posvátná hora Olymp. Je to ráj pro dovolenkáře i aktivní turisty, kulturní nadšence i horolezce. V Řecku najdete něco přes 6000 ostrovů, z toho 1200 obydlených. České cestovní kanceláře přitom nabízí zájezdy jen na některé z nich a většina řeckých ostrovů, které patří k nejkrásnějším na světě je Čechy stále ještě neobjevena. Podívejte se na 9 nejkrásnějších řeckých ostrovů, které rozhodně stojí za to navštívit. Každý z nich je něčím výjimečný.

1. Santorini

Řecký ostrov Santorini je proslulý svými vysokými útesy a typickou modrobílou architekturou. Ostrov je sopečného původu, proto na něm najdete jak pláže se zlatým, tak i černým pískem. Pokud přemýšlíte o návštěvě Řecka, Santorini si rozhodně nenechte ujít.

2. Kefalonie

Kefalonie je šestý největší a zároveň nejrozmanitější ostrov Řecka. Pokud se sem vydáte, budete moci ve stejný den objevovat božské pláže, divoká jezera, příkré hory a po večerech vysedávat v místních tavernách nad miskou čerstvých oliv a talířem humusu. Kefalonii jste také mohli vidět ve filmu Mandolína Kapitána Corelliho s Nicolasem Cagem.

3. Zakynthos

Tuto fotku jste už pravděpodobně viděli alespoň stokrát. Řecký ostrov Zakynthos proslavila jeho nejkrásnější pláž Navagio, na kterou se kvůli tyrkysovému moři a krásným útesů jezdí dívat turisté z celého světa. Na pláži se nachází vrak pašerácké lodi, která tu ztroskotala v roce 1981.

4. Lefkada

Lefkada má jedny z nejkrásnějších písečných pláží v Řecku a klidné vnitrozemí. Na ostrově také najdete velké zátoky, ve kterých plují desítky plachetnic a surfují windsurfeři. V pobřežních městech Vassiliki a Nydri si můžete půjčit loď. Za návštěvu stojí také krásné město Karya, které bývalo hlavním městem.

5. Mykonos

Mykonos je ostrov starých mlýnů a nočního života. Tento ostrov je díky svým barům a tavernám oblíbený mladými cestovateli, noční život si užijete nejlépe ve městě Mykonos.

6. Kréta

Kréta je největší z řeckých ostrovů a je to místo legendárního Knósského paláce. Palácový komplex asi pravděpodobně nejstarším evropským městem, jeho historie spadá až do roku 7000 př.n.l. Dnes Kréta láká návštěvníky hlavně svými plážemi a bohatým nočním životem.

7. Naxos

Naxos je asi nejzelenější z řeckých ostrovů Kyklady. Díky své přírodní kráse se mu občas přezdívá Hawaii Řecka. Na ostrově najdete téměř 100 km bílých plážá a krásně průzračnou vodu.

8. Symi

Na tomto malém hornatém ostrově s nádhernou scenérií zažijete velmi přátelskou atmosféru a ochutnáte vynikající jídlo. Symi je okouzlující ostrov s rozlohou jen 22 km čtverečních, který teprve čeká na své objevení. Není to na něj daleko z ostrova Rhodos, kam jezdí většina cestovních kanceláří.

9. Skopelos

Skopelos je nějvětší ostrov v souostroví Sporady a najdete na něm skalnaté hory a oblázkové pláže. Na ostrově vede jen jedna hlavní silnice, takže nejspíše skončíte v hlavním městě, kde se nachází většina ubytování. Ve městě Glossa můžete vidět tradiční domy s výhledem na moře a vedlejší ostrov Skiathos.

Jste spíše horalové? Přečtěte si také náš článek Neobjevené řecké hory.

Krista Audiová

Tipy pro vás připravili Krista & Marek z Doba Letová, kteří cestují již několik let low cost po celém světě.