Někteří tvrdí, že je to nemožné. Někdo si myslí, že je to příliš drahé, příliš nebezpečné, nebo k ničemu. My rozhodně nesouhlasíme. Naopak já osobně si myslím, že pro mnohé z nás je to nutné, nebo přinejmenším velice užitečné. Proč? Tady máte hned 11 důvodů, proč se vydat na cestu kolem světa.

1. Už budete jenom starší.

Jaký ideální věk podle vás člověk musí mít, aby se mohl vydat se na cestu kolem světa? Podle mě žádný takový neexistuje. Je normální, že na cestách potkáte matky s dětmi, důchodce, třicátníky, náctileté, padesátníky...asi víte, kam mířím. Na cestu kolem světa se můžete vydat v každém věku. Jasně, jsou věci, které líp zkousnete, když je vám dvacet. Ale uvědomte si, že pokud nevyrazíte teď, kdykoliv později už bude pozdě.

2. Někdy je levnější cestovat než zůstat doma.

Česká republika je relativně levná země, v porovnání např. se západní Evropou. Mám jednoduchou radu, pokud chcete na cestách vydržet déle, jeďte do levnějších zemí. Není žádným tajemstvím, že rozpočet, který máte doma na měsíc, vám v některých zemích jihovýchodní Asie nebo i trochu východnější Evropy vydrží na měsíce dva. Navíc, cestování je spíš o poznávání místní kultury. Proč se u místních nenechat zaměstnat na pár hodin denně za ubytování a stravu? Náklady tak snížíte na minimum. Zkuste prozkoumat web workaway.info.

A co se týče šetření na cestu, nezastávám extrémní názor některých cestovatelů, že je nutné odpírat si občasnou večeři v restauraci nebo pivo s kamarády. Zamyslete se spíš nad drobnými i většími věcmi, které si kupujete. Oblečení, nemáte ho už dost? Opravdu potřebujete ten časopis? Dvacátý polštář z IKEY už taky váš byt nespasí. Cesta kolem světa ale může spasit vás :)

3. Poznáváním nových kultur se naučíte mnohem víc než sezením u počítače nebo ve třídě.

Škola a kariéra jsou v našich životech dvě velmi důležité věci. A skvělé na nich je, že obě na vás budou čekat i potom, co se vydáte na cestu kolem světa. Navíc strávením pár měsíců v Indii se o této zemi a kultuře naučíte mnohem víc než čtením knížky o Indii. Cizí jazyk si osvojíte mnohem rychleji, pokud s ním budete přicházet dennodenně do kontaktu než jednou týdně ve třídě. A dovednosti jako smlouvání, komunikace, trpělivost, a hlavně opouštění své komfortní zóny vám do života dají mnohem víc než jakákoliv učebnice.

4. Nemáte zkušenosti s cestováním? No tak je získejte.

Rodiče necestovali a za hranice vás nikdy nebrali? Škoda. Ale taky jenom výmluva. Pokud nejste zcestovalí, cestujte. Nijak jinak zkušenosti nezískáte. Nebude to jednoduché, ale to není nikdy. Po návratu stejně všechna negativa necháte za hlavou a budete žít jen z pozitiv, která vám cesta kolem světa přinese.

5. Nebudete potřebovat všechny ty blbosti.

Když cestujete, váš domov si nosíte na zádech. Časem zjistíte, které věci potřebujete a které ne. A je dost osvobozující zjistit, že nepotřebujete skoro nic. Všichni máme rádi hezké věci, parádní oblečení, oblíbené knížky. A nakonec nám všem reálně stačí pohodlné boty, dvě trička na výměnu a čtečka. Na cestě naopak oceníte, že ráno nemusíte přemýšlet, které z osmi šatů si ten den na sebe vezmete.

6. Konečně se budete moct věnovat tomu, co máte rádi.

Chcete víc číst? Rádi byste začali psát? Zanedbáváte poslední dobou hraní na kytaru? Už několik let odkládáte kurz potápění nebo kurz instruktorky jógy? Když se vydáte na cestu kolem světa, na tohle všechno konečně získáte čas, který normálně trávíte v kanceláři. Neexistuje částka, kterou lze ocenit fakt, že získáte druhou šanci pro to, dělat v životě to, co vás opravdu baví.

7. Můžete si dělat co chcete, kdy chcete. Každý den.

Ráno se vzbudíte a chce se vám celý den válet na pláži a číst. Do toho! Radši byste vyrazili na trek do hor? Obouvejte boty. Nebo radši koukat celý den na seriál a přejídat se? Proti gustu žádný dišputát. Koneckonců, zítra nemusíte do práce. Ani příští týden. Ani příští měsíc! Uvědomte si, kolik času jste od posledních prázdnin, které jste měli, strávili tím, že jste opravdu mohli dělat to, co se vám zrovna zlíbí. Co takhle zvolit si mantru "Můžu si dělat co chci!"?

8. Za týden uvidíte tolik, co doma za celý rok.

Nebo víc. Za rok na cestě můžete navštívit Machu Picchu, podívat se na Tádž Mahal, šplhat na ledovec na Novém Zélandu, a tak se dá pokračovat do nekonečna. Pokud se pro cestu kolem světa opravdu rozhodnete, z navštěvování památek, o kterých jste doposud jen snili, se stane váš denní chléb. A zážitek, když poprvé uvidíte chrám Angkor Wat, už vám nikdo nikdy nevezme.

9. Pauza od práce/vztahu/nakupování je jen dočasná.

Bojíte se, že když skončíte v práci, poškodí to vaši kariéru? Očekáváte, že vás partner požádá o ruku? Šetříte si na dům? Pokud se vám od toho všeho chce utéct, udělejte to. Práce i dům na vás budou čekat pořád. Požádání o ruku se nestalo doposud, asi je pro to určitý důvod. Až se vrátíte, všechno bude ve starých kolejích. Možná na vás nebude čekat ta samá práce, ten stejný partner, ani ten stejný dům. Ale po návratu z cesty, která pravděpodobně změní váš život, asi ani to samé už nebudete chtít.

10. Cesta kolem světa změní váš pohled na život!

Těžko se ta změna popisuje, ale znají ji všichni cestovatelé. Najednou máte spoustu času přemýšlet o sobě i o životě a poslouchat cizí pohledy na život, které jsou pravděpodobně zcela odlišné od toho vašeho i vzájemně mezi sebou. To všechno a k tomu nově nabytá svoboda vás donutí zamyslet se nad tím, co od života po návratu opravdu chcete.

11. Čeho budete v závěru litovat?

Představte si, že nepojedete na cestu kolem světa, a budete dál pokračovat ve svém životě. Budete svého rozhodnutí za 5 let litovat? Co když na cestu kolem světa pojedete, zažijete dobrodružství, poznáte nové lidi a kultury, ochutnáte nová jídla... Budete svého rozhodnutí za 5 let litovat? Tím, že se na cestu nevydáte, si před sebou budete tlačit otázku "Co kdyby".

Dlouhodobé cestování není pro každého. Ale všechny z nás hodně naučí. Přestaňte poslouchat, co vám říkají ostatní a vnímejte to, co co doopravdy chcete. Udělejte to nejlepší pro vás a pro váš život.

Vydáte se na cestu kolem světa?